املاک و مسکنمقالات

دو مشکل اساسی متقاضیان جوان خرید ملک و راههای اجتناب از آن

مارکو فدرو

پس از نوشتن اولین مقاله درباره “خرید ملک و بهبود زندگی” با جوانهای زیادی صحبت کردم که نصیحت من را پذیرفته و برای رسیدن به رهایی اقتصادی، اقدام به خرید ملک کرده بودند. این فرصت برای من تجربه آموزشی خوبی بود تا مشکلات رایجی را که در مراحل مختلف خرید ملک پیش میآید بررسی کنم. برای مثال، بسیاری از نسل جدیدیهامعنای “مالیات بر درآمد” و “امتیاز اعتباری” (کردیت اسکور) را درست نمیدانند.

برای آغاز سفر به سوی رهایی اقتصادی لازم است درک درستی از وضعیت مالی خود داشته باشید. این به معنای داشتن شغل پردرآمد یا پس انداز کلان نیست. من جوانهای زیادی را دیدهام که شغل خوبی داشتهاند و پول کافی پسانداز کردهاند اما هنوز نتوانستهاند قدم بعدی را به سوی خرید ملک بردارند. دلیلش هم این است که مسائل مهم دیگری را که در این مسیر وجود دارد نادیده گرفتهاند. خرید اولین ملک، مانند هر چیز ارزشمند دیگری، نیاز به کمی صبر و مشورت دارد. به همین منظور در این مقاله به توضیح دو موضوع مهم یعنی امتیاز اعتباری و مالیات بر درآمد میپردازم.

امتیاز اعتباری و مالیات بردرآمد دو موضوع اصلی مورد توجه موسسات مالی در تعیین صلاحیت شما برای گرفتن وام خانه است. “امتیاز اعتباری” عددی است که توانایی شما را در بازپرداخت وام نشان میدهد. این امتیاز از طریق استفاده شما از کارت اعتباری، وام اتومبیل، و وام سایر موسسات مالی و بازپرداختهای شما به دست میآید. با استفاده از ادبیات مدرسهای، میتوانید آن را معدل کارنامه خود بدانید. اگر مطالب را خوب بفهمید وتکالیفتان را به موقع انجام بدهید نمره خوبی میگیرید که کالجها بر اساس آن صلاحیت شما را تعیین میکنند. موسسات مالی هم سابقه مالی، بازپرداختهای به موقع، و تسویه وامهای سابق شما را ملاک صلاحیت شما برای دریافت وام قرار میدهند.

اما این همه ماجرا نیست. “درآمد بر مالیات” فاکتور مهم دیگری است که نشان میدهد چقدر پول درمیآورید، چقدر باید مالیات بدهید، و چه مقدار باید هر ماه برای بازپرداخت وام کنار بگذارید. مسلما هیچ کس از مالیات دادن خوشش نمیآید. بنابراین سعی میکنیم تا جایی که میتوانیم همه مخارجمان را لیست کنیم تا رقم درشتتری را از اداره مالیات پس بگیریم. اما باید بدانیم با این کار، و نشان دادن این همه هزینه و مخارج، در چشم بانک توانایی کمتری برای پرداخت اقساط وام کلانی مانند وام خانه خواهیم داشت.

 

 

حالا بیایید به مسیر صحیح خرید ملک برگردیم. فرض کنید آماده خرید هستید و برای درخواست وام از یک مورتگیج بروکر کمک گرفتهاید. درست زمانی که احساس میکنید راهی تا خرید خانه نمانده، بروکر به شما خبر میدهد “مالیات بر درآمد” یا “امتیاز اعتباری” شما برای موافقت بانک با وام شما کافی نبوده است. اکثر افراد در چنین مواقعی وحشتزده به دنبال صاحبخانهشان میگردند تا قراداداجارهشان را یکسال دیگر تمدید کنند. اما به خاطر داشته باشید پیش از هر تصمیمی، اول از عدم صلاحیت خود اطمینان حاصل کنید. بانک آشنایی شخصی با شما ندارد و فقط مدارکتان را ارزیابی میکند. هرگونه جابهجایی یا نقصی در مدارک، حتی کماهمیت و قابل حل، میتواند منجر به نتیجه منفی شود. پس اگر در واقع صلاحیت دریافت وام را دارید اما امتیاز اعتباری شما مشکلی دارد، یک مورتگیج بروکر خوب همیشه راههایی برای حل آن میشناسد و در مورد مالیات بردرآمد هم یک حسابدار خوب میتواند کمکتان کند. 

همه کسانی که ملک خریدهاند با این مشکلات دست و پنجه نرم کردهاند. پس نه ناامید شوید و نه خجالتزده. مشورت گرفتن از افراد آگاه و افزایش اطلاعات در موضوعات مهم و تاثیرگذار، نقطه شروع خوبی برای برنامهریزی و رسیدن به رهایی اقتصادی است. هرچه زودتر، بهتر! 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *