صفحه اصلی / مقالات / دولت آمریکا بر علیه روسیه اعلام جرم کرد

دولت آمریکا بر علیه روسیه اعلام جرم کرد

Behnam Marfou

دولت ایالات متحده روز جمعه، علیه 13 شهروند روسیه اعلام جرم کرد که می‌گوید با استفاده از شبکه‌های اجتماعی در انتخابات اخیر آمریکا مداخله کرده‌اند. گرچه کلیات این خبر، مدتیست در اینترنت دست‌ به‌ دست می‌شود، اما این نخستین بار است که جزئیات آن به طور گسترده توضیح داده شده است. به گفته این بیانیه، سازمانی که این عملیات را به دست گرفته با نام مستعار مرکز پژوهش‌های اینترنتی و با مدیریت یک تاجر به نام یِوگِنی پریکوژین بین سال 2000 تا 2010 در شهر سنت ‌پترزبورگ شروع به کار کرده است. پریکوژین که به آشپز ویژه‌ ولادیمیر پوتین مشهور است، حضور خود را در میان سیاستمداران روس، با رستوران‌های لوکسش آغاز کرد. در سال 2012، پریکوژین قراردادی صوری و به ارزش یک میلیارد دلار با دولت روسیه امضا کرد تا غذای ارتش روسیه را فراهم کند.

قرارداد البته برای او سرمایه‌ای ایجاد کرد تا سازمان مذکور را در سال 2013 تاسیس کند، سازمانی که به گفته کارکنان سابقش گاهی تا 400 کارمند داشته است. این مجموعه کارش را با پست‌ کردن مطالبی در طرفداری از پوتین آغاز کرد و در نهایت، یکی از بخش‌های سازمان، مسئولیت تبلیغات به طرفداری از ترامپ و علیه هیلاری کلینتون را به عهده گرفت. این کاربران، همچنین مامور بودند تا در شبکه‌های اجتماعی حساب‌های جعلی ایجاد کرده و خود را آمریکایی نشان‌ دهند.

برخی از گروه‌هایی که این سازمان، در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرد، خود را محافظه‌کار معرفی می‌کردند، مثل گروه Army of Jesus. برخی دیگر خود را به عنوان نماینده اقلیت‌ها و سایر گروه‌های اجتماعی جا می‌زدند.

بر اساس این بیانیه، بیشتر بودجه یک میلیارد دلاری سازمان صرف پرداخت حقوق کارمندان می‌شده است. یک کارمند سازمان ماهانه 40 هزار روبل دریافت می‌کرده که معادل 705 دلار آمریکاست. سازمان، همچنین هزینه‌ سفرهای خارجی مامورین را تامین می‌کرده است. در یکی از این سفرها، سازمان، دو زن را به آمریکا می‌فرستد تا به عنوان جاسوس کار کرده و اطلاعات گردآوری کنند.

بودجه هنگفت سازمان، به علاوه برای خرید فضا روی سرورهای اینترنتی آمریکایی صرف می‌شده تا موقعیت جغرافیایی سازمان مخفی بماند. بنا بر این بیانیه، کارمندان سازمان همچنین با دزدیدن شماره‌ تامین اجتماعی (Social Security Number) از چند آمریکایی، موفق به ایجاد حساب های گردش مالی مانند paypal شده بودند.

این بیانیه در ادامه، ایجاد هرج و مرج را از اهداف این سازمان برمی‌شمارد و اشاره می‌کند که این کار گاهی با برپا کردن تظاهرات میان گروه‌های مخالف انجام می‌شد. برای مثال، این افراد دو تظاهرات مختلف را در یک روز و در شهر هیوستونِ ایالت تگزاس، برنامه‌ریزی کرده بودند. برای یکی از تجمعات در صفحه‌ای به نام اسلامی‌سازی تگزاس را متوقف کنید در فیسبوک، تبلیغ شده بود و برای تجمع دوم در صفحه‌ای مخالف به نام جامعه‌ متحد مسلمانان آمریکا. هر دو صفحه، ساخته و پرداخته‌ کارمندان این سازمان بودند. از دیگر گروه‌های جعلی‌ای که اعضای این سازمان در فیسبوک ایجاد کرده‌ بودند، می‌توان به مشت سیاهان که برای منصرف کردن مردم از رای دادن فعالیت می‌کرد و وطن‌پرستان اشاره کرد.

بر اساس این بیانیه، در یک مورد این بزه‌کاران اینترنتی، حتی به شخصی پول داده بودند که یک قفس بزرگ بسازد. قرار بود در تظاهراتی که در 18 آگوست برگزار می‌شد یک بازیگر در لباس هیلاری کلینتون در این قفس، نقش او را بازی کند.

کارمندان فراریِ این سازمان که بخشی از اطلاعات این بیانیه را تامین کرده‌اند، شرایط کاری داخل سازمان را به شدت امنیتی توصیف کرده‌اند.

وزارت دادگستری امریکا گفته روسیه باید این افراد را به آمریکا تحویل دهد. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه تا این لحظه از اظهار نظر در این مورد خودداری کرده است.