مقالاتمقالات پزشکی

دستورالعمل جدید غربالگری سرطان سینه در کانادا؛ چرا آزمایشی که می تواند جان زنان را از مرگ نجات بدهد، توصیه نشده است؟

سرطان سینه از بافت پستان آغازمی شود. این بیماری بصورت بسیار نادر در مردان نیز مشاهده شده است. برخی علائم سرطان سینه عبارتند از: وجود توده، تغییر شکل، گودی پوست، ترشح مایع از نوک پستان یا پوسته شدن قسمتی از پوست، فرورفتگی نوک سینه و تورم غدد لنفاوی زیر بغل. عواملی که خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهند، عبارتند از: چاقی مفرط، عدم تحرک بدنی، افراط در نوشیدن الکل، درمان جایگزینی هورمون در یائسگی، قرار گرفتن در معرض پرتوهای یونی، شروع قاعدگی در سنین پایین، دیر بچه دار شدن یا بچه دار نشدن. سابقه خانوادگی، زنانی که ژن جهش یافته BRCA1 و BRCA2 دارند 3 تا 7 برابر بیشتر از زنان فاقد این ژن به سرطان سینه مبتلا می شوند.

A woman make a self exam

تشخیص زودهنگام سرطان با ماموگرافی یا سونوگرافی سینه و نمونه برداری از تومور به اتخاذ شیوه های درمانی کمتر تهاجمی و کاهش مرگ و میر کمک می کند. اما بر اساس برآوردهای اولیه، در صورت به اجرا گذاشته شدن دستورالعمل جدید پیشنهادی Canadian Task Force on Preventive Health ، طی ده سال آینده 4 هزار زن جان خود را در اثر ابتلا به سرطان سینه از دست خواهند داد. این نقطه نظر گروهی از پزشکان، از جمله دکتر پائولا گوردون، استاد رشته رادیولوژی دانشگاه بریتیش کلمبیا و از مدیران بیمارستان زنان بریتیش کلمبیا می باشد.

بر اساس دستورالعمل جدید منتشر شده در نشریه انجمن پزشکی کانادا، غربالگری منظم برای زنان 40 تا 49 سال با ریسک اندک ابتلا به سرطان سینه توصیه نمی شود. اما زنان 50 تا 74 سال با ریسک نرمال یعنی زنانی که سابقه ابتلا به سرطان سینه در خانواده شان وجود ندارد، می بایست هر دو تا سه سال یکبار ماموگرام انجام بدهند. دکتر دونا رینولدز، از اعضای هیئت کارشناسی و یکی از تدوین کنندگان دستورالعمل جدید می گوید:<برای زنان 40 تا 49 سال، از عوارض منفی انجام غربالگری مطلع هستیم. از جمله احتمال دریافت جواب مثبت اشتباه. در این گروه سنی مزایای انجام غربالگری و تاثیر آن در کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان سینه اندک می باشد.>

همانطور که گفته شد <کارگروه> مورد اشاره در دستورالعمل جدید انجام ماموگرافی از زنان 40 تا 49 سال و خودآزمایی پستان توسط زنان یا Breast self-examination را توصیه نکرده، این در حالیست که مطالعاتی که در سال 2014 در مورد تاثیر غربالگری انجام شد، حاکی از کاهش 40 درصدی میزان مرگ و میر نزد زنانی بود که ماموگرام را انجام داده بودند. به نظر می رسد که کارشناسان <کارگروه> عمدا نتایج مطالعات قبلی را نادیده گرفته اند و به سه مزیت مهم غربالگری و تشخیص زودهنگام بی توجه می باشند. یعنی: اجتناب از ماستکتومی، lymphedema و شیمی درمانی.

علت توصیه <کارگروه> در مورد ضروری نبودن ماموگرافی از 40 سالگی که به مبتلایان اجازه می دهد با شروع زودهنگام درمان، تن به عمل های تهاجمی ندهند، چیست؟ آیا ممکن است هدف نهفته در پس آن کاهش هزینه های درمانی باشد؟ مسلما اظهارنظر قطعی در این مورد ممکن نیست، ولی جزو اولین احتمالاتی است که به ذهن بسیاری از مردم خطور می کند.

تنظیم کنندگان گزارش، استدلال می کنند که با غربالگری غیرضروری و فراخواندن بیمار برای تکرار آزمایش احتمال تشخیص اشتباه سرطان وجود دارد. در حالی که پزشکانی مانند گوردون معتقدند که زنان هنگامی برای تکرار آزمایش فراخوانده می شوند که احتمال ابتلا به بیماری وجود داشته باشد. با اینکه تکرار آزمایش می تواند نگران کننده و اضطراب آور باشد، اما نتیجه مطالعات انجام شده نشان می دهد که انجام آن اثر سوء بلند مدت ندارد.

در گزارش <کارگروه> تاکید زیادی روی <تشخیص اشتباه> و <درمان غیرضروری> صورت گرفته است. در حالی که احتمال تشخیص اشتباه 10 درصد یا کمتر است. همچنین ریسک ابتلا به دلیل  متراکم بودن پستان در مقایسه با سابقه ابتلا مادر یا خواهر به سرطان سینه، بالاتر اعلام شده است. اینطور که به نظر می رسد، <کارگروه> بر آسیب غربالگری تاکید کرده ولی به عواقب عدم غربالگری اشاره نکرده اند. در حالی که تشخیص زودهنگام سرطان با ماموگرافی یا سونوگرافی و نمونه برداری از تومور برای تشخیص خوش خیم یا بدخیم بودن آن، به اتخاذ شیوه های درمانی کمتر تهاجمی و کاهش مرگ و میر کمک می کند.

دکتر گوردون معتقد است که متاسفانه مالیات دهندگان کانادایی بودجه مطالعاتی را تامین کرده اند که در صورت به اجرا گذاشته شدن توصیه های آن در سطح کشور به مرگ و میر مبتلایان به سرطان سینه منجر خواهد شد.

***

توجه:  در سرمقاله این هفته، قصد تجزیه و تحلیل لزوم یا عدم لزوم غربالگری زودهنگام را نداریم. هدف ما اطلاع رسانی در مورد دستورالعمل جدید و همچنین ارائه نقطه نظرات موافق و مخالف می باشد. مسلما بهترین راهنمایی و توصیه را پزشک معالج هر فرد می تواند ارائه نماید. مشاوره با پزشک خانواده و دریافت توصیه های پزشکی عاقلانه ترین کار می باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان