صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / دلسردی خریداران بار اول، عامل رکود بازار مسکن تورنتو

دلسردی خریداران بار اول، عامل رکود بازار مسکن تورنتو

نتایج نظرسنجی موسسه اپسس که برای هیئت ملک و املاک تورنتو صورت گرفت، نشان می دهد که خریداران بار اول مسکن به موازات تغییرات در خط مشی مربوطه و قوانین نوین از جمله افزایش میزان بهره وام مسکن، دارند در مورد خرید در این شهر بیشتر دودل و دستخوش تردید می شوند. کمااینکه بر اساس این نتایج در کلانشهر تورنتو (شامل محدوده اصلی شهر و حومه های آن) اینگونه خریداران در مجموع 41 درصد افرادی را تشکیل می دهند، که خاطرنشان کرده اند احتمالا در سال 2018 دست به ابتیاع مسکن خواهند زد. این میزان نسبت به نتایج نظرسنجی مشابه پیشین که 53 درصد بود، کاهش چشمگیری نشان می دهد.

در این میان میزان خریداران بار اول که در نظر دارند در سال جاری در محدوده اصلی شهر تورنتو مسکن ابتیاع کنند، 46 درصد است. به همین دلیل در مقایسه با نتایج نظرسنجی مشابه پیشین، کاهش چشمگیری هم پیدا کرده است. چراکه در آن هنگام 64 درصد بود. در عین حال میزان خریداران بار اول در بخش هایی از کلانشهر تورنتو نیز کم شده، که حومه آن به شمار می روند. زیرا در این بخش ها میزان مورد اشاره از 44 درصد در زمان مشابه در سال گذشته، به 37 درصد در سال جاری کاهش پیدا کرده است.

به گفته دست اندرکاران هیئت مذکور خریداران بار اول مسکن در مورد اینکه بازار در بی ثباتی موجود به کدام سمت و سو می رود، مطمئن نیستند. همچنین در هنگامی که دارند تصمیم می گیرند چه اقدامی به عمل بیاورند، این انعطاف پذیری را دارند که جایی را اجاره، و یا با خانواده زندگی کنند. متیو بوکال مدیر ارشد بخش تحلیل های ملک و املاک مسکونی شرکت آلتاس دیتا سولوشن می گوید که به موازات به اجرا درآمدن تغییر قانون در پیوند با شرایط لازم برای گرفتن وام مسکن، اطلاعات نظرسنجی ماه می سال گذشته نشان از کاهش تصمیم به ابتیاع خریداران بار اول مسکن داشت. اما او در آن هنگام نمی دانست، که آیا آن روند موقت است؟ یا اینکه به موازات ادامه افزایش بهای مسکن در کلانشهر تورنتو، واقعیتی جدید و ماندگار خواهد بود؟ وی اینک در مورد آن تردید خود می گوید: اما نتایج نظرسنجی اخیر تایید کرد، که آن روند موقت نبود. بلکه واقعیتی جدید و ماندگار است، که در آن خریداران بار اول مسکن معاملات کمتری انجام می دهند. احتمالا به این دلیل که نمی توانند (بر اساس تغییرات نوین) واجد شرایط ابتیاع ملک مورد نظر خود باشند. یا اینکه از نظر مالی توانایی خریدش را ندارند. حال آن که حتی تا دو سال پیش نیز می توانستند، آن را ابتیاع کنند.

نتایج نظرسنجی مورد اشاره حاوی نکات و اطلاعات مهم دیگری هم بود. این نظرسنجی در ماه نوامبر و با مشارکت هزار تن صورت گرفت. مشارکت کنندگانی که احتمال و یا خیلی احتمال دارد، در سال 2018 دست به خرید مسکن بزنند. در مجموع 26 درصد ساکنان کلانشهر تورنتو گفته اند، احتمالا چنین اقدامی را به عمل خواهند آورد. حال آن که این میزان در پارسال و پیرارسال/ پیارسال، به ترتیب 28 و 30 درصد بود. بر اساس اظهارات متیو بوکال گرچه این میزان اندکی کاهش داشته، اما با درنظر گرفتن افزایش بهای ملک و املاک قابل توجه نیست.

از دیگر سو موسسه اپسس از 2 هزار و 500 نفر از ساکنان کلانشهر تورنتو که از پیش صاحب خانه بوده اند نیز، نظرخواهی کرده است. از این شمار هزار تن کسانی هستند، که ملک خود را در 12 ماه منتهی به زمان نظرسنجی اخیر خریده اند. نتایج این نظرسنجی نشان داد، که خریداران بار اول مسکن حدود 47 درصد ابتیاع کنندگان را تشکیل می دهند. این میزان یک سال پیش از آن، 51 درصد بود. اما کاهش شمار خریداران بار اول مسکن در محدوده اصلی شهر تورنتو بسیار چمشگیرتر می باشد. بگونه ای که در دو برهه زمانی بین نظرسنجی های پیشین و اخیر، از 60 به 46 درصد نزول کرد. چراکه بسیاری از خریداران بار اول مسکن ترجیح دادند در حومه های خارج از محدوده اصلی شهر/ مناطقی که شماره تلفن شان با 905 آغاز می شود، مسکن بخرند. زیرا بهای ملک و املاک در آنها ارزان تر است. به همین سبب در این حومه ها نه تنها میزان معاملات خریداران بار اول کاهش نیافت، بلکه افزایش هم پیدا کرد. بگونه که در برهه مورد اشاره، از 43 به 48 درصد رسید.

افزایش شامل آن دسته از دارندگان مسکن هم شد، که برآنند در سال جاری ملک خود را بفروشند. چراکه میزان آنها نیز از 30 درصد پیشین، سر به 40 درصد زد. دلیل اصلی چنین تصمیمی خرید ملکی بزرگتر است.

هیئت مذکور که نماینده کارگزاران معاملات ملک و املاک کلانشهر تورنتو است، پیش بینی می کند که در سال جاری بین 85 تا 95 هزار مسکن در این کلانشهر به فروش برسد. در سال 2017 این میزان 92 هزار و 394 بود. بر اساس این پیش بینی امسال بهای متوسط هر باب مسکن 825 هزار دلار خواهد بود، که در مقایسه با 822 هزار و 681 دلار در سال 2017، اندکی افزایش نشان می دهد.

hamidreza-safipour

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *