Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / در معرض قحطی قرار گرفتن میلیون ها یمنی به سبب ویرانی بندر الحدیده

در معرض قحطی قرار گرفتن میلیون ها یمنی به سبب ویرانی بندر الحدیده

بثان مک کرنان – نشریه ایندیپندنت

ماه رمضان در شهر بندری الحدیده در ساحل غربی یمن که دما در آن 36 درجه سانتیگراد بالای صفر است، سخت تر از سایر نقاط می باشد. این امر به ویژه در مورد حوثی ها مصداق دارد، که از سال 2015 این شهر را گرفته اند. زیرا آنها به هوای خنک تر سرزمین های مرتفع تر کشور خویش عادت دارند. اما گرما تنها مشکل موجود نیست. کمااینکه نیروهای ائتلاف عربی پشتیبان دولت در تبعید یمن، اینک در فاصله کمتر از 12 مایلی این شهر هستند. بنابراین همه می دانند که درگیری، قریب الوقوع و حتمی می باشد. ازآنجا که این بندر مرکز کلیدی تجاری یمن است که بیش از 70 درصد واردات کشور شامل عمده ترین بخش مواد غذایی و کمک های دارویی- درمانی از طریق آن  صورت می گیرد، حمله جهت بازپس گیری اش از حوثی ها همواره مساله ای حیاتی بوده است.

از دیگر سو اخیرا نیروهای یمنی، عربستان سعودی و امارات متحده عربی، چنان به سرعت بخش های عظیمی از یمن را بازپس گرفته اند، که آن درگیری قریب الوقوع و حتمی بسیار سریع تر از آن در راه است، که خیلی ها فکرش را می کردند. به همین سب نگرانی ها در قبال غیرنظامیان گیرافتاده، رو به افزایش دارد. کمااینکه ادم بارون که از سوی شورای روابط خارجی اروپا از منطقه دیدار می کند، از جمله می گوید: آنچه در الحدیده رخ می دهد، پیامدهای فراوان و گسترده ای برای جنگ یمن دارد. کمااینکه اینک پرسش اصلی این است، که جنگ پیش رو چگونه رخ خواهد داد. زیرا این بندر برای کل کشور یمن دارای اهمیت حیاتی است. و این امکان بالقوه وجود دارد، که به تسهیلات آن خسارت های گسترده ای وارد شود. به همین سبب مردم نگرانند که به دلیل این جنگ الحدیده تا چه زمانی کارایی خود را از دست خواهد داد، و بازسازی آن چه مدت طول خواهد کشید.

این اظهارات بزرگنمایی نیستند. زیرا این شهر رگ حیاتی یمن به شمار می رود. کمااینکه همانگونه که آمد بیش از 70 درصد واردات کشور، از طریق همین بندر صورت می گیرد. کشوری که 90 درصد موادغذایی خود را از خارج وارد می کند.

الحدیده در اوایل یک نبرد اینک سه ساله از سوی حوثی های مورد پشتیبانی ایران به تصرف درآمد، و توسط نیروهای ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی محاصره و مسدود شد. اقدامی که به گفته سازمان های انساندوستانه سبب اصلی این حقیقت است، که در حال حاضر 8 میلیون یمنی در آستانه قحطی قرار دارند. فراتر اینکه از نوامبر 2017 و به تلافی موشک بالیستیکی که در نزدیکی ریاض پایتخت عربستان سعودی فرود آمد، بندر الحدیده کاملا بسته شده است. مساله ای که به گفته برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد، به نوبه خود تقریبا 3 میلیون و 200 هزار تن دیگر را در معرض گرسنگی قرار داد. مارتین گریفیتس فرستاده نوین این سازمان به یمن نیز هشدار داده حمله جدید به الحدیده برای بازپس گیری آن، به آوارگی گسترده منجر می گردد. همچنین یک حمله واحد می تواند، گزینه صلح را از بین ببرد. بااینهمه به نظر می رسد پس از آن که حوثی ها علی عبدالله صالح رئیس جمهور پیشین را کشتند، درهم شکستن شورشیان از سوی نیروهای ائتلاف عربی به نوعی موجه جلوه می کند. کمااینکه برادرزاده اش تیمسار سرتیپ طارق محمد صالح تیپی جدید تشکیل داده، که تاکنون در برابر حوثی هایی که عمویش را کشته اند، با سرسختی جنگیده است.

به گفته الیزابت کندال از دانش پژوهان دانشگاه آکسفورد انتظار می رود زمانی که نبرد اصلی در الحدیده آغاز شود، حوثی ها به کوه های اطراف این بندر بگریزند. اما کاملا امکان دارد، که بخواهند پیش از فرار ضرب شست محکمی به نیروهای ائتلاف نشان بدهند. کمااینکه می افزاید: ممکن است فشار بیشتر نظامی بر حوثی ها نتیجه معکوس به بار بیاورد، و سبب شود برای نشستن سر میز مذاکرات صلح پیشنهادی، تمایل کمتری داشته باشند. زیرا در چنین صورتی در موضع ضعف قرار می گیرند.

براساس اظهارات وی از دیگر سو بازپس گیری الحدیده می تواند، بالقوه راه بازپس گیری صنعا پایتخت یمن از شورشیان را هموار کند. اما این به معنی تسلیم شدن حوثی ها نیست. کمااینکه می افزاید: پس از حدود یک دهه جنگ، خاک منطقه مرکزی و حیاتی حوثی ها در شمال یمن به توبره کشیده شده است. بنابراین همه دلایل لازم جهت به چالش کشیدن ارتش و ادامه مبارزه را دارند. به همین سبب پیروزی های نظامی در کوتاه مدت قابل استفاده هستند.

در عین حال چندین سازمان از جمله نهاد کودکان را نجات دهید، هشدار داده اند بهای سنگین تلفات 600 هزار نفره انسانی جهت بازپس گیری الحدیده می تواند فاجعه آمیز باشد. زیرا اقدامات مربوطه مانند تصمیم سازمان ملل متحد مبنی بر تخلیه 5 هزار غیرنظامی به نقاط امن پیش از آغاز نبرد، گرچه شایسته هستند، اما این اقدام در مقایسه با شمار مردم گیرافتاده در این بندر قابل توجه نیست. ائتلاف عربی هم که به سبب کشته شدن غیرضروری غیرنظامیان به دلیل پویش بمباران مناطق حوثی ها هدف انتقاد بوده است، به خوبی آگاه می باشد که جامعه جهانی اوضاع را زیرنظر دارد. کمااینکه آقای بارون می گوید: آنها حوثی ها را که بر الحدیده تسلط داشتند، برای مشکلات نرسیدن کمک ها به ساکنان آن سرزنش می کردند. حال اگر خودشان کنترل این بندر را به دست بیاورند، مسئولیت این امر هم به عهده خودشان خواهد بود.

مردم یمن (حتما بیش از همه) نیز، نگرانی های فراوانی دارند. کمااینکه توکل کرمان برنده جایزه صلح نوبل و کوشنده این کشور می گوید: عملیات الحدیده یک فاجعه انسانی بی سابقه به وجود خواهد آورد. مساله ای که به نوبه خود سبب افزایش درد و رنج مردم یمن خواهد شد. عربستان سعودی و امارات متحده عربی دولت قانونی را تحریم و منع خواهند کرد. همانگونه که در عدن چنین کاری کردند. این اقدام صلح به همراه نمی آورد. بلکه تنها یک نیروی شبه نظامی را جانشین نیروی دیگر می نماید.   


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *