Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / ورزش / فوتبال / در پشت صحنه‌ جام جهانی 2018 چه می‌گذرد؟

در پشت صحنه‌ جام جهانی 2018 چه می‌گذرد؟

از رشوه و پولشویی تا سود و زیان میزبانی:

هر چهار سال یک بار، 32 تیم ملی از کشورهای دور و اطراف دنیا برای یک رقابت تقریبا یک‌ماهه که <جام جهانی> نام گرفته، گرد هم می‌آیند. این مسابقات که گاهی نیمی از جمعیت کره‌ زمین آن را تماشا می‌کنند – عددی که در سال 2014 و تنها برای بازی فینال، به یک میلیارد تماشاچی تلویزیونی بالغ شد– یکی از پرطرفدارترین رقابت‌های ورزشی در جهان است.

واضح است که برگزار کردن چنین رخداد عظیمی، بدون آماده‌سازی‌های لازم، امکان‌پذیر نخواهد بود؛ آماده‌سازی‌هایی که بسیاری از بخش‌های آن، به موارد بحث‌برانگیزی تبدیل می‌شود. از این موارد می‌توان به رسوایی‌هایی که چندی پیش دامن مدیران <فدراسیون بین‌المللی فوتبال> یا FIFA را گرفت و همچنین میلیاردها دلار پول خرج شده و جان انسان‌هایی که در مسیر آماده‌سازی شهرهای میزبان فنا شده و می‌شوند، اشاره کرد. به همین دلیل است که همیشه <جام جهانی>، پیش از شروع مسابقاتش، در جریان مسابقات و پس از اتمام بازی‌ها، به تیتر بسیاری از اخبار در رسانه‌ها تبدیل می‌شود.

حال که جام جهانی 2018 آغاز شده و مردم مشغول تماشای بازی‌ها هستند، می‌خواهیم نگاهی به آنچه در پشت صحنه‌ این رویداد می‌گذرد، نگاهی بیندازیم:

خلاف‌کاری‌ به سبک فیفا

روز دوم جون سال 2015، <سِپ بلاتر> رئیس چندین ساله‌ <فیفا> استعفای خود را از پستی که مدت 17 سال بر عهده داشت، اعلام کرد. استعفای <بلاتر> در نتیجه سال‌ها تحقیق و تفحص در زمینه اتهامات این سازمان در مورد کلاهبرداری‌ و رشوه‌گیری انجام شد؛ تحقیقاتی که علاوه بر بازرسان داخلی <فیفا>، آقای <کریستوفر استیل> مامور سابق سازمان اطلاعات بریتانیا (MI6)، سازمان ملی مالیات آمریکا (IRS) و پلیس فدرال ایالات متحده (FBI) نیز، در انجام آنها سهیم بودند. روزنامه‌ <نیویورک تایمز> گزارش داد که <استیل> در مورد دلیل آغاز تحقیقات گفته که این تحقیقات را به دلیل درخواست <تعدادی از افراد ثروتمند و شرکت‌های تجاری آغاز کرده که خواستار انتخاب انگلستان به عنوان میزبان جام جهانی 2018 بوده‌اند>. در نهایت <انگلستان> به عنوان میزبان انتخاب نشد، اما دلیل اصلی این امر، کشف احتمال رشوه‌گیری این سازمان و رسوایی پس از آن بود که نام شاهزاده <ویلیام> و <دیوید کامرون> نخست وزیر انگلستان را نیز در فهرست خود دارد.

در نهایت، <استیل> مشخص کرد که <روسیه> هم بخشی از همین رسوایی بوده است، اما به دلیل نابودی داده‌های رای‌گیری در کامپیوترهای سازمان، اثبات این امر ممکن نشد.

اما <استیل> یافته‌هایش را در اختیار FBI و وزارت دادگستری ایالات متحده گذاشت و سپس موفق شد پرونده‌ای بسازد که بیش از 24 مقام بالارتبه‌ <فیفا> را به اتهاماتی از قبیل <سوءاستفاده از روابط سازمانی>، <استراق سمع>، <پولشویی> و <رشوه‌گیری> متهم می‌کند.

<بلاتر> پس از استعفا، به شش سال محرومیت از حضور در هر گونه رخداد ورزشی محکوم شد و قرار شد <روسیه> که امکانی برای اثبات جرمش وجود نداشت، میزبان جام 2018 باقی بماند.

تیم‌هایی که از جام 2018 حذف شدند

اما مقامات <فیفا> تنها کسانی نبودند که کارت قرمز گرفتند و وادار شدند زمین مسابقات را ترک کنند. برخی تیم‌های ملی نیز، به دلایلی مشابه از دایره مسابقات حذف گردیدند. در جام 2018، دو تیم به دلیل دو رسوایی متفاوت، از مسابقات حذف گردیدند. در سال 2015، پس از آن که معلوم شد مقامات فوتبال <زیمبابوه> حقوق معوق <خوزه کلاودینی جورجینی> سرمربی تیم، را پرداخت نکرده‌اند، تیم ملی این کشور از مسابقات مقدماتی حذف گردید. خبرگزاری <رویترز> گزارش داد که حقوق این مربی که قراردادش در 2008 تمام شده بود، تنها تعهد مالی نبوده که تیم <زیمبابوه> پرداخت نکرده است و مقامات تیم حتی، وسایل اداری خود را به فروش گذاشته اند تا بدهی هایشان را پرداخت کنند.     

یک ماه پس از آن، تیم ملی <اندونزی> نیز، به دلیل آنچه <دخالت دولت در لیگ داخلی فوتبال> عنوان گردید، از جام جهانی و سایر مسابقات فوتبال بین‌المللی حذف شد. ظاهرا مقامات وزارت <ورزش و جوانان> این کشور، در تعیین نتایج مسابقات لیگ داخلی، دخالت کرده بودند.

سود و ضرر میزبانی

تلویزیون NBC گزارش کرده که مقامات <ژاپن> و <کره جنوبی> که به طور مشترک میزبان جام جهانی 2002 بودند، گفته‌اند که اقتصادشان پس از مسابقات دچار یک جهش مثبت شده است. کره جنوبی مدعی شد که برگزاری بازی‌ها، میزان چهار میلیارد و صد میلیون دلار سود مستقیم و 15 میلیارد و 100 میلیون دلار سود غیرمستقیم را به اقتصاد کشورش رسانیده است. با این‌حال، بسیاری از اقتصاددانان با رد این ادعاها، می‌گویند که سرعت رشد اقتصادی در مکان‌هایی که میزبانی رویدادهای ورزشی این چنین عظیمی را بر عهده می‌گیرد، پس از اتمام رویداد، به شدت پایین می‌آید. اما ظاهرا روسیه بدون توجه به این واقعیت، تصمیم گرفته 11 میلیارد دلار برای این رویداد هزینه کند. مقامات روسیه امیدوارند که  در نتیجه این سرمایه گذاری، بتوانند یک سود 31 میلیارد دلاری را وارد چرخه اقتصاد کشورشان بکنند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *