اخباراخبار کانادا

دلزدگی رای دهندگان کانادایی از ترودو؛ افول محبوبیت نخست وزیر در آستانه انتخابات فدرال

اتاوا- در انتخابات فدرال که اکتبر سال جاری برگزار خواهد شد، اندرو شیر، رهبر حزب محافظه کار رقیب اصلی جاستین ترودو است. اخیرا شیر در تضعیف برند جاستین ترودو و محدود کردن دوره نخست وزیری اش به 4 سال، از یک کمک موثر برخوردار بوده است. یعنی شخص ترودو!

نخست وزیر 47 ساله به اصطلاح فمینیست، جنجال های متعددی را سبب شده است. از گذراندن تعطیلات درجزیره خصوصی آقاخان گرفته تا سفر رسمی به هند که طی آن او و همسرش شانه به شانه جدایی طلبان سیک قرار گرفتند، تا افشاگری 7 فوریه Globe and Mail در مورد اعمال نفوذ ترودو و دفتر نخست وزیر بر پرونده قضایی مربوط به SNC Lavalin با وارد کردن فشار بر خانم جودی ویلسون-ریبالد وزیر دادگستری وقت. شرکتLavalin  SNC سابقه ارتباط طولانی با حزب لیبرال را دارد و از عمده ترین اهداکنندگان کمک مالی به حزب تلقی می شود. رسوایی اخیر ثابت کرد که حزب لیبرالی که ترودو ادعایش را کرد، همان حزب قبلی با شیوه های سابق است.

سابقه سه ساله ویلسون- ریبالد به عنوان وزیر دادگستری، عمدتا بدون مشکل بود. اما ترودو او را ژانویه امسال از پست وزارت دادگستری به پست نازل تر <وزیر امور کهنه سربازان> منصوب کرد. ماجرای SNC، بار دیگر این تنزل مقام را در کانون توجه قرار داد. ترودو ابتدا، هرگونه دخالت در پرونده قضایی بر علیه شرکت را تکذیب کرد. خانم ریبالد نیز 12 فوریه با استعفایش بحران را تشدید نمود.

خوشبختانه برای ترودو، رقبایش نیز مشکلات خود را دارند. کانادا 3 حزب سیاسی عمده دارد: حزب چپگرای نیودموکرات، لیبرال و محافظه کار. نیودموکرات ها در وضعیت سقوط آزاد قرار دارند و ترودو در کسب آرای آنها مشکل نخواهد داشت. مشکل اندرو شیر این است که برای بسیاری از کانادایی های خارج از حزب محافظه کار ناشناخته است. ضمن اینکه شیر با یک حزب راستگرای دیگر به رهبری ماکسیم برنیه روبرو می باشد.

اندرو شیر، پدر 5 فرزند که در سال 2004 به نمایندگی مجلس فدرال انتخاب شد، در سال 2017 به رهبری حزب محافظه کار کانادا برگزیده شد. او که منتقد <جهانی شدن> است، از Brexit یا خروج انگلستان از اتحادیه اروپا حمایت می کند.

لیبرال های ترودو هم اکنون 180 کرسی از 338 کرسی مجلس را در اختیار دارند. این تعداد تنها 10 کرسی بالاتر از حداقل کرسی مورد نیاز برای تشکیل دولت اکثریت است.

اطرافیان و مشاوران ترودو، شیر 39 ساله را نسخه دوم استیون هارپر می دانند که از سال 2006 تا 2015 قدرت را در اختیار داشت. بسیاری از رای دهندگان با هدف شکست دادن هارپر، در انتخابات 2015 به ترودو رای دادند. ترودو هم اکنون سعی می کند، همین انگیزه را در رای دهندگان بیدار کند.

در حالی که یک سال پس از نخست وزیری ترودو، بیش از نیمی از کانادایی ها از عملکرد او راضی بودند، اما نظرسنجی های اخیر CBC نشان می دهد که میزان رضایت به یک سوم کاهش یافته است. میزان محبوبیت ترودو از سال 2016 با 10 درصد کاهش به 37.4 درصد رسیده است.

ترودو برای پیروزی در انتخابات، بایستی نشان بدهد که می تواند با کانادایی های غیر از مخاطبان حزب لیبرال نیز ارتباط برقرار کند. یعنی با کانادایی هایی که به تیم هورتونز می روند و شلوار جین می پوشند، یا در واقع با مخاطبان اندرو شیر.

ترودو هم اکنون، مسن ترین نامزد مقام نخست وزیری در بین اندرو شیر و جاگمیت سینگ می باشد. نحوه برخورد و مدیریت رسوایی پیرامون SNC و استعفای خانم جودی ویلسون-ریبالد، می تواند در سرنوشت انتخابات موثر باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان