اخباراخبار کانادا

دیپورت چهار هزار و چهارصد پناهجو از مرزهای زمینی کانادا طی پنج سال اخیر

 

طبق آمارهای دولتی، کانادا از سال 2016 به این سو حداقل 4400 پناهجو را از مرز زمینی با آمریکا بازگردانده است. برخی از آنها در اوج پاندمی امیدوار به پناه آوردن به کانادا بودند. 

بر اساس ارقامی که در پاسخ به سوال پارلمانی جنی کوان، نماینده حزب نیودموکرات منتشر شد، نیمی از افرادی که در این دوره 5 ساله قصد ورود به کانادا را داشتند، بعد از روی کار آمدن دونالد ترامپ به مقام ریاست جمهوری، اقدام کردند. 

طبق توافقنامه کشور سوم امن (STCA) ، که از سال 2004 به اجرا گذاشته شده است، کانادا و ایالات متحده یکدیگر را کشورهای امن برای پناهجویان تلقی کرده و آنان را ملزم به درخواست پناهندگی از کشوری که اول وارد آن شدند، می نمایند. 

این توافق مدت هاست که با انتقادات و چالش های قانونی گروه های حامی پناهندگان روبرو شده است.  آنها می گویند این توافقنامه ابزاری غیرانسانی برای محدود کردن تعداد افرادی است که کانادا به عنوان پناهنده می پذیرد. آنها می گویند ایالات متحده برای همه پناهندگان یک کشور امن نیست و خطرات متوجه آنها در دوران ریاست جمهوری ترامپ افزایش یافته است.

همانطور که می دانید دادگاه فدرال اوایل سال جاری میلادی STCA را ناقض منشور حقوق و آزادی های کانادا دانست، اما دولت کانادا درخواست تجدید نظر را به جریان انداخته است. 

 

 

اعداد و ارقامی که به كوان ارائه شده نشان می دهد پس از انتخاب ترامپ در سال 2016 و روی كار آمدن او در سال 2017 ، تعداد پناهجویانی كه از مرز زمینی بازگردانده می شوند، افزایش یافته است. 

در سال 2016 تعداد 742 پناهجو بازگردانده شدند. این تعداد در سال 2017 به 1992 نفر رسید و در سال های 2018 و 2019 نیز به ترتیب 744 و 663 نفر اجازه ورود دریافت نکردند. 

در فاصله 1 ژانویه تا 23 سپتامبر سال جاری همزمان با موج نخست پاندمی، 259 نفر از مرز بازگردانده شدند. 

كوان این آمار را واقعا نگران كننده خواند و گفت: در دوران پاندمی، اوضاع برای پناهجویان خطرناک تر شده است ولی کانادا در بازگرداندن آنها تعلل نکرده است. 

كوان افزود: دولت ترامپ سیاست بازداشت و اخراج را كه ناقض حقوق بشر است و ترس و وحشت گسترده ای را در میان پناهندگان ایجاد کرده است، به اجرا گذاشته است. كانادا با رد کردن پناهجویان در در نقض حقوق آنها شريک است.

 

كوان گفت كانادا باید فورا STCA را به حالت تعلیق درآورد و برای حصول توافق جدید با جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریكا، مذاکره کند. وی افزود: فکر می کنم حتی با روی کار آمدن بایدن، سیاست های خصمانه ممکن است همچنان وجود داشته باشد. حتی اگر دولت بایدن مایل به ایجاد تغییرات باشد، این اصلاحات یکشبه اتفاق نخواهد افتاد. 

ماری-لیز پاور، سخنگوی بیل بلر، وزیر امنیت عمومی کانادا، با اشاره به درخواست تجدید نظر دولت فدرال به حکم دادگاه درباره STCA گفت: توافقنامه کشور سوم امن که به مدت 16 سال به خوبی به كانادا خدمت كرده است، اطمینان می دهد كسانی كه جان آنها در معرض خطر است می توانند در اولین فرصت در یک كشور امن درخواست پناهندگی كنند. ما در حال گفتگو با دولت ایالات متحده در مورد موضوعات مربوط به مرز مشترک خود هستیم و معتقدیم که STCA همچنان ابزاری جامع برای رسیدگی عادلانه، دلسوزانه و منظم به درخواست های پناهندگی در دو کشور است.

در مورد افزایش تعداد در سال 2017 ، پاور گفت که 2017-2018 بالاترین تعداد آوارگان جهانی را از زمان جنگ جهانی دوم ثبت کرده اند.

جاستین محمد، مدافع حقوق بشر و کنشگر سازمان عفو ​​بین الملل شاخه کانادا، گفت چندین عامل می توانند این افزایش را سبب شده باشند، از جمله الگوهای جهانی و سیاست های ترامپ. وی افزود: کانادا باید تعهدات بین المللی خود را طبق قوانین بین المللی پناهندگان در همه زمان ها انجام دهد – حتی در هنگام شیوع بیماری همه گیر و هنگامی که نگرانی های امنیتی افزایش می یابد.

محمد به معافیت هایی که برای دانشجویان، بستگان درجه یک و سایر کلاس های مهاجرت در نظر گرفته شده است و به افراد اجازه می دهد با وجود محدودیت سفر، به کانادا وارد شوند، اشاره کرد و پرسید: چرا پناهندگان از این امر مستثنی شده اند؟ آنها می توانند مانند هر کس دیگری قرنطینه شده یا مجبور به داشتن برنامه قرنطینه شوند.

به نقل از سی بی سی نیوز، جنت دنچ، مدیر اجرایی شورای پناهندگان کانادا، گفت که ارقام سال 2020 فقط یک تصویر جزئی از افرادی است که به دلیل محدودیت ها و بسته شدن مرز از 20 مارچ، بازگردانده شده اند. 

در آن زمان، متقاضیان پناهندگی به دلایل بهداشت عمومی از ورود به کشور منع شدند (صرفنظر از اینکه از مبادی مرزی رسمی و یا گذرگاه های دیگر مانند جاده روکسام در کبک اقدام کرده بودند.)  

علیرغم تضمین هایی که دولت کانادا می گوید از ایالات متحده دریافت کرده است که متقاضیان پناهندگی بازگردانده شده بازداشت و اخراج نخواهند شد، دنچ می گوید که حامیان حقوق پناهندگان در کانادا حداقل دو نفر را می شناسند که پس از بازگردانده شدن به آمریکا بازداشت شده اند. 

راکل دانچو، نماینده محافظه کار مجلس و منتقد وزارت مهاجرت، گفت که کارنامه لیبرال ها در اداره سیستم پناهندگی مملو از سوء مدیریت، انبوه پرونده های رسیدگی نشده و عدم موفقیت، حتی قبل از پاندمی است. 

وی افزود: محافظه کاران مدت هاست از دولت می خواهند که گذرگاه های غیرقانونی مرزی را ببندد و با همتایان آمریکایی خود همکاری کند تا اشکالات موجود در توافقنامه کشور سوم امن برطرف شده و یک سیستم عادلانه، دلسوزانه و موثر برای ورود پناهجویان به کانادا ایجاد شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست