صفحه اصلی / اخبار / دو کشف مهم برای پیشگیری از آنفلوانزا و درمان بیماری های روده

دو کشف مهم برای پیشگیری از آنفلوانزا و درمان بیماری های روده

واشنگتن- دانشمندان طی چند سال اخیر تحقیق در مورد ارتباط بین میکروبایوتای انسانی  یا ریزاندامگان همزیست (میلیاردها باکتری، ویروس و قارچ هایی که در دستگاه گوارش انسان زندگی می کنند) با سوخت و ساز بدن، اختلالات روانی و سلامتی انسان را، در اولویت قرار داده اند.

جمعه 4 آگوست، محققان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن، نتیجه دو طرح مطالعاتی انجام شده بر روی موش ها را منتشر کردند. هدف از اجرای این پروژه ها این بود که دریابند چگونه می توان سیستم ایمنی روده ها را با مصرف برخی مواد مغذی خاص تقویت کرد.

در اولین طرح مطالعاتی که بر روی اثرات فلاونوئیدها (آنتی اکسیدان هایی که در شکلات سیاه، بلوبری و شراب قرمز یافت می شود) بر روی باکتری های روده متمرکز شده بود، محققین دریافتند که این مواد مغذی می توانند با همکاری با باکتری های میکروبایوتای خاص با آنفلوانزا و دیگر عفونت های ویروسی مبارزه کنند.

دکتر تادئوس اس. استاپنبک، یکی از محققین می گوید: ما توانستیم حداقل یک نوع باکتری به نام clostridium orbiscindens را شناسایی کنیم که با استفاده از این ترکیبات غذایی، اینترفرون را که برای تحریک سیستم ایمنی و افزایش مقاومت بدن ضروری است، افزایش می دهد.

نتیجه به دست آمده از طرح مطالعاتی دوم، نشان می دهد که باکتری lactobacillus reuteri که در microbiota موجود است، در کنار رژیم غذایی غنی از تریپتوفان، می تواند با افزایش رشد سلول های ایمنی ضد التهابی،  قدرت تحمل دستگاه گوارش را بهبود بخشد. Tryptophan که یک اسید آمینه است، به طور طبیعی در مواد غذایی مانند گوشت بوقلمون، ماهی، سالامی، پنیر پارمژان، جعفری، تخم کدو تنبل، سویا، شیر و پنیر موجود است. محققان دریافتند که با دو برابر کردن مقدار تریپتوفان در غذای موش، رشد سلول های ایمنی بدن حیوان 50 درصد بیشتر شد. این یافته می تواند به بیمارانی که از التهاب روده رنج می برند، کمک کند.

Behnam Marfou

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *