مقالاتمقالات اجتماعی
موضوعات داغ

دیر و زود دارد، سوخت و سوز نه!مسافران هوایی به حق و حقوق خود می رسند

در اینکه شرکت های هواپیمایی در حق مسافران خود اجحاف می کنند شکی وجود ندارد. مسافران و گروه های حامی حقوق آنان سال هاست که برای احیای حقوق و محافظت از خود در برابر ناکارآمدی شرکت های هواپیمایی، تاخیر یا کنسل شدن پرواز، مفقود شدن چمدان ها و غیره  تلاش می کنند.

دولت فدرال، در سال منتهی به انتخابات همه قول ها و وعده های عمل نشده اش را تکرار کرده و برای حل مشکلاتی که حداقل 4 سال برای برطرف کردن شان زمان داشت، دست به جیب شده یا قوانین و مقررات جدید پیشنهاد کرده است. لیبرال ها اخیرا مقررات جدیدی را برای محافظت از مسافران هوایی پیشنهاد کرده اند. برای آگاهی خوانندگان عزیز به طور خلاصه به آنها می پردازیم. در نظر داشته باشید که  بخشی از مقررات جدید از 15 جولای و مابقی از دسامبر 2019 به اجرا گذاشته خواهند شد.

مارک گارنو، وزیر حمل و نقل کانادا، مقررات و در واقع استانداردهای جدید را برای شرکت ها و خطوط هواپیمایی معرفی کرد. یکی از پیشنهادات ارائه شده، ملزم نمودن شرکت های هواپیمایی به اعلام آخرین وضعیت پرواز هر 30 دقیقه یک بار در صورت تاخیر یا کنسل شدن آن می باشد.

طبق مقررات جدید، شرکت های هواپیمایی قانونا می توانند مسافران را حداکثر به مدت 3 ساعت در هواپیمای متوقف شده روی باند فرودگاه نگه دارند، مشروط بر اینکه غذا و آب در اختیارشان قرار داده شود. این زمان 3 ساعته در صورت ارائه خدمات مورد اشاره به مسافران برای 45 دقیقه دیگر نیز قابل تمدید می باشد. ولی به هیچ وجه و تحت هیچ شرایطی نبایستی از 3 ساعت و 45 دقیقه فراتر برود.

شرکت های هواپیمایی همچنین موظف به پرداخت خسارت به مسافران در صورت تاخیر یا کنسل شدن پرواز به دلیل مشکلات عملیاتی و یا نقص فنی (اشکالات تحت کنترل ایرلاین)، می باشند.  

 

Behnam Marfou

 

میزان خسارت برای شرکت های بزرگ

  • بابت 3 تا 6 ساعت تاخیر  400 دلار
  • بابت 6 تا 9 ساعت تاخیر  700 دلار
  • بابت بیش از 9 ساعت تاخیر 1 هزار دلار

میزان خسارت برای شرکت های کوچک

  • بابت 3 تا 6 ساعت تاخیر 125 دلار
  • بابت 6 تا 9 ساعت تاخیر  250 دلار
  • بابت بیش از 9 ساعت تاخیر 500 دلار

مسافران تا یک سال فرصت دارند تا ادعای خسارت را رسما به جریان بیندازند. این مهلت قبل از این تنها 120 روز بود.

چنانچه پرواز به هر دلیل تاخیر داشته باشد، شرکت هواپیمایی موظف به اعلام دلیل آن در اسرع وقت و همچنین اعلام آخرین وضعیت پرواز به صورت تصویری و صوتی به مسافران هر 30 دقیقه یک بار می باشد.

مسافران در صورت Overbook  شدن پرواز یعنی فروخته شدن بلیط بیش از ظرفیت هواپیما نیز خسارت دریافت خواهند کرد. در اینگونه موارد شرکت های هواپیمایی از مسافران می خواهند که به صورت داوطلبانه صندلی خود را واگذار کرده و با پرواز بعدی به مقصد اعزام شوند. شرکت همچنین موظف است که پرواز بعدی را به صورت رایگان برای مسافر رزرو نماید. مسافر در صورت از دست دادن صندلی اش مبلغی به شرح زیر دریافت خواهد کرد.  

  • بابت 0 تا 6 ساعت فاصله تا پرواز بعدی  900 دلار
  • بابت 6 تا 9 ساعت فاصله تا پرواز بعدی  1 هزار و 800 دلار
  • بابت بیش از 9 ساعت فاصله تا پرواز بعدی 2 هزار و 400 دلار

در صورت مفقود شدن چمدان مسافر، حداکثر 2 هزار و 100 دلار خسارت پرداخت خواهد شد. مسافر بایستی حداکثر طی 21 روز از مفقود شدن چمدان، ادعای خسارت را به جریان بیندازد. در صورت صدمه دیدن چمدان، مورد بایستی ظرف 7 روز گزارش شود.

شرکت هایی که استانداردهای جدید را رعایت نکنند، در هر نوبت 25 هزار دلار جریمه خواهند شد.

***

همانطور که گفته شد، نه تنها دولت وقت بلکه دولت های قبلی برای رفع زودتر این مشکل و احیای حقوق مسافران خطوط هوایی سال ها وقت داشتند، اما جالب اینکه در سال منتهی به انتخابات به صرافت افتاده و قوانین جدید را معرفی کرده اند.

بد نیست این را هم بدانید که قوانین پیشنهادی جدید پس از دو ماه شور و مشورت عمومی و مهلت 60 روزه برای دریافت بازخوردها و نقطه نظرات مردم تدوین شده اند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *