مقالاتمقالات اجتماعی

دستان اژدهای زرد آغشته به خون! فنتانیل قاچاق از چین؛ قاتل هزاران کانادایی و آمریکایی

طی چند سال اخیر یک قاتل بی رحم به جان ده ها هزار معتاد پیر و جوان در آمریکای شمالی افتاده است. روزی نیست که خبر فوت کسی به دلیل افراط در مصرف مواد مخدر حاوی فنتانیل منتشر نشود. طبق آمار منتشر شده از سوی دولت کانادا، در فاصله ژانویه 2016 تا مارچ 2018، بیش از 8 هزار مورد مرگ و میر ناشی از اوردز مواد مخدر در کشور ثبت شده است. حدود 27 درصد اوردزهای اتفاقی و مرگ و میر ناشی از آن نزد افراد 30 تا 39 ساله رخ داده است. در فاصله ژانویه تا مارچ سال جاری،  ماده مرگبار فنتانیل عامل 73 درصد از مرگ و میرهای ناشی از اوردز بود.

این آمار نگران کننده است. فنتانیل که 50 برابر قوی تر از هروئین و 100 برابر قوی تر از مرفین است، عامل شماره 1 مرگ و میر معتادان می باشد. داروی مخدری که سال گذشته جان حداقل 29 هزار نفر را در آمریکا گرفت، برخلاف مخدرهای طبیعی (تریاک، مرفین و هروئین) ریشه گیاهی ندارد و تماما در آزمایشگاه تولید می شود و با سرعتی به مراتب بیشتر از مرفین و هروئین از غشاهای مغز و نخاع عبور می کند و بر روی گیرنده های مرفینی مغز تاثیر می گذارد. به همین دلیل موجب تسکین فوری درد و نشئگی سریع می شود. اما در عین حال به سرعت روی دستگاه تنفسی و کارکرد قلب تاثیر گذاشته و فرد را به حالت بیهوشی برده و در آستانه مرگ قرار می دهد.

نکته جالب در مورد مبداء این ماده مخدر اینکه سندیکای قاچاق مواد مخدر به نام  Zheng که در شانگهای – چین فعالیت کرده و مواد مخدر آزمایشگاهی، از جمله فنتانیل را عرضه می کند، علنا در وب سایت خود، این ماده را از طریق آگهی هایی به 35 زبان، از جمله عربی، انگلیسی، ایسلندی و ازبک تبلیغ می کند. رهبر سندیکا با افتخار ادعا می کند که قادر به ساخت هر نوع ماده مخدر آزمایشگاهی می باشد. آنان آنقدر در قاچاق مواد مخدر خبره شده اند که به خریداران تضمین می دهند در صورت توقیف شدن محموله توسط ماموران گمرک آمریکا یا کانادا، وجه پرداخت شده را به خریدار مسترد خواهند کرد. شرکت های چینی فنتانیل را در محموله های کوچک به آمریکا و کانادا ارسال می کنند، اما آن را در حجم بزرگتر به مکزیک و دیگر کشورهایی که کارتل مواد مخدر در آن فعال می باشد می فرستند تا در آنجا با مواد مخدر دیگر ترکیب شده و یا به صورت قرص آماده شوند.

***

ده ها هزار خانواده، سوگوار فرزند، همسر، برادر و خواهر

همانطور که گفته شد اعتیاد به مواد مخدر و داروهای مسکن مخدر در آمریکای شمالی به یک معضل بزرگ تبدیل شده است. استفاده غیردارویی از مسکن های مخدر تجویزی، تهدیدی جدی برای بهداشت عمومی در سراسر جهان است. در حالی که دسترسی به فنتانیل برای مصرف پزشکی به منظور تسکین دردهای شدید ضروری است، اما قاچاقچیان آن را به صورت غیرقانونی تولید و با ترکیب آن با سایر مواد مخدر در بازار عرضه می کنند. مشکل اینجاست که معتادان، اغلب بدون اطلاع از وجود فنتانیل در ماده یا داروی مخدر مصرفی شان، آن را استعمال کرده و اوردز می کنند.

هم اکنون ده ها هزار خانواده در آمریکا و کانادا، سوگوار عزیزان شان می باشند که در اثر افراط در مصرف مواد مخدر و یا مصرف مواد حاوی فنتانیل جان خود را از دست داده اند. اعتیاد والدین، بی بند و باری، حضور در جمع دوستان ناباب، سست بودن روابط خانوادگی، از هم پاشیدگی خانواده ها به دلیل  جدایی والدین یا غیبت طولانی یکی از آنها می تواند زمینه ساز گرایش به مواد مخدر یا الکل بشود. دسترسی به داروهای مسکن مخدر به بهانه درمان مشکلات جسمی یا روحی و مصرف طولانی مدت آن نیز فرد را به سمت اعتیاد می برد.

در جوامعی که والدین نظارت صحیح بر رفتار نوجوانان ندارند، آنان هیچ عامل بازدارنده ای مقابل خود نمی بینند و بیشتر در معرض آسیب و پذیرش رفتارهای پرخطر  قرار می گیرند. این خطر برای خانواده های ایرانی تازه وارد به کانادا نیز وجود دارد. مشکلات ناشی از مهاجرت، سردرگمی، بحران هویت، دشواری هماهنگ شدن با جامعه و فرهنگ جدید، مشغله کاری والدین به دلیل بالا بودن مخارج زندگی در غرب، همه و همه سبب احساس تنهایی و منزوی شدن نوجوانان می شود. برخی با ورود به جامعه جدید در سنین نوجوانی و سال های دبیرستان، به دلیل ترس از طرد شدن از سوی همسن و سالان شان و انگ <امل> خوردن به نام شان، به تقلید از آنها به رفتارهای پرخطر روی می آورند و برای کنجکاوی، تفریح و سرگرمی مواد مخدر یا الکل را تجربه می کنند.

مراقب فرزندان خود باشید و با دقت هر گونه تغییر ناگهانی در خلق و خو و رفتار، روابط اجتماعی و خانوادگی و وضعیت تحصیلی را تشخیص بدهید. یکی از این نشانه ها، کنار گذاشته شدن دوستان قدیمی و ورود دوستان جدید به زندگی می باشد. اگر خدای ناکرده متوجه مصرف مواد مخدر یا الکل توسط فرزندتان شدید، بدون مقصر دانستن او با وی صحبت کنید و از راهنمایی مشاوران و کارشناسان برای کمک به او و رهایی از دام اعتیاد استفاده نمایید.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0