فرهنگ و هنرفیلم و سینما

دیدنی های پرده نقره ای  Extraction 

کارگردان: سم هارگریو 

نویسنده: جو روسو

 

نقش آفرینان: 

کریس همسورت (Chris Hemsworth) 

 

 

دیوید هاربور (David Harbour)

دریک لوک (Derek Luke) 

راندیپ هودا (Randeep Hooda) 

گلشیفته فراهانی (Golshifteh Farahani) 

فی مسترسون (Fay Masterson) 

 

خلاصه داستان: 

تایلر راک (کریس همسورت) یک مزدور بی ‌باک در بازار سیاه است. او که در ماموریتی برای نجات پسری که به وسیله قاچاقچیان ربوده شده‌ است تلاش می‌ کند، احساس می کند که چیزی برای از دست دادن برایش باقی نمانده‌ است. اما در دنیای زیرکانه فروشندگان سلاح و قاچاقچیان مواد مخدر در هند …

 

نقد فیلم: 

اگر به دنبال یک روایت قوی همراه با صحنه‌ های اکشن و بزن بزن درست و حسابی هستید، به دنبال آن در فیلم   Extraction نگردید. این فیلم هیجانی که مستقیما برای شبکه‌  نت‌ فلیکس ساخته شده صحنه‌ های اکشن درست و حسابی زیادی دارد، اما روایت آن چندان قوی نیست. 

فیلم یک چارچوب ساده و پایه‌ ای خلق می ‌کند تا بخش‌ های خشن و پر زد و خوردش را بر روی آن سوار بکند. به جز یک صحنه‌ تاثیرگذار ایجاد رابطه‌ عمیق عاطفی که کمی هم شگفت ‌زده کننده است (که البته این صحنه به عنوان یک حد فاصل بین صحنه‌ های اکشن غیرقابل توقف اثر است تا بیننده بتواند نفسی بگیرد)، شخصیت‌ پردازی دقیق و عمیق و پیچیدگی داستان زیادی را نمی ‌توان از این اثر انتظار داشت و ترکیبات آن تنها شامل شلیک گلوله، مبارزه، تعقیب و گریز و موارد این چنینی دانست که ذات این اثر را شکل می ‌دهد.

در این فیلم کریس همسورت  فرصتی پیدا کرده است تا عضلات مخصوص فیلم‌ های اکشن خود را به نمایش بگذارد، البته که فیلم از تمایل تا حدی کمدی او صرف نظر کرده است (چیزی که در آثار اخیر او کاملا محسوس بوده است، من جمله فیلم انتقام‌ جویان: بازی پایانی که او در نقش ثور چاق ظاهر شد). جایی برای خندیدن (حتی لطیفه‌ های تک خطی) در این فیلم کاملا جدی نیست. داستان درباره مزدوری به نام تایلر ریک (با بازی کریس همسورت) و ماموریت او برای خارج ‌سازی یک نوجوان ربوده شده به نام اوی ماهاجان (با بازی رودراکش جایسوال) از چنگال رئيس یک مافیای محلی در بنگلادش به نام امیر آسیف (با بازی پیرانشو پیانیولی) است. تایلر رقیبی دارد که او هم در تلاش برای آزاد کردن اوی است. ساجو (با بازی رندیپ هودا) یک قاتل استخدام شده است که احساس می ‌کند باید تایلر را حذف بکند. وقتی که امیر برای سر تایلر جایزه تعیین می ‌کند (در حقیقت این اجازه را می‌ دهد که هر تفنگی در شهر بر روی سر او نشانه برود)، فیلم برخی از ابداعات جان ویک را قرض می ‌گیرد، البته که آن حس طنز فیلم را ابدا در خود دخیل نمی‌ کند.

تعداد اجساد در این فیلم بسیار زیاد است، واقعا زیاد. سم هارگریو که قبلا به عنوان متخصص بدلکاری و صحنه‌ های مبارزه فعالیت می ‌کرد (و با کریس همسورت هم در چندین مورد از موارد مرتبط با شخصیت ثور کار کرده بود )، به عنوان اولین تجربه فیلم ‌سازی خود کاملا به سراغ اکشن رفته است. این کاملا به سراغ اکشن رفتن شامل یک صحنه‌ تک شات می‌ شود که کاملا تحسین ‌برانگیز است، اگرچه که مشخصا به کمک جلوه ‌های ویژه‌ کامپیوتری خلق شده است. رویکرد هارگریو به خشونت شبیه به چیزی است که کارگردانان سری جان ویک در پیش گرفته بودند. فیلم Extraction تا آن اندازه به سراغ سبک‌ سازی نرفته است و صرفا اکشن خود را در مقابل چشمان شما به خوبی تصویر می‌ کند. 

فیلم به لحاظ ساختاری از یکی از غیرمحبوب ‌ترین روش‌ ها در فیلم ‌سازی استفاده می ‌کند؛ یعنی شروع فیلم با یک سکانس اکشن که به لحاظ زمانی در انتهای خط داستانی و روایت اثر قرار دارد، که در یک سکانس بسیار حیاتی و اساسی توسط یک فلش‌ بک بسیار طولانی (80 دقیقه) قطع می ‌شود و به دو روز قبل برمی‌ گردد. اگرچه گاها زمان‌ هایی وجود دارد که این گونه رویکرد جواب بدهد ( معمولا به خاطر یک پیچش داستانی یا پیش فرض اشتباه)، اما هیچ چیزی در این فیلم اتفاق نمی ‌افتد که بتواند این رویکرد را توضیح بدهد. صرفا روشی برای شروع فیلم بوده است.

رابطه‌ بین تیلور که به لحاظ احساسی خیلی بسته است با همراه ضعیف خود به خوبی مدیریت شده است و رابطه‌ عمیق و معنادار اما بدون ورود به حوزه‌ احساسات سانتی‌ مانتال شکل گرفته است. باید به همسورت و رود هراکاش احسنت گفت؛ رابطه بین آن ‌ها بسیار خوب و قوی شکل گرفته است. فیلمنامه به خوبی درک می ‌کند که رابطه بین آن‌ ها را چگونه شکل بدهد که نه زیاد از حد خارج باشد و نه خیلی عادی. میزان ابهام مناسبی هم در شخصیت ساجو وجود دارد که هم به عنوان یک قاتل بی ‌رحم تصویر می‌ شود و هم یک پدر/همسر دوست ‌داشتنی. این ‌ها شاید در ظاهر بسیار کم ‌اهمیت و خرد به نظر برسند اما همین ‌ها هستند که سطح فیلم را بالاتر از آثار عادی می ‌برند و باعث بهتر شدن آن می ‌شوند.

بدون شک می ‌توان گفت که فیلم Extraction بهترین فیلم اکشن اکران شده در سه ماهه‌ اول سال 2020 است. بسیاری از رقبای اصلی این فیلم مثل No Time to Die  و Black Widow  تاخیر خورده اند و رقابت در حال حاضر بسیار ضعیف است. و هر چه هم نباشد، نتفلیکس با استخدام همسورت و برادران روسو (که وظیفه نویسندگی و تهیه ‌کنندگی را بر عهده دارند) نشان داده که نه تنها قصد دارد به سراغ نامزدی اسکار برود، بلکه برای دست به گریبان شدن با آثار سینمایی مشهور هم برنامه دارد. تا چندین سال پیش غیرممکن بود که چنین فیلمی از اکران در سینماها صرف نظر کند و صرفا به اکران تلویزیونی بسنده کند، اما خب آن زمان، آن زمان بود و الان، الان. فیلم Extraction نه صرفا به خاطر نحوه‌ روایت داستانش بلکه به خاطر مدیومی که اکران در آن را انتخاب کرده اثر شاخصی محسوب می‌ شود.

 

درجه بندی: این فیلم 116 دقیقه ای در آمریکا با درجه R رده بندی شده، بنابراین تماشای آن برای افراد زیر 18 سال ممنوع است. 

برچسب ها

Don`t copy text!