علم و دانش

ده ها میراث تاریخی و فرهنگی ثبت شده نزد یونسکو در معرض نابودی 

از کالیفرنیا گرفته تا دمشق و جنگل های بارانی سوماترا، بسیاری از بناهای تاریخی، زیستگاه های طبیعی و میراث فرهنگی ارزشمند ثبت شده نزد موسسه یونسکو به دلایل مختلف در معرض خطر نابودی قرار گرفته اند. سازمان میراث جهانی فهرستی از این مکان ها را منتشر کرده است تا توجه جهانیان را به لزوم حفظ و نجات آنها از نابودی جلب نماید. در اینجا به چند مکان اشاره می شود. 

شهر باستانی آشور در عراق 

آشور نام شهر باستانی است که در بخش میانی رود دجله و کوهستان‌های مجاور آن قرار داشته ‌است. اسم آشور از نام یک رب ‌النوع گرفته شده است. 

 

بناهای به جا مانده از قرون وسطی در کوزوو

 

 

صومعه های Patriarchate of Pec، Visoki Decani  و کلیسای Our Lady of Ljevis به فهرست میراث جهانی افزوده شده اند. 

 

اورشلیم قدیمی و دیوارهایش 

شهر مقدس مسیحیان، مسلمانان و یهودیان، دارای بیش از 220 بنای تاریخی است. 

 

مناره های شهر باستانی سامِرا در عراق 

این شهر در استان صلاح الدین، در کرانه دجله و 125 کیلومتری شمال بغداد قرار گرفته است و در سال 836 م به دستور خلیفه عباسی معتصم بالله بنیان نهاده شد، تا به جهای بغداد پایتخت شود. این شهر برای مسلمانان شیعه اهمیت مذهبی دارد زیرا مدفن دو تن از امامان شیعه  حسن عسکری و علی نقی در آنجا قرار دارد. 

 

مکان باستانی و مقدس ابو مینا در مصر 

ابو مینا یک صومعه، زیارتگاه مسیحی و شهری قدیمی است که در 45 کیلومتری شهر اسکندریه مصر واقع شده است و در سال 1979 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

محله قدیمی و تاریخی شهر وین در اتریش 

وین که زمانی پایتخت امپراطوری بود، دارای چندین قصر و باغ قدیمی و زیبا می باشد و به عنوان پایتخت موسیقی کلاسیک نیز محسوب می شود. 

شهر باستانی جنه در کشور مالی

جنه در سال 399 پ.م. توسط قوم بوزو در مکانی که جنه-جنو نام دارد بنا شد. مردم شهر به دلیل رفت و آمد بازرگانان مسلمان به این شهر اسلام آوردند، سلطان کنبورو اولین پادشاهی در جنه بود که اسلام آورد؛ او کاخ خود را ویران کرد و به جای آن مسجد بزرگی ساخت. پس از گرویدن به اسلام، جنه به مرور تبدیل به یک شهر بازرگانی پررونق و مرکز آموزش و تحصیل در غرب  آفریقا شد. 

شهر قدیمی غدامس در لیبی 

این شهر که با لقب مروارید صحرا شناخته می شود، در شمال لیبی قرار دارد و مرکز استانی است به نام نالوت. شهر غدامس در واحه‌ای در میان بیابان قرار گرفته و یکی از کهن ‌ترین شهرهای صحرای بزرگ آفریقا است.  در معماری سنتی غدامس، کوچه ‌ها برای حفاظت در برابر گرما سرپوشیده هستند. خانه ‌ها نیز به سه قسمت تقسیم شده‌ اند: طبقه همکف برای انبار مواد و خوراکی‌ ها، طبقه بالاتر برای نشیمن خانواده و بالاتر از آن ایوان‌ های روباز برای استفاده بانوان. با این‌ که دولت لیبی برای مردم شهر محلات نوساز ترتیب داده است بسیاری از مردم در تابستان برای خنک شدن به خانه‌ های محله قدیمی می ‌روند زیرا معماری سنتی آن قسمت از شهر حفاظت بهتری در برابر گرما دارد. 

 

شهر قدیمی شبام در یمن 

این شهر با لقب منهتن صحرا شناخته می شود. نام این شهر افسانه ‌ای با قدمت هزارها سال که ساختمان هایش به قدری بلند است که سر بر ابرها می‌ ساید در کتیبه‌ های مختلف دوران گذشته آمده ‌است. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *