مقالاتمقالات اجتماعی

در کیف مدرسه فرزندم پیام ضد واکسن نگذارید

وردیت راویتسکی- گلوب و میل

آیا اگر والدی در کیف مدرسه فرزندش نوشتاری را مشاهده کند، منطقی است که بپندارد درونمایه آن مورد پشتیبانی مسوولان مدرسه و یا دست کم تایید آنان می باشد؟ چند هفته پیش من نسخه خانوادگی نشریه لو درویت را در کیف دستی نهار پسرم و در بین ته مانده های غذایش و… مشاهده کردم. از جمله به سبب رنگارنگ بودن این نشریه، نظرم به آن جلب شد. اما وقتی دیدم نخستین مقاله اش سود و زیان واکسن زدن نام دارد، شگفت زده شدم. سپس این پرسش ها برایم پیش آمدند، که آیا مدارس از خط مشی های ادارات بهداشت و درمان دولتی کانادا در مورد ترویج واکسن زدن پشتیبانی نمی کنند؟ اگر چنین است پس مدارس چگونه با وجود شواهد علمی و راهنمایی دولت، از طریق ارائه این برداشت که واکسن زدن مقوله ای است که همچنان می توان در موردش جر و بحث کرد، مباحث ضد واکسن زدن را توجیه می کنند؟ تاثیر اینگونه مباحث بر والدینی که خودشان از پیش در مورد واکسن زدن فرزندان دچار تردید هستند، چه اندازه می باشد؟ پس از مشاهده چنین مقاله ای با عنوان مورد اشاره، گام بعدی چه خواهد بود؟

اما پس از آن که خواندن آن نوشتار را آغاز کردم، شگفت زدگی ام به خشم تبدیل شد. زیرا برغم عنوانش، درونمایه ای ضد واکسن زدن داشت. کمااینکه شمار کلمات بخش سودش، نصف تعداد کلمه های قسمت زیانش بود. همچنین درباره سودهای دارویی و یا درمانی واکسن زدن، هیچ اطلاعاتی به خواننده نمی داد. اما در مورد گزینه واکسن نزدن برای والدین اطلاع رسانی می کرد. در مقابل در بخش زیان دلایل منطقی والدین برای واکسن نزدن فرزندان خود و یا به تاخیر انداختن این اقدام را برمی شمرد، که شامل اظهارات غیرعلمی در مورد آسیب های ناشی از واکسن زدن بود. فراز جادویی مورد استفاده در این نوشتار هم همان کلیشه معروف ضدواکسن بود: یک سوزن بزرگ ترسناک، و کودکی که از اصابت آن به بدنش می هراسد.

در مقاله هیچ اثری از کاهش شمار مبتلایان به بیماری های عفونی قابل پیشگیری به سبب واکسن زدن به چشم نمی خورد. یعنی همان بیماری هایی که باعث رنج بردن شدید، و حتی در برخی از موارد مرگ کودکان می شوند. همچنین در آن به آمارهای منتشره از سوی کارشناسان و سازمان های حرفه ای درمانی در مورد سودهای واکسن زدن هیچ اشاره ای نشده بود. و…

واکسن بزرگترین دستاورد پزشکی در تاریخ بشر به شمار می رود. اما زمانی که کودکان کانادایی همچنان در معرض خطر کاهش میزان استفاده از آن قرار دارند، ایمنی همه بچه ها از سوی والدینی تضعیف می شود که تصمیم می گیرند به فرزندان شان واکسن نزنند. زیرا وقتی چنین رخدادی پیش بیاید، کودکان و اعضای آسیب پذیر جامعه ما هزینه اش را می پردازند. یعنی کسانی که سیستم ایمنی بدن شان ضعیف است.

کانادا در دنیا یکی از پایین ترین میزان واکسن زدن را دارد. کمااینکه در حال حاضر تقریبا یکی از هر 10 کودک کانادایی واکسن نزده است. بنابراین پیام های موافق مربوطه باید آشکارا و در سطحی گسترده در مدارس پخش شوند.

در عین حال مدارس نباید نوشتارهایی را بین هزاران خانواده توزیع کنند، بدون اینکه مسوولیت درونمایه آنها را به عهده بگیرند. بلکه برعکس درونمایه مقالات توزیع شده در مدارس باید مورد پشتیبانی مسوولان مربوطه، و یا دست کم تایید آنان باشد. به همین سبب در ای-میلی که برای اداره آموزش و پرورش متولی  مدرسه فرزندم ارسال کردم، از آنها خواستم درونمایه نوشتار مذکور را مورد بررسی قرار دهند. یا اینکه توزیع نشریه مورد اشاره را متوقف کنند. بااینهمه پس از رد و بدل شدن چندین پیام، شورای مدارس فرانسوی زبان بخش شرقی انتاریو از انجام هر دوی این پیشنهادها سر باز زد. البته هیئت امناء محترمانه پاسخ داد، که در گزینه ها و یا درونمایه های این مقالات دخالتی ندارد. همچنین همکاری با لو درویت امکان دسترسی دانش آموزان به نشریه ای فرانسوی زبان در سر کلاس را فراهم می آورد. در عین حال این هیئت در این نشریه آگهی های پولی دارد.

قرار دادن مطالب تایید نشده در کیف دستی نهار کودکان اقدامی غیرمسوولانه، و از دیدگاه اخلاقی غیرقابل پذیرش است. بنابراین ادارات آموزش و پرورش نواحی مختلف باید این کار را متوقف کنند. زیرا چنین اقدامی کودکان و والدین را در معرض شماری از پیام های گوناگون پرسش برانگیز قرار می دهد، که وقتی به واکسن زدن مربوط شود، حتی می تواند به مرگ و میر بینجامد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0