صفحه اصلی / مقالات / ده عادت ناپسند و غلط که باید آنها را از زندگی حذف کرد

ده عادت ناپسند و غلط که باید آنها را از زندگی حذف کرد

Leeza

 

عادت های انسان بخش عمده ای از مجموعه شخصیتش را تشکیل می دهند. همچنین زمانی که به این عادت ها اجازه بدهد که همواره پایدار بمانند، می توانند مسیر زندگی اش را تغییر دهند. این تغییر الزاما به معنی خوب بودن نیست. زیرا عادات ناپسند و غلط می توانند سد راه موفقیت شوند.

آنچه در ادامه می آید ده عادت از این دست هستند، که باید آنها را از زندگی حذف کرد.

استفاده از تلفن، Tablet و کامپیوتر، در بستر

امروزه بسیاری از مردم حتی توجه نمی کنند که استفاده از تلفن، tablet و رایانه/ کامپیوتر در بستر، تا چه اندازه به خواب و مولد بودنشان آسیب می زند. زیرا پرتوی آبی رنگ موج کوتاهی که از این دستگاه ها ساطع می شود، بر حالت روحی، سطح انرژی و کیفیت خواب، تاثیر می گذارد. کمااینکه آفتاب بامدادی هم که شامل مقدار زیادی از این پرتوهاست، در سطحی گسترده تر همین تاثیر را دارد.

سر زدن به اینترنت به سبب انگیزه آنی

ثابت شده که وقتی انسان می خواهد کاری را انجام بدهد، 15 دقیقه پیاپی طول می کشد تا بتواند کاملا بر آن تمرکز کند. در صورت رسیدن به چنین تمرکزی مولد بودنش به سطحی افزایش می یابد، که پنج برابر افرادی می شود که هنوز به تمرکز کامل نرسیده اند. بنابراین هر بار که در هنگام انجام کارش قلقک می شود که سری به اینترنت بزند و مثلا از اخبار آگاه گردد، تنها آن چند دقیقه دیدن خبرها را از دست نمی دهد. بلکه در هر بار 15 دقیقه از وقتش تلف می شود، تا بتواند دوباره به طور کامل بر کارش احاطه پیدا کند.

پرداختن به تلفن دستی در هنگام گفت و گو با دیگران

هیچ چیز تا این اندازه بر دیگران تاثیر منفی ندارد، که در هنگام گفت و گو با آنها به سراغ تلفن دستی خود برویم، و مثلا برای کسی پیامک بفرستیم. بنابراین زمانی که مکالمه ای را با سایرین آغاز می کنیم، باید همه تمرکزمان را بر آن قرار دهیم. در این صورت خودمان هم، از آن گفت و گو بیشتر لذت خواهیم برد.

پاسخ دادن مداوم به هر پیامک تلفنی یا ای-میل

چنین اقدامی برای مولد بودن سم کشنده است. کمااینکه پژوهش ها نشانگر آنند که در صورتی که انسان با صدای شنیدن دریافت هر پیامک تلفنی و یا ای- میل فورا به آنها پاسخ بدهد، بخش زیادی از مولد بودن خود را هم به هدر می دهد. بهترین کار این است که زمانی مشخص مثلا هر ساعت یک بار، به سراغ پیامک ها و ای-میل ها برود.

بله گفتن در جایی که باید نه گفت

چندین پژوهش مستقل نشان داده اند اگر انسان زمانی که لازم است نه بگوید، بله بگوید، بیشتر دچار فشار روانی، احساس درماندگی و حتی افسردگی، می شود. البته نه گفتن برای خیلی ها چالشی بزرگ به شمار می رود. اما ضرورت دارد انسان گهگاهی نه بگوید، تا وفت کافی برای انجام تعهداتی داشته باشد، که از پیش قولشان را داده است.

فکر کردن به افرادی که خون انسان را به جوش می آورند  

دور و بر همه ما افرادی وجود دارند، که خون انسان را به جوش می آورند. آنها می دانند چگونه به دل و روح دیگران نفوذ، و فکر آنها را به خود مشغول کنند. بهتر است هر بار که انسان به یاد یکی از اینگونه افراد می افتد، فورا از داشتن اطرافیانی که اینگونه نیستند، شاکر باشد. زیرا در اطراف همه ما افراد خوب زیادی هستند که لیاقت آن را دارند، که انسان به آنها، و نه به دسته اول، فکر کند.

پرداختن همزمان به چند کار در یک جلسه

انسان هرگز نباید همزمان به چند کار بپردازد. این امر به ویژه هنگامی مصداق دارد، که در یک جلسه شرکت داشته باشد. زیرا اگر نشست مربوطه آنقدر ارزش ندارد که انسان تمام توجهش را به آن مبذول کند، پس بهتر آن که در آن حضور نیابد. اگر هم ارزشش را دارد، پرداختن همزمان به چند کار در خلال آن سبب می شود دیگران تصور کنند، خود را از بقیه بالاتر می داند. در این صورت از چنین نشستی نتیجه مطلوب به دست نمی آید.

غیبت کردن

مفهوم غیبت کردن در واقع این است، که انسان از کمبودهای دیگران برای خود عاملی جهت لذت بردن به وجود می آورد. البته امکان دارد، این کار در ابتدا سبب سرخوشی هم بشود. اما در نهایت غیبت کننده را خسته می نماید، در مورد خودش احساس بدی پیدا می کند، و به احساسات دیگران آسیب می رساند. شمار چیزهای خوب که می شود در موردشان سخن گفت و یا کارهای مفید و جالبی که می توان آموخت، به اندازه ای زیاد است که اکر به آنها پرداخته شود، هرگز فرصتی برای غیبت کردن باقی نمی ماند.

دست نزدن به اقدام عملی تا هنگام احراز اطمینان از موفقیت

برخی بر این باورند، که تا هنگام احراز اطمینان از موفقیت نباید دست به اقدام عملی بزنند. این برداشت اصلا درست نیست. زیرا تا انسان وارد گود عمل نشود، هرگز به طور واقعی نخواهد فهمید که موفق می شود، یا نمی شود. فراتر اینکه همواره می توان در روند کار اشتباهات را جبران کرد.

مقایسه خود با دیگران

وقتی انسان خودش را با دیگران مقایسه کند، هرگز خالق لذت های خویش نخواهد بود. زیرا تنها زمانی از عملکردش خرسند می شود، که دستاوردی شبیه دیگران کسب کند. بنابراین زمانی که از نتیجه کار خود خرسند است، هرگز نباید با مقایسه دستاوردش با دیگران، خوشی حاصله را نابود کند. زمانی هم که از آن راضی نیست، چنین مقایسه ای سبب می شود آنقدر دچار نومیدی گردد، که توان اصلاح اشتباه را از دست بدهد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *