فرهنگ و هنرفیلم و سینما

دست خالی صاحبان سالن های سینما با تعویق مدام فیلم های پر مخاطب در شرایط پاندمی

 

به گزارش سی بی سی نیوز، الیانا داکترمن، نویسنده و روزنامه نگار مجله تایم، وضعیت فعلی سالن های سینما را در جهان، غم افزا توصیف کرد.

این نویسنده مجله تایم گفت در حال حاضر دست سالن دارها از فیلم خالی است. داکترمن افزود: بیشتر فیلم هایی که قرار بود در سال 2020 اکران شوند صرفا به این دلیل که امسال فیلم ها تماشاگری در سالن های سینما ندارند به سال 2021 موکول شده اند.

طبق گزارشات، بر اثر تعطیلی های ناشی از پاندمی کووید-19 صنعت سینما بین 20 تا 31 میلیارد دلار ضرر کرد و استودیوهای فیلمسازی تمایل ندارند فیلم هایی را که هزینه تولید آنها بیش از 200 میلیون دلار بوده است در شرایطی اکران کنند که کارشناسان سلامت درباره حضور مردم در مکان های سرپوشیده با افراد ناشناس هشدار می دهند و خود مردم نیز تمایلی به پذیرفتن این ریسک ندارند.

برای مثال، سینپلکس، غول صنعت سرگرمی کانادا، گزارش داد در سه ماهه دوم سال متحمل 98.9 میلیون دلار ضرر و زیان شده است. اما سینپلکس تنها نیست. اوایل همین هفته، Cineworld، بزرگ ترین صاحب سالن های سینما در بریتانیا و دومین سالن دار بزرگ سینما در آمریکا نیز اعلام کرد برای مدت نامعلوم همه سالن های خود در انگلیس، آمریکا و ایرلند را تعطیل می کند. و دلیل این تعطیلی؟ به تعویق افتادن تاریخ اکران فیلم های پر مخاطب از جمله فیلم زمانی برای مردن نیست، آخرین فیلم از مجموعه جیمز باند با بازی دنیل کریگ در نقش جاسوس 007.

همزمان با اعلام تعویق اکران این فیلم، استودیو برادران وارنر نیز اعلام کرد فیلم هایی که قرار بود در سال 2020 اکران کند فعلا پخش نخواهد کرد. 

 

 

باز هم خبر بد اینکه با بروز موج دومی پاندمی و افزایش چشمگیر آمار ابتلا در استان هایی ماند کبک و انتاریو، هنوز زمان زیادی از بازگشایی سالن های سینما نگذشته بود که مجددا به تعطیلی دعوت شدند.

البته پاندمی اکران همه فیلم ها را متوقف نکرده است. فیلم Tenet آخرین ساخته کریستوفر نولان که اکران آن بارها به تعویق افتاد، سرانجام در ماه آگوست و اوایل سپتامبر به سینماهای سراسر جهان راه یافت. این فیلم یکی از پرهزینه ترین فیلم هایی است که در سال 2020 به نمایش در آمده است. با این وجود، و به رغم نمایش این فیلم در سینماهای IMAX، و سایر سینماهای مناسب سازی شده برای دوران پاندمی، داکترمن فیلم Tenet را در گیشه شکست خورده توصیف کرد. او می گوید: فیلم های کریستوفر نولان معمولا بین 500 میلیون تا یک میلیارد دلار فروش می کند، در حالی که Tenet تا کنون تنها 300 میلیون دلار از فروش بلیت به دست آورده است. این یعنی مردم در حال حاضر تمایلی به سینما رفتن ندارند.

هرچند بعضی استودیوهای فیلمسازی تصمیم گرفته اند فیلم های کم هزینه تر خود را در پلتفرم ها و شبکه های پخش آنلاین به نمایش دربیاورند، اما به گفته داکترمن، پخش فیلم های پرهزینه از این طریق برای آنها توجیه اقتصادی ندارد، چرا که نمی تواند میلیون ها دلار سرمایه گذاری را به سازندگان فیلم بازگرداند. داکترمن اضافه می کند: برای فیلم هایی مانند زمانی برای مردن نیست یا فیلم های ابرقهرمانی این روش نمایش کافی نیست، زیرا پول هزینه شده برای فیلم را هم برنمی گرداند چه برسد به سود کلانی که استودیوهای فیلمسازی برای بقا در این شرایط روی آن برنامه ریزی کرده اند.

داکترمن پیش بینی می کند در دوران پاندمی بیشتر شاهد فیلم های خانوادگی با ژانر اجتماعی باشیم و فیلم های عظیم با بودجه های کلان برای اکران در سینماها در دورانی که سینمادوستان با خیال راحت به سالن های سینما بروند، نگه داشته شوند.

داکترمن از دوقطبی شدن صنعت سینما نیز ابراز نگرانی کرد و گفت در شرایطی که استودیوهای بزرگ فیلمسازی ترجیح می دهند روی مجموعه های عظیمی مانند جنگ ستارگان سرمایه گذاری کنند، و در آن سوی دنیا در هند فیلمسازان فقط با یک قصه و یک دوربین فیلم تولید می کنند، فیلم های درام و تاثیرگذار محبوب دهه نود با بودجه متوسط مانند فیلم های دنزل واشنگتن به فراموشی سپرده می شود. داکترمن درباره صاحبان سالن های سینما و آنچه در دوران پاندمی بر سر آنها می آید نیز گفت: وضعیت آنها بسته به این است که هالیوود چه تصمیمی بگیرد. اما در حال حاضر در آمریکا به استودیوهای فیلمسازی اجازه داده شده تعدادی سالن سینما مخصوص اکران تولیدات خود در اختیار داشته باشند. برای مثال نتفلیکس یا دیزنی هر یک می توانند برای خود سالن هایی را خریداری کرده و فیلم های خود را در آن نمایش دهند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست