صفحه اصلی / مقالات / ده توصیه مفید برای نخستین هفته، ماه و سال ورود به کانادا

ده توصیه مفید برای نخستین هفته، ماه و سال ورود به کانادا

Leeza

 

کانادا برای تازه واردان موقعیت های مناسب فوق العاده خوبی دارد. بااینهمه ممکن است نخستین هفته های پس از ورود به آن، برای این افراد بسیار پرمشغله و گاه خسته کننده باشد. زیرا باید فرم های زیادی پر کنند، و به جاهای زیادی مراجعه نمایند.

آنچه در پی می آید، ده مورد از مهمترین کارهایی هستند، که باید برای جا افتادن در کانادا انجام داد.

در هفته نخست

ا- درخواست شماره کارت تامین اجتماعی/ SIN  (معادل کارت ملی)

همه در کانادا برای اشتغال، باز کردن حساب بانکی، و دسترسی به برنامه ها و مزایای دولتی، به گرفتن کارت محتوی این شماره نیاز دارند. ساده ترین و سریع ترین راه گرفتن این کارت مراجعه به نزدیک ترین شعبه خدمات دولت مرکزی/ Service Canada Centre  و پر کردن فرم مربوطه است.

برای به دست آوردن آگاهی های بیشتر، می توان به تارنمای زیر مراجعه کرد:

www.servicecanada.gc.ca

2- محافظت از سلامتی خود با گرفتن کارت بیمه خدمات درمانی

تمامی شهروندان و مقیمان دائمی کانادا واجد شرایط دریافت کارت بیمه خدمات درمانی هستند. هر عضو خانواده باید کارت خود را داشته باشد. این کارت ها از سوی دولت های استانی و اقلیمی صادر می شوند. برای به دست آوردن آگاهی های بیشتر، می توان به تارنمای زیر مراجعه کرد:

https://www.canada.ca/en/employment-social-development/topic/personal-documents.html

تازه واردان در برخی از استان ها و اقلیم ها برای گرفتن این کارت باید مدت معینی صبر کنند. اما تا آن زمان می شود، از بیمه خدمات درمانی خصوصی موقت بهره برد.

تازه واردان و پناهندگان برای به دست آوردن آگاهی های بیشتر، می توانند به ترتیب به دو تارنمای زیر مراجعه کنند:

www.clhia.ca/

http://www.cic.gc.ca/english/refugees/outside/summary-ifhp.asp

3- پرداختن به امور مالی

باز کردن حساب بانکی سبب در جای امن قرار گرفتن پول، و همچنین راحت کردن خرید مایحتاج و پرداخت قبض های مربوطه می شود. در صورت داشتن اشیای ارزشمند و یا برای اطمینان خاطر از امن بودن محل مدارک مهم هم می توان، از صندوق امانات بانک محل افتتاح حساب بهره برد. بهترین بانک معمولا نزدیک ترین آنها به محل زندگی یا کار است. با باز کردن حساب در عین حال دسترسی به شبکه گسترده ای از ماشین های خودپرداز بانکی (ABM) نیز، امکان پذیر می شود.

در ماه نخست

4- استفاده از امکانات با سرکشی به دور و بر

کانادا به چندفرهنگی بودن خود افتخار می کند. همچنین برای ایجاد احساس توطن در تازه واردان، سازمان های زیادی را برای کمک به آنها اختصاص داده است. با سرکشی به دور و بر خود می شود خدمات دولتی برای تازه واردان را به سادگی شناسایی کرد، و از آنها بهره برد.

برای به دست آوردن آگاهی های بیشتر، می توان به تارنمای زیر مراجعه کرد:

www.servicesfornewcomers.cic.gc.ca

همچنین کتابخانه های دولتی/ Public libraries اماکنی عالی جهت یافتن منابع باهَمِستان/ community و دولتی هستند، که در عین حال اغلب می توان در آنها به اینترنت دسترسی رایگان داشت. مراکز همایش های محلی/ Community Centers و اتحادیه های قومی نیز منابع عالی اطلاعات، فعالیت و دوستی، می باشند.

5- جستجو برای یافتن موقعیت های شغلی

مراکز ارائه خدمات دولتی اماکنی مناسب جهت جستجو برای یافتن موقعیت های شغلی هستند. پس از جستجو برای یافتن این موقعیت ها در اینترنت، و پیش از آغاز پر کردن و فرستادن فرم درخواست و سایر مدارک، بهترین کار مشورت گرفتن از یکی از کارکنان اینگونه مراکز و یا مشاور استخدام است. زیرا امکان دارد روش کاریابی در کانادا، با روند آن در کشور تازه واردان متفاوت باشد.

اگر تازه واردی مدارک تحصیلی و مهارت های حرفه ای خود را در کشوری دیگر کسب کرده و نیاز دارد آنها در کانادا معتبر شناخته شوند/ می خواهد سطح مهارت هایش را بالا ببرد/ و یا با حوزه تخصصی و کاری خود در کانادا آشنا شود/ می تواند برای به دست آوردن آگاهی های بیشتر به تارنمای بانک شغل دولت مرکزی به نشانی زیر مراجعه کند:

www.jobbank.gc.ca

6- ثبت نام فرزندان در مدرسه یا مهدکودک

در کانادا همه کودکان و نوجوانان می توانند، به صورت رایگان به دبستان ها و دبیرستان های دولتی بروند. فراتر اینکه بر اساس قانون اصولا جای کودکان و نوجوانان در سن مدرسه، در مدرسه است. برای ثبت نام فرزند در مدارس می توان با در دست داشتن کارت اقامت دائم یا هر مدرکی دال بر داشتن اقامت دائم در کانادا، شناسنامه فرزند و کارت واکسن او، به نزدیک ترین مدرسه به محل زندگی، و یا اداره آموزش و پرورش منطقه مراجعه کرد.

والدینی هم که می خواهند کار تمام وقت داشته باشند یا به درس خود ادامه بدهند، می توانند با مراجعه به محل های ارائه خدمات به تازه واردان، مهدکودک مناسب فرزندشان را پیدا کنند.

7- یافتن پزشک و دندانپزشک

در کانادا سر پزشکان عمومی/ خانواده شلوغ است. بنابراین امکان دارد، یافتن آنها زمان ببرد. بهترین کار پرس و جو از دوستان و همسایگان برای توصیه یک پزشک عمومی می باشد. همچنین می توان به تارنمای زیر مراجعه کرد:

http://fmrac.ca/members/index.html

در عین حال تا هنگام یافتن پزشک عمومی امکان رفتن به بهداری ها/ walk-in clinic  وجود دارد. در مواقع نیاز فوری به خدمات درمانی هم، مراجعه به بیمارستان ها گزینه خوبی است.

معمولا در محلات و یا حتی مراکز خرید، مطب ها و یا بهداری دندانپزشکی دایر هستند. می توان به این مطب ها مراجعه، و پرسید که آیا بیمار تازه قبول می کنند، یا نمی کنند. در صورت دوم مراجعه به مطب یا درمانگاه دیگر توصیه می شود.

8- یافتن مسکن دائمی

معمولا تازه واردان در بدو ورود به کانادا به طور موقت در خانه خویشاوندان یا دوستان سکنی می گزینند. اما در عین حال در پی آنند، که هر چه زودتر مسکنی دائمی برای خود دست و پا کنند. فهرست خانه ها، آپارتمان ها و یا واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی استیجاری، در اینترنت، روزنامه های محلی و بنگاه های مشاور املاک موجود است.

در سال نخست

9- گرفتن گواهینامه رانندگی

در کانادا نیز برای نشستن پشت فرمان باید گواهینامه رانندگی گرفت، و اتومبیل مربوطه را بیمه کرد (البته برای مدتی می توان از گواهینامه برخی از کشورها، استفاده نمود). در هر شهر و استانی چندین محل برای این منظور وجود دارند.

10- افزایش مهارت های زبان

کسانی که زبان مادری شان انگلیسی یا فرانسوی نیست، بسته به استان محل اقامت خود، باید برای افزایش مهارت های شان در یکی از این دو زبان دست به کار شوند. زیرا برای یافتن شغل، ارتباط با دیگران، استفاده از وسایل نقلیه عمومی و…. به این مهارت نیاز دارند. دولت مرکزی برای کمک به تازه واردان جهت رفع این نیاز، کلاس های رایگانی مانند آموزش زبان به تازه واردان به کانادا(LINC)  دارد. می توان از دوستان، همسایه ها و… در مورد این کلاس ها کسب آگاهی کرد.

Leeza

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *