اخباراخبار کانادا

دولت پیش بینی می کند شمار قربانیان کووید-19 تا 5 می به 3833 نفر برسد

به گزارش گلوب اند میل، مدل سازی های جدید دولت از پاندمی نشان می دهد تناقضی در حال رخ دادن است: با وجود کاهش آمار ابتلا، آمار مرگ و میر ناشی از کووید-19 رو به افزایش است.

دکتر ترزا تم، رئیس آژانس سلامت عمومی کانادا، با اشاره به ثابت شدن آمار مبتلایان در چندین استان، اقدامات انجام شده در جهت فاصله گذاری اجتماعی را عامل اصلی کاهش سرایت اجتماعی به نصف دانست.

با این وجود، مدلسازی ها نشان می دهد احتمالا آمار مرگ و میر نسبت به آنچه در ابتدا پیش بینی شده بود، افزایش خواهد یافت.

دکتر تم گفت: با ورود ویروس در میان جمعیت های آسیب پذیر، متاسفانه شمار موارد وخیم و جانباختگان رو به افزایش است.

به گفته دکتر تم، نرخ 2.2 درصد مرگ و میر، که در پیش بینی مربوط به 9 آوریل در نظر گرفته شده بود، کمتر از چیزی است که در واقعیت شاهد آن هستیم. شیوع ویروس در تعداد زیادی از مراکز نگهداری سالمندان به معنی بالا رفتن نرخ کشندگی بیماری است.

 

 

دکتر تم گفت: در مدل سازی های اخیر دولت این نرخ را 5.5 درصد در نظر گرفته ایم، و پیش بینی می کنیم تا 5 می، شمار جانباختگان به بین 3227 تا 3883 نفر برسد. وی افزود: شیوع بیماری در مراکز نگهداری سالمندان عامل اصلی بالا رفتن آمار ابتلا در استان های کبک، اونتاریو و نوا اسکوشیا است و جانباختگان در این مراکز، بخش اصلی قربانیان در سراسر کشور را تشکیل می دهند.

دکتر تم افزود: اما خبر خوب اینکه شیوع به طور چشمگیری رو به کاهش است. در اوایل پاندمی هر فرد مبتلا به طور متوسط 2.19 نفر دیگر را آلوده می کرد، در حالی که اکنون با رعایت فاصله گذاری اجتماعی، هر فرد مبتلا تنها یک نفر دیگر را آلوده می کند. در حال حاضر هدف این است که این میزان را به صفر برسانیم. 

بر اساس مدل سازی ها، اگر 10 درصد مردم کانادا به ویروس آلوده شوند می توان انتظار داشت بین 4 هزار تا 44 هزار نفر جان خود را از دست بدهند. 

تم هشدار داد با توجه به بیشتر شدن مرگ و میر در میان مبتلایان، ممکن است تعداد جانباختگان از این میزان فراتر برود. به گفته دکتر تم، در نهایت همه چیز بستگی زیادی به وضعیت شیوع بیماری در خانه های سالمندان دارد.

در بهترین حالت، قبل از شروع پاییز اولین موج بیماری در کانادا تحت کنترل کامل قرار خواهد گرفت.جاستین ترودو، نخست وزیر، نیز گفت اقدامات کنترل شیوع ویروس موثر واقع شده اما هنوز خطر به طور کامل رفع نشده است. او گفت با برداشتن زودهنگام محدودیت ها، همه دستاوردها از بین خواهد رفت.

با شیوع بیماری در زندان های کانادا، سازمان های مختلف خواستار رسیدگی فوری به مرگ یکی از زندانیان در بریتیش کلمبیا شدند. نتیجه تست حدود 100 نفر از زندانیان این زندان نیز مثبت اعلام شد. در مجموع تا کنون ابتلای 249 زندانی در سراسر کانادا تایید شده است

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!