مقالاتمقالات پزشکی

دوز سوم واکسن برای افراد دچار نقص سیستم ایمنی، مرز بین مرگ و زندگی

 

با افزایش مجدد آمار ابتلا به کووید-19 در آمریکا، سازمان غذا و دارو با تایید تزریق دوزهای تقویتی به افرادی که سیستم ایمنی ضعیف بدن شان آنها را در برابر ویروس به شدت آسیب پذیر کرده است، در جهت حفاظت از سلامت آنها یک گام عملی برداشت. اقدامی که جان های بسیاری را نجات خواهد داد. 

اما مقامات بهداشت و سلامت کانادا همچنان از تجویز دوز تقویتی یا سوم برای افراد دچار نقص سیستم ایمنی خودداری کرده و آسیب پذیرترین گروه در برابر ویروس کرونا را در معرض خطر رها کرده است؛ گروهی شامل دریافت کنندگان اعضای پیوندی، بیماران سرطانی، مبتلایان به ایدز، و مبتلایان به سایر بیماری هایی که به سیستم ایمنی آسیب می رساند. بی توجهی مقامات بهداشت و سلامت کانادا به این گروه، که حدود 3 درصد جمعیت کل کانادا را تشکیل می دهند، در حالی است که احتمال شدید شدن کووید-19، نیاز به بستری در بیمارستان و حتی مرگ ناشی از کووید-19 در آنها 10 برابر بیشتر از سایرین تخمین زده شده است. همچنین بررسی ها نشان می دهد احتمال ناقل بودن این افراد و سرایت بیماری از آنها به اعضای خانواده و اطرافیان شان بسیار بالاتر است، به طوری که می توانند تبدیل به میزبان مناسبی برای سویه های جدید و خطرناک تر ویروس شوند.

با اینهمه، این گروه کوچک و به شدت آسیب پذیر تا کنون جایی در سیاست های مقامات بهداشت و سلامت کانادا نداشته و فعلا انتاریو تنها استان در کانادا است که تزریق دوز تقویتی به بیماران دچار نقص سیستم ایمنی را تایید کرده است. 

هرچند سیستم ایمنی بدن افراد عادی با دو دوز واکسن می تواند آنتی بادی کافی برای مقابله با بیماری تولید کند، اما سیستم ایمنی بدن این افراد به علت ضعیف بودن، در بهترین حالت قادر به تولید آنتی بادی بسیار کمتری نسبت به سایرین است. تحقیقات مرکز کنترل بیماری های آمریکا نشان می دهد در بدن 80 درصد افراد دچار نقص سیستم ایمنی پس از تزریق دو دوز واکسن، هیچ آنتی بادی یافت نشده و در 20 درصد دیگر هم میزان آنتی بادی حاصل از دو دوز واکسن حدود 100 برابر کمتر از آنتی بادی یافت شده در بدن عموم مردم بوده است. در نتیجه، شاهد آن هستیم که افراد دچار نقص سیستم ایمنی نیمی از بیماران کوویدی بستری در بیمارستان های آمریکا و اسرائیل را که به رغم دریافت واکسن، به کووید مبتلا شده و بیماری در آنها حاد شده است تشکیل می دهند. 

حالا با بازگشایی تدریجی اقتصاد کانادا و کاهش محدودیت های ناشی از پاندمی، این گروه در معرض خطر دو چندان قرار گرفته است. خبر خوش اینکه تحقیقات شبکه سلامت دانشگاه تورنتو نشان داده است دریافت دوز تقویتی واکسن تاثیر چشمگیری در تولید آنتی بادی در بدن این افراد دارد. هرچند سازمان بهداشت جهانی نیز با توجه به شکاف عمیق بین نرخ واکسیناسیون در کشورهای فقیر و ثروتمند، خواستار توزیع عادلانه واکسن در جهان شده است، اما به نظر نمی رسد این سازمان اختصاص دوز تقویتی برای افرادی که با دو دوز معمول در برابر بیماری واکسینه نمی شوند را مغایر با توصیه خود بداند. چرا که برای افراد دچار نقص سیستم ایمنی، دوز سوم نه برای تقویت که برای تولید حداقل آنتی بادی لازم جهت مقابله در برابر ابتلا به کووید-19 شمرده می شود.

 

 

اکنون با توجه به شیوع روز افزون سویه دلتا، رسیدگی به وضعیت این افراد بیش از هر زمان دیگری ضروری به نظر می رسد. در آمریکا تزریق دوز سوم واکسن برای این افراد به زودی آغاز خواهد شد و به دنبال آن، کشورهای دیگری از جمله فرانسه، آلمان، سوئد، بریتانیا و اسرائیل نیز تزریق دوز سوم به افراد دچار نقص سیستم ایمنی را آغاز خواهند کرد. در چنین شرایطی، کانادا نباید فراموش کند تزریق دوز سوم به این گروه می تواند برای آنها مرز بین مرگ و زندگی باشد. پس اگر امروز برای حفاظت از جان شان تزریق دوز سوم به آنها را آغاز کنیم بهتر از فردا است

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست