املاک و مسکنمقالات
موضوعات داغ

در مخاطره قرار داشتن پروژه های ساختمانی پیش فروش شده

تحلیل های منتشره در نشریه گلوب و میل که براساس داده های اطلاعاتی شرکت اربن نیشن صورت گرفته، نشان می دهد که شمار زیادی از ده ها پروژه مجتمع های مسکونی که واحدهایشان از سال 2016 برای فروش به بازار عرضه شده بودند، متوقف گشته اند. برخی هم در خطر فروپاشی هستند. کمااینکه به گفته تحلیلگران این شرکت از سال 2017 به این سو در کلانشهر تورنتو ساخت 6 هزار و 350 واحد واقع در اینگونه مجتمع ها- به ترتیب هزار و 678، 4 هزار و 672، و 239 واحد در سال های 2017، 2018، و از آغاز 2019 تاکنون- لغو شده اند.

شان هیلدنبرند مدیراجرایی شرکت مورد اشاره می گوید: البته پیشترها نیز برخی پروژه ها به سبب کمبود فروش لغو می شدند. اما شمار واحدهای مربوطه سالانه چندصد بود. به عبارت دیگر تفاوت آن دوره با سال های اخیر این است، که اینک کل پروژه های کاملا پیش فروش شده و بزرگ لغو می شوند. زیرا شرکت های مربوطه ادعا کرده اند در بحبوحه افزایش ناگهانی هزینه های ساخت و نظارتی، دریافت اعتبار مالی مشکل شده است.

بررسی های گلوب ومیل همچنین نشان می دهد که ده ها پروژه دیگر که همچنان فعالند و پیش فروش خود را قبل از سال 2016 آغاز کرده اند، هنوز در راستای ساخت وساز به مفهوم واقعی کلمه دست به کار نشده اند. البته بسیاری از این پروژه ها همچنان به قوت خود باقی هستند. اما شماری دیگر در وضعیت مشکل شبیه به همگنان اخیرا لغو شده خود قرار دارند.

پروژه ای که اینک بیش از سایر همگنانش در معرض خطر است، مجتمع مسکونی 279 واحدی موسوم به میدان دنفورت می باشد، که پرونده اش در دادگاه در دست رسیدگی است. امکان دارد دست اندرکاران سایر پروژه های از این دست که در طبقه بندی متوسط قرار می گیرند، به سراغ کسانی بروند که با آنها قرارداد پیش فروش بسته اند، و از ایشان بخواهند در قبال گرفتن برخی امتیازها پاپس بکشند. سپس بعضی از شرایط مربوطه را تغییر بدهند، و یا اینکه از جمله به سراغ خریداران بالقوه دیگر بروند. ممکن است نتوان اینگونه پروژه ها را لغو شده نامید. زیرا به پیش خریداران گفته نمی شود، بیعانه پرداختی خود را پس بگیرند. اما فروش واحدها هرگز با شرایط پیشین نخواهد بود. برای نمونه پروژه موسوم به Bean که برای ساخت در شماره 2533 خیابان دافرین پیشنهاد شده، در سال 2014 می خواست برای ساخت 50 واحد مجوز بگیرد. اما در درخواست اخیر خود این رقم را به بیش از 100 افزایش داد. براساس گزارش مورد اشاره در ابتدا بهای پیش فروش حدود 450 دلار برای هر پای مربع/ اسکوئرفوت بود. اما اینک این رقم سر به 766 دلار زده است.

از دیگر سو دست اندرکاران پروژه مجتمع های مسکونی 550 واحده شماره 5959 خیابان یانگ که واحدهایش در سال 2014 پیش فروش شده اند، هنوز طرحی برای گرفتن مجوز ساخت ندارند. نمایندگان فروش این پروژه هم خاطرنشان کرده اند، که پس دادن بیعانه به خریداران برج های اول و دوم آغاز شده است. نمایندگان فروش پروژه 99 واحدی موسوم به ای وی رویال در شماره 1645 خیابان داندس غربی در میسی ساگا هم گفته اند برغم نداشتن برنامه برای اخذ مجوز ساخت، واحدهای مربوطه به بهای هر پای مربع 670 دلار پیش فروش شده اند. البته این پروژه در خطر لغو شدن نیست.

چکیده اینکه شماری از پروژه های ساخت و ساز مجتمع های مسکونی که در خلال 18 ماه گذشته لغو شده اند، دست هزاران خریدار واحدهای پیش فروش تورنتویی را در پوست گردو گذاشته اند. فراتر اینکه برخی دیگر از این پروژه ها نیز، در خطر فروپاشی قرار دارند.

 

سوال هفته :

بین خرید کاندو و هاوس کدام گزینه برای سرمایه گذاری مناسب است؟

علیرغم اینکه انتخاب هر یک از این گزینه ها بستگی به شرایط زندگی هر فرد دارد ولی می توان با مقایسه هر دو یا یک قیمت خرید مشابه به نتایجی دست پیدا کرد .

اگر مبلغ خرید ما $500,000 باشد می توانیم یک کاندوی یک خوابه یا یک خوابه +دن در منطقه نورت یورک و یا ریچموندهیل خریداری نماییم که با پیش پرداخت %20 مورگیج و maintenance و Property Tax آن 2325$ خواهد شد که این واحد را می توان حدود همین مبلغ اجاره داد .

پیشنهاد دیگر با همین مبلغ، خرید در شهر Barrie می باشد که آینده بسیار روشنی در رشد سرمایه گذاری خواهد داشت و می توانید یک ملک Detached که بیسمنت آن مجزا بوده و قابلیت دریافت اجاره از هر دو واحد را دارد در این حالت با پیش پرداخت %20 مورگیج و  Tax Property آن 2050$ می باشد و امکان دریافت اجاره 2800$ در ماه را دارد .

در صورت داشتن هرگونه سوال با من علیرضا صدیقی تماس حاصل فرمایید:
416-939-4646

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0