علم و دانش

دولت هند هزینه های درمانی پانصد میلیون شهروند فقیر خود را می پردازد

نارندرا مودی، نخست وزیر هند با اعلام این خبر تاکید کرد که کشورش تنها با برخورداری از جمعیت سالم می تواند به پیشرفت اقتصادی دست یابد. بر اساس برنامه National Health Protection Mission که با نام Modicare نیز شناخته می شود، هر خانواده فقیر سالانه معادل  7 هزار و 100 دلار پوشش بیمه درمانی دریافت می کند. این مبلغ شاید در مقایسه با استانداردهای آمریکایی ناچیز به نظر برسد، اما برای کشوری که درآمد سرانه سالانه آن اندکی بیشتر از 1 هزار و 900 دلار است، قابل توجه محسوب می شود و می تواند در زندگی افرادی که وسع برخورداری از بیمه درمانی خصوصی را ندارند، تاثیری مثبت ایجاد کند.

بیمارستان های عمومی در هند، مراقبت های رایگان اما نسبتا ساده را ارائه می کنند. بیمارستان های این کشور با کمبود شدید تخت و پزشک و پرستار روبرو می باشند. فقدان دسترسی به پزشک در جوامع روستایی هند که بیش از 66 درصد جمعیت را در خود جای داده اند، ساکنان این مناطق را مجبور کرده برای درمان به شهرهای بزرگ عزیمت کنند. هزینه های درمانی یکی از عوامل اصلی فقر در هند است.

همچنان که هند برای تبدیل شدن به یک ابرقدرت اقتصادی و رقابت با آمریکا و چین تلاش می کند، ناکارآمد بودن سیستم بهداشتی و درمانی، سنگین بودن هزینه ها و مرگ و میر ناشی از عدم دسترسی به مراقبت های پزشکی، مانع بزرگی محسوب می شود. میانگین طول عمر در چین 69 سال است. در حالی که در چین 76 و در آمریکا 79 سال می باشد. نرخ مرگ و میر کودکان زیر 5 سال هند نیز 43 در ازای 100 هزار نفر می باشد. تنها در سال 2015، حدود 1.2 میلیون کودک هندی به دلیل ابتلا به بیماری های قابل پیشگیری، جان خود را از دست دادند.

دولت به جای سرمایه گذاری در سیستم درمانی عمومی، تصمیم گرفته است مبلغی به بیمارستان های خصوصی بپردازد تا بیماران بیشتری را بپذیرند. بخش مراقبت های بهداشتی خصوصی در هند، پزشکان و کادر درمانی را از بیمارستان های دولتی و محروم به سوی خود جذب می کند. هند هم اکنون به یک مقصد گردشگری پزشکی تبدیل شده است. ارزش این بخش تا سال 2020 به 133 میلیارد دلار خواهد رسید. اما شبکه درمانی قادر به خدمات رسانی به نیمی از جمعیت کشور نیست.

طبق گزارش بانک جهانی، هند تنها 4 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را در زمینه مراقبت های بهداشتی صرف می کند که فقط بیش از 1 درصد آن توسط دولت تامین می شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0