مقالاتمقالات سیاسی

دیدگاه تبعیض آلود کانادایی ها در قبال نژاد متفاوت مهاجران

تاثیر نگرش متفاوت در قبال تازه واردین غیرسفیدپوست بر نتایج آراء در انتخابات

رایانمالونی–هافینگتون پست

آخرین نظرسنجی به عمل آمده از سوی موسسه پژوهشی اکاس نشان می دهد، حدود 40 درصد از کانادایی ها احساس می کنند شمار مهاجرانی که به کشورشان می آیند، بیش از اندازه است. به گفته فرنک گریوز رئیس این موسسه اعداد و ارقام به دست آمده از این نظرسنجی با مشاهدات مربوطه در خلال چندین سال اخیر همخوانی دارند. کمااینکه از اواسط دهه 1990 به این سو شمار اینگونه کانادایی ها کاهش داشته است. زیرا تا پیش از آن برهه بیش از 50 درصد بود.

اما در نظرسنجی اخیر مورد جدیدی وجود دارد. اینکه عدم تمایل این کانادایی ها به تازه واردان اقلیت های مرئی در واقع در همان سطح پیشین باقی مانده، و کاهش پیدا نکرده است. فرنک گریوز در این پیوند خاطرنشان می کند: این دیدگاه سنجه ای شفاف از وجود تبعیض نژادی به شمار می رود. زیرا برای بخش بزرگی از کانادایی ها نژاد به عنوان عاملی تعیین کننده در قبال این است، که آیا شمار مهاجران به کشور بیش از اندازه کم یا زیاد می باشد.

از دیگر سو در این مورد بین هواداران احزاب لیبرال و محافظه کار فاصله ای چشمگیر وجود دارد. کمااینکه 69 درصد از پشتیبانان محافظه کاران در پاسخ به اینکه آیا شمار مهاجران به کشور بیش از اندازه کم یا زیاد است؟، گزینه دوم را انتخاب کردند. حال آن که این میزان برای هواداران حزب لیبرال 15 درصد بود. جالب اینکه چنین دیدگاهی در بین این دو گروه کانادایی تغییرات متضادی داشته است. کمااینکه درصد آنها در سال 2013 به ترتیب 47 و 34 بود. به عبارت دیگر از آن سال تاکنون برای پشتیبانان محافظهکاران از 47 به 69 درصد افزایش داشته است. حال آنکه در بین هواداران حزب لیبرال با کاهش 19 درصدی از 34 به 15 درصد رسیده است. به همین سبب نامزدهای لیبرال دارند آرای کانادایی های محافظه کاری را از دست می دهند، که در مورد ورود اقلیت های مرئی به کشورشان به اندازه لیبرال ها گشاده رو نیستند. این امر به ویژه در مورد افرادی صدق می کند، که از نظر اقتصادی احساس درماندگی می نمایند/ این حس را دارند، که دنیا ناامن تر شده/  و یا به هر دلیل بر این باورند، که تغییر بافت از جمله نژادی در کشورشان تهدیدی برای وضعیت خوب خودشان به شمار می رود. همتایان آمریکایی جمهوریخواه اینگونه کانادایی ها هم، احساسات مشابهی دارند.

سبب بیشتر شدن شکاف موجود

 

 

فرنک گریوز می افزاید، احتمالا منش ترامپ بر وضعیت کنونی در کانادا تاثیر داشته است. زیرا امکان دارد کانادایی های شرکت کننده در نظرسنجی مورد اشاره دریافته باشند سخن گفتن درباره مسایلی که روزگاری ممنوع به شمار می رفتند، هیجان انگیز است.

سبب دیگر این می باشد که فناوری به اینگونه شرکت کنندگان اجازه می دهد به جای گفت وگوی تلفنی با طرف انسانی مقابل، دکمه موردنظر را فشار دهند.

احمد حسین وزیر مهاجرت، پناهندگی و شهروندی دولت مرکزی، در این مورد گفته که سیستم کانادا تبعیض مبتنی بر نژاد را برنمی تابد، و بهترین و بزرگترین (مهاجران) را از سراسر دنیا جذب می کند.

اما از دیدگاه دیپاک ئوبهاری نماینده پیشکسوت محافظه کار مجلس ملی، نقطه نظر منفی کانادایی ها در قبال مهاجران برخاسته از ناکامی دولت لیبرال در پرداختن به بحران مرزی می باشد.

کشور همین گونه ساخته شد

در حال حاضر لیبرال های حاکم بخش قابل توجهی از بودجه را صرف لایحه ای می کنند، که دربردارنده تغییرات جنجال برانگیز است. زیرا در صورت تصویب از ورود پناهجویانی پیشگیری خواهد کرد، که پیشتر در آمریکا و یا برخی از کشورهای دیگر چنین تقاضایی را ارائه داده باشند. کمااینکه بیل بلر وزیر امنیت مرزی می گوید، چنین تصویبی جلوی تقاضای پناهجویی در چندین کشور را می گیرد.

دیپاک ئوبهاری نیز می افزاید: کشور این گونه (با کمک پناهجویان و مهاجران) ساخته شد، و روند موجود (مشارکت) در آینده نیز ادامه خواهد داشت. اما باید درباره مزایای فراوان مهاجرت بیشتر به مردم توضیح داده، و همزمان با نشر اطلاعات نادرست مقابله شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *