مقالاتمقالات اجتماعی

دیدگاه بسیار متفاوت قشرهای گوناگون مردم تورنتو در مورد پلیس

مولی حایز- نشریه گلوب و میل

گزارش منتشره از نتایج نظرسنجی به عمل آمده از سوی هیئت پلیس تورنتو و کمیته بررسی دست اندرکاری جوامع که در سراسر شهر ما انجام شده، نشانگر دیدگاه بسیار متفاوت جوامع مختلف تورنتویی ها در مورد این نیروی انتظامی است. هدف از این نظرسنجی درک برداشت مردم از پلیس و به ویژه در پیوند با مسایل جنجال برانگیز مانند کاردینگ (کلمه کاردینگ از جمله به معنی حلاجی است. اما اصطلاحا به این مفهوم می باشد، که ماموران پلیس می توانند مردم را بدون اینکه جرمی مرتکب شده باشند، متوقف نمایند، و از آنها درخواست اطلاعات کنند. ایران جوان) می باشد. برای انجام آن نیز هزار و 500 ساکن تورنتو از سنین، نژاد، محل زندگی و درآمدهای گوناگون، و بگونه ای اتفاقی برگزیده شدند، و در خلال ماه های نوامبر و دسامبر 2017 درباره مسایلی مانند صداقت، اعتماد و یکسونگری (تعصب) به پرسش های مطروحه پاسخ دادند.

نتایج نظرسنجی مورد اشاره نشان می دهند که 68 درصد شرکت کنندگان گفته اند، باور دارند ماموران پلیس باصداقت هستند. باور 72 درصد هم این است، که ماموران این نیروی انتظامی رفتار درستی دارند. اما وقتی پاسخ ها در برخی زمینه ها مانند نژاد و درآمد دسته بندی می شود، یافته ها بسیار تغییر می کنند. برای نمونه به گفته کارلایل فرل یکی از دو نویسنده گزارش مورد اشاره و استادیار دانشکده مدیریت تد راجرز دانشگاه رایرسون در مجموع 65 درصد شرکت کنندگان گفته اند، باور دارند می توان به ماموران پلیس در هنگام تعامل منصفانه با اعضای جوامعشان اعتماد داشت. اما این میزان برای شرکت کنندگان سیاهپوست تنها 26 درصد می باشد. همچنین در حالی که در مجموع 19 درصد شرکت کنندگان اظهار داشته اند ماموران مورد اشاره درهنگام تعامل با آنها به سبب پیشینه نژادی شان برخورد تبعیض آمیز دارند، این میزان برای شرکت کنندگان سیاهپوست سر به 50 درصد می زند. آقای فرل در این پیوند خاطرنشان می کند: واقعا چیزی وجود دارد، که باید مدنظر قرار بگیرد.

یکی از اهداف عمده نظرسنجی درک بهتر از دیدگاه و تجربیات مردم در مورد کاردینگ، و در زمانی بود بود که قانون مربوطه نوین به مرحله اجرا درآمد. تقریبا 11 درصد شرکت کنندگان گفتند، که این قانون در موردشان اعمال شده است. در عین حال اکثریت آنها یعنی 75 درصدشان را مردان، و 78 درصد از آنان را افراد زیر 35 ساله تشکیل می دهند. در این مورد نیز، شمار سیاهپوستان میزان بی تناسب 42 درصد است. افرادی هم که تنها دیپلم دبیرستان دارند، و کسانی که درآمد سالانه شان کمتر از 20 هزار دلار است، به ترتیب 40 و 34 درصد این شرکت کنندگان را تشکیل می دهند.

از دیگر سو نظرسنجی مورد اشاره ارتباطی بسیار روشن بین اعمال کاردینگ، و دیدگاه مردم در قبال پلیس را نشان می دهد. کمااینکه 63 درصد افرادی که کاردینگ در موردشان اعمال شده، درباره این نیروی انتظامی دیدگاهی منفی دارند. در مقابل 65 درصد کسانی که در مورد کاردینگ تجربه عملی ندارند، دیدگاه شان در قبال ماموران پلیس مثبت است.

براساس اظهارات جروان فیرون دیگر نویسنده گزارش مورد اشاره و معاون دانشگاه بروک، یکی از نکات مثبت این گزارش دیدگاه بسیار خوب تعامل جوامع درون شهری با پلیس است. کمااینکه 87 درصد شرکت کنندگان احساس می کنند ماموران این نیروی انتظامی می توانند، بیشتر در جوامع شان دست اندر کار شوند. احساس 72 درصدشان نیز این است، که جوامع می توانند تعامل بیشتری با پلیس داشته باشند.

به گفته کارلایل فرل اهمیت استفاده از این گزارش این است، که به عنوان مبنا برای اندازه گیری پیشرفت استفاده می شود. برای نمونه تفاوت در برداشت در قبال پلیس درباره مسایلی چون نژاد، نگران کننده می باشد. بنابراین باید در موردش اقدامی صورت بگیرد.

مارک سندرز رئیس پلیس تورنتو نیز در ای- میل خود از جمله نوشته که این نظرسنجی سبب شده نیروی تحت امرش درکی از اقدامات خوب و همچنین کارهایی داشته باشد، که باید به عنوان خدمات ارائه دهد، و نیازمند ادامه تلاش در جهت بهتر کردن شان است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان