صفحه اصلی / مقالات / دو روی سکه چهره حقوق بشری ایوانکا ترامپ

دو روی سکه چهره حقوق بشری ایوانکا ترامپ

bahman-azimi-gif

 

در بیست و هفتم ژوئن در مراسم در پیوند با قاچاق انسان وزارت خارجه آمریکا، رکس تیلرسون سکاندار این وزارتخانه از ایوانکا ترامپ دعوت به عمل آورد، که روی صحنه برود و برای حضار سخنرانی کند. حضاری که به مناسبت مراسم سالانه رونمایی از گزارش قاچاق انسان گردهم آمده بودند. مساله ای ناقض حقوق بشر، که برای دولت پدرش از فوریت ها به شمار می رود. وقتی ایوانکا ترامپ روی صحنه آمد، با لحن نجواگونه همیشگی خود گفت: این مساله برای من به عنوان یک مادر بسیار فراتر از فوریتی سیاسی است. به عبارت دیگر درخواستی شفاف و بلند برای دفاع از افراد آسیب پذیر، هدف سوء استفاده قرار گرفته و درهم شکسته، می باشد. بیایید قدر قهرمانانی را بدانیم، که به افشای زوایای تاریک قاچاق انسان ادامه می دهند.

البته حقوق بشر از درون مایه های سیاست خارجی دانلد ترامپ نبوده، اما ایوانکا قاچاق انسان را در دستور کار قرار داده است. کمااینکه در فوریه در کاخ سفید به همراه پدرش میزبان سازمان های حقوق بشری بودند، تا درباره این مساله صحبت کنند. در ماه مه هم اعضای کنگره و چندین سازمان غیردولتی/ ئن جی ئو برای بحث در مورد قانون پیش رو به ایوانکا ترامپ پیوستند. در نخستین سفر پدرش به خارج از کشور که او هم حضور داشت، در رم همراه با گروهی که در آن مشارکت کرد، با یک سازمان وابسته به واتیکان دیدار داشت. همچنین به طور خصوصی با چند زن ملاقات نمود، که از قاچاق انسان جان به در برده بودند.

 

با این همه می توان گفت، ایوانکا ترامپ سفیری بسیار پیچیده برای چنین مساله ای است. چراکه در شامگاه بیست و هفتم ژوئن و تنها چند ساعت پس از حضورش در مراسم مورد اشاره، خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارشی منتشر کرد، که حاوی جزئیات نقض حقوق بشر در کارخانه موسوم به گروه شهر کفش بین المللی گانژو هواجیان در چین بود. کارخانه ای که برای محصولات مارک ایوانکا ترامپ و سایر خطوط تولیدی مد، کفش می دوزد. براساس این گزارش که بر مبنای گفت و گو با یکی از کارگران کنونی و دو تن از کارکنان پیشین این کارخانه نوشته شده، کارگران آن روزانه هفده ساعت کار می کنند، و تنها ماهی دو روز تعطیلی دارند. همچنین از جمله هدف خشونت های کلامی و بدنی هستند. کمااینکه سال گذشته یکی از مدیران با کفشی پاشنه بلند به سر یکی از کارکنان ضربه زد ( البته مسوولان این کارخانه همه این ادعاها را تکذیب کرده، و آنها را بزرگنمایی در مورد مسایل غیرواقعی خوانده اند، که به صورت گزینشی از متنی یکپارچه استخراج شده اند).

این افشاگری ها زمانی آشکار شدند که سه مرد که برای گروه دیده بان کار چین مستقر در نیویورک – که خشونت ها در قبال کارگران کارخانجات چین را ردگیری می نمایند- کار می کنند، درباره اوضاع کارخانه مورد اشاره تحقیق می نمودند. تحقیقی که به سبب آن به ضبط کردن غیرقانونی مشاهداتشان از رازهای تجاری، متهم، بازداشت، اما روز بیست و هشتم ژوئن به قید ضمانت آزاد شدند. این گروه مدعیست یک نوار ویدیویی در دست دارد که در ماه مه در کارخانه مورد اشاره ضبط شده، و در آن مدیری دارد کارگران را برای نحوه قرار دادن کفش ها تهدید می کند. به گزارش اسوشیتدپرس وی از جمله فریاد می کشد: اگر یک بار دیگر ببینم آنها … به هم ریخته اند، همین جا کتک تان می زنم.

گروه دیده بان کار چین این ویدیو را برای ایوانکا ترامپ فرستاد، ولی پاسخی دریافت نکرد. سخنگوی او نیز، در این مورد اظهارنظر ننمود.

اما ابیگیل کلم رئیس تولیدات با مارک ایوانکا ترامپ به اسوشیتدپرس گفت، که کارخانه مورد اشاره از ماه مارس به این سو برای این تولیدات محصولی درست نکرده است. وی افزود: راستی و درستی زنجیره تدارکاتی ما فوریت سطح بالا به شمار می رود، و همه ادعاها را بسیار جدی تلقی می کنیم.

ایوانکا ترامپ در ماه ژانویه و پیش از پذیرش نقش در دولت پدرش، در وهله نخست به منظور دوری از تضاد منافع، و در وهله بعد برای همخوانی با دستورالعمل های اخلاقی پس از استخدام به عنوان یکی از کارکنان رسمی دولت، از سمتش در تولیدات مارک خویش کناره گیری، و ابیگیل کلم را به سمت پیشین خود منصوب کرد. البته هنوز در این کسب و کار منافع مالی دارد، و حق وتوی خویش درباره معاملاتی را حفظ کرده، که ممکن است ایجاد تضاد کنند.

البته کالاهای تولیدی با مارک او تنها اجناسی نیستند، که در کارخانه مورد اشاره ساخته می شوند. کمااینکه گروه دیده بان کار چین دریافت آن تیلور، ناین وست، و گروه کاموتو نیز، که برای جسیکا سیمسون و توری بارچ کفش تولید می کنند، از سایر مشتریان این کارخانه هستند. اما هیچ یک از این افراد دختر نخست و از مقامات بلندپایه کاخ سفید نیستند، که شیپور به دست روی صحنه وزارت خارجه آمریکا و به عنوان صدای دولت ترامپ، خواهان اقدامات عملی برای دفاع از افراد آسیب پذیر، هدف سوء استفاده قرار گرفته و درهم شکسته، باشند. در حالی که ایوانکا ترامپ حتی پیش از مراسم رسمی آغاز به کار پدرش به عنوان رئیس جمهور، از قانونگذاران خواست گفت و گو در مورد مسایلی مانند حق اولاد را شروع کنند. بلافاصله پس ار ورود به کاخ سفید هم ریاست میزگردها در مورد قاچاق انسان، و سایر موارد در پیوند با زنان از جمله افزایش مشارکت آنها در علوم و فناوری را، به عهده گرفت.

اما گزارش شرایط حاکم بر کارخانه مورد اشاره که درست در همان روزی منتشر شد که او در صحنه وزارت خارجه برای مبارزه با این موارد سخنرانی می کرد، کاملا نشان می دهد دو روی سکه چهره حقوق بشری او، با هم تفاوتی از زمین تا آسمان دارند.


یک نطر

  1. مگر در چین حزب طراز نوین طبقه کارگر(حزب کمونیست) حکومت را بطور مطلق در اختیار ندارد؟ پس چگونه است که کارگران روزانه 17 ساعت و هفته ای هفت روز باید بیگاری کنند؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *