مقالاتمقالات پزشکی

دستور وزارت بهداشت و درمان برای توقف روش های درمانی تاییدنشده 

کارلی ویکس- گلوب ومیل

وزارت بهداشت و درمان دولت مرکزی در قبال بهداری/ کلینیک هایی که از روش های درمانی بالقوه ناامن از جمله تزریق های تاییدنشده سلول های بنیادین بیماران به خود آنان را ارائه می دهند، دست به اقدام سختگیرانه زد. کمااینکه به 18 واحد از آنها دستور داد، فورا ارائه چنین روش هایی را متوقف کنند. این بهداری ها که در استان های آلبرتا، انتاریو، بریتیش کلمبیا و کبک قرار دارند، تبلیغ می کردند برای شمار زیادی از بیماری ها از جمله ناراحتی های قلبی، ام اس، ریزش مو و جوانسازی پوست، از درمان شامل اینگونه سلول ها و پلاکت های خونی غنی شده با پلاسما بهره می برند. بسیاری از این بهداری ها مدعی هستند که می توان سلول های بنیادین را از بدن افراد استخراج، و سپس برای تقویت کیفیت درمان به خودشان تزریق کرد. در روش دوم نیز پلاکت های خونی را از خون خود بیمار به دست می آورند، و (پس از غنی کردنش با پلاسما) آن را با این فرض که سبب افزایش تاثیر درمان می شود، دوباره به وی برمی گردانند.

اقدام مورد اشاره پس از آن صورت گرفت که وزارتخانه مذکور در ماه مه گزارشی موردی را منتشر کرد، که بر اساس آن نه تنها هیچ گونه شواهدی دال بر کارا بودن درمان با سلول های بنیادین وجود ندارند، بلکه این روش ها می توانند از جمله به سبب ضدعفونی نشدن مناسب و کافی وسایل مورد استفاده، و یا واکنش های خطرناک سیستم ایمنی بدن، زیانبار باشند. کمااینکه بر اساس گزارش سال 2017 نشریه پزشکی نیوانگلند از جمله در 2015 سه تن که برای درمان مشکلات چشم به یکی از بهداری های فلوریدا مراجعه کرده بودند، پس از تزریق سلول های بنیادین کور شدند. براساس اعلام وزارتخانه مورد اشاره همه انواع درمان با اینگونه سلول ها دارو تلقی می شوند. بنابراین هر استفاده ای از آنها باید شامل ارائه تحقیقات بالینی مبنی بر ایمن و موثربودنشان باشد. 

جالب اینکه مایکل راندنیکی دانشمند و مدیر شبکه سلول های بنیادین که از پژوهش های در پیوند با اینگونه سلول ها پشتیبانی، و از آنها حمایت مالی می کند، اقدام وزارتخانه مذکور را بسیار دیرهنگام می داند. همچنین می گوید: این اقدام گامی در مسیر درست است. اما دست اندرکاران باید بر شدت اجرای قانون مربوطه بیفزایند. زیرا این بهداری ها با تبلیغات شان مردم را گمراه می کنند. 

البته این دانشمند در این مورد تنها نیست. کمااینکه شمار رو به افزایشی از کارشناسان مربوطه خواستار اقدام قانونی در قبال بهداری هایی مذکور شده اند. به گفته آنها این بهداری ها برای به جیب زدن پول زیاد حاصل از استفاده از روش های مورد اشاره، اطلاعات و تبلیغات نادرست منتشر می کنند. کمااینکه تیم کالفیلد رئیس بنیاد تحقیقات قوانین درمانی کانادا و خط مشی های مربوطه در دانشگاه آلبرتا، خاطرنشان می نماید: می دانیم شمار رو به افزایشی از بهداری ها در سراسر آمریکای شمالی وجود دارند، که این درمان های تاییدنشده را ارائه می دهند. فکر می کنم، تاکید بر تاییدنشده بودن آنها اهمیت دارد. 

از دیگر سو براساس اظهارات جاستین بوتیله رئیس اجرایی مرکز درمانی لایت تاچ که در کلانشهر تورنتو پنج شعبه دارد و هر دو روش درمانی مذکور را ارائه می دهد، این شعبات پس از دریافت نامه از وزارتخانه مورد اشاره اقدامات مربوطه را متوقف کرده اند. به گفته وی این بهداری ها در ابتدا از روش های مذکور برای درمان ریزش مو و استحکام پوست استفاده می نمودند. زیرا می توان از پلاکت های خونی غنی شده با پلاسما به عنوان یک پرکننده (چروک ها) برای بهتر شدن ظاهر پوست بهره برد. اما نمی تواند بفهمد چرا در حالی که ارائه خدماتی با استفاده از لیزر همچنان ادامه دارد، وزارتخانه مذکور از ادامه روش های مورد اشاره جلوگیری کرده است؟ وی می افزاید: آنها هیچ نمونه ای دال بر ناامن بودن آن روش ها ارائه ننموده اند. 

ادرین لی مدیر پزشکی مرکز پلاکت های خونی غنی شده با پلاسما و سلول های بنیادین تورنتو نیز می گوید، مرکز متبوعش پس از تماس از سوی وزارتخانه مورد اشاره این روش ها را متوقف کرده است. اما در عین حال به این مرکز اجازه داده شده، در شرایطی مانند آرتروز به استفاده از اینگونه پلاکت ها ادامه بدهد. دکتر لی دارد در مورد موثر بودن این روش تحقیق می کند. زیرا به گفته خودش می فهمد، وزارتخانه مذکور باید دست به نوعی اقدام اجرایی می زد. اما نمی فهمد، چنین اقدامی برای آینده اینگونه درمان ها چه مفهومی دارد؟ 

بااینهمه تیم کالفیلد همچنان بر این باور است که برغم اینگونه ادعاها هیچ شاهد متقن علمی وجود ندارد، که نشان دهد استفاده از دو روش درمانی مذکور کارایی دارند. او روند رو به افزایش ارائه چنین روش های تاییدنشده را، استفاده از زبان علمی و درمانی برای فروش خدمات (سودآور) به جامعه می داند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0