اخباراخبار کانادا

دودستگی مونترالی ها بر سر قانون ممنوعیت استفاده از نمادهای مذهبی

مونترال- با ادامه بحث و جدل های داغ در مورد لایحه Bill 21 دولت راست میانه Coalition Avenir Quebec، شنبه گذشته بیش از 100 نفر در مونترال به نشانه حمایت از سکولاریسم و ممنوعیت استفاده از نمادهای مذهبی توسط کارکنان دولت، گرد هم آمدند. در مقابل گروهی دیگر به نشانه اعتراض به این قانون تظاهراتی را برپا داشتند. پلیس کبک برای دور نگه داشتن حامیان و مخالفان و جلوگیری از درگیر شدن آنها با یکدیگر در محل حضور داشت. در جریان برگزاری تظاهرات، دو نفر توسط پلیس بازداشت شدند.

در صورت تبدیل شدن لایحه به قانون، کارکنان دولت، از آموزگاران گرفته تا ماموران پلیس و سایر کارمندان مراکز دولتی از پوشیدن حجاب، کیپا (کلاه مخصوص یهودیان)، توربان (عمامه سیک ها) منع می شوند.

لازم به ذکر است که شهردار مونترال، خانم والری پلانت، جزو مخالفان تصویب این لایحه می باشد. او پس از ابراز مخالفت خود، پیام های تهدیدآمیز دریافت کرده است. ویلیام استاینبرگ، شهردار Hampstead نیز ضمن اعتراض به این تصمیم دولت، آن را نوعی پاکسازی قومی توصیف کرده است.

اکثر مخالفت ها از سوی ساکنان مونترال ابراز شده است. در سایر بخش های کبک از مخالفت سرسختانه خبری نیست.

حامیان لایحه رسانه ها، بخصوص رسانه های مونترالی را در دامن زدن به اعتراضات موثر می دانند.

به نظر نمی رسد که دولت فرانسوا لگو، میل به اصلاح یا تغییر لایحه را داشته باشد. ضمن اینکه لایحه به نحوی تنظیم شده است که آن را از چالش حقوقی در دادگاه و اتهام نقض آزادی ادیان، محفوظ می دارد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان