اخباراخبار کانادا

دولت لیبرال برای تحقیق و تفحص توسط پارلمان آماده می شود

 

به گزارش سی بی سی نیوز، کمیته سلامت مجلس تحقیق و تفحص گسترده ای را درباره واکنش دولت لیبرال به پاندمی کووید-19 آغاز خواهد کرد. این تحقیق و تفحص، به پیشنهاد نمایندگان حزب محافظه کار و حمایت نمایندگان نیودموکرات و بلاک کبکوا، دولت را وادار به افشای اسناد و مدارک مورد درخواست پارلمان، و همچنین پاسخگویی تعدادی از وزرا خواهد کرد.

در حالی این پیشنهاد محافظه کاران با 176 رای موافق در برابر 156 رای مخالف به تصویب رسید که لیبرال ها و تعدادی از گروه های صنعت داروسازی هشدار داده بودند چنین تحقیق و تفحص گسترده ای تمرکز دولت را در مدیریت موج دوم پاندمی از بین برده و رابطه دولت را با بعضی تامین کنندگان اصلی تجهیزات محافظت شخصی مخدوش می  کند. 

بر اساس طرح تصویب شده، دولت موظف خواهد بود اسناد و ایمیل های مورد درخواست کمیته سلامت را حداکثر تا 30 نوامبر ارائه دهد. این کمیته قرار است عملکرد دولت را در قالب موضوعات متنوعی از جمله نحوه ارتباط اداره سلامت با مردم، نحوه جمع آوری داده برای تدوین دستورالعمل های لازم، نحوه تامین تجهیزات محافظت شخصی و میزان آمادگی کشور برای پاندمی های آینده بررسی کند.

محافظه کاران می گویند این تحقیقات به نمایندگان مجلس امکان می دهد با درس گرفتن از اشتباهات صورت گرفته در موج اول، مدیریت بهتری در موج دوم و آمادگی بیشتری در مواجهه با پاندمی های آینده داشته باشند.

آنیتا آناند، وزیر خدمات اجتماعی، امروز بار دیگر تاکید کرد جمع آوری مدارک مورد درخواست کمیته، تمرکز کارکنان را در مقابله با پاندمی کاهش داده و ابتکار عمل دولت را در تامین تجهیزات، دارو و واکسن به خطر می اندازد. او گفت: وسط موج دوم پاندمی و افزایش شمار مبتلایان، وقت تهدید و تضعیف قدرت دولت در ارتباط با تامین کنندگان تجهیزات محافظتی، که سلامت و امنیت مردم کانادا به آن بستگی دارد، نیست.

 

 

آناند افزود: در جریان این تحقیقات ممکن است برخی اطلاعات محرمانه این شرکت ها افشا شود که در رقابت جهانی بر سر تهیه این اقلام و در شرایطی که ما درگیر مذاکرات فشرده برای تامین نیازهای کانادا هستیم، می تواند بر هم زننده رابطه دولت با این کمپانی ها باشد. 

اما نمایندگان محافظه کار ضمن اغراق آمیز خواندن اظهارات آناند، اطمینان دادند حفاظت از اطلاعات محرمانه در این طرح لحاظ شده است. 

یکی دیگر از مسایل مورد اختلاف لیبرال ها و محافظه کاران در این طرح، موضوع تشخیص اطلاعات محرمانه است. در حالی که بر اساس پیشنهاد محافظه کاران، کارمند بخش حقوقی مجلس وظیفه دارد اطلاعات محرمانه ای را که می تواند منجر به اختلال در معامله یا افشای اطلاعات خصوصی شرکت ها شود، تشخیص داده و پیش از ارائه مدارک به کمیته سلامت، آنها را حذف کند، آناند تصریح کرد تشخیص این مسایل در دانش و صلاحیت این فرد نیست، چرا که او از رویکردهای دولت در این قراردادها بی اطلاع است. در عوض، دولت، شورای اطلاعات محرمانه را که با نخست و وزیر و وزرا همکاری می کند برای این منظور معرفی کرد، اما نمایندگان محافظه کار این شورا را به اندازه کافی مستقل نیافته و پیشنهاد دولت را رد کردند. رامپل گارنیه، نماینده محافظه کار، گفت: نمی توان غربالگری اطلاعات دولت را به خود دولت سپرد.

این در حالی است که بسیاری از گروه های صنعتی و کارشناسان سلامت انجام این تحقیقات گسترده را در شرایطی که بخش خدمات اجتماعی دولت به دلیل درگیری با پاندمی تحت فشار مضاعف قرار دارد نادرست دانسته و همچنین تحقیق و تفحص در معاملات دولت را به ضرر اعتبار جهانی کانادا توصیف کردند. 

غول داروسازی کانادا، Pfizer، آخرین شرکتی است که نگرانی خود را از انجام این تحقیقات ابراز کرده و گفته می خواهد بداند چه طور قرار است از اسرار تجاری آنها در جریان این تحقیقات محافظت شود. این شرکت در بیانیه ای اعلام کرد: ما به شدت از پیامدهای ناخواسته این طرح برای مطالعات خود بر روی واکسن کووید-19 و همچنین مذاکرات درباره تامین واکسن نگران هستیم. بنابراین با احترام از نمایندگان پارلمان درخواست می کنیم در طرحی جدید نسبت به محرمانه ماندن اطلاعات علمی و تجاری حساس ملاحظات بیشتری را در نظر بگیرند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست