صفحه اصلی / مقالات / در فصل زمستان چگونه رانندگی کنیم تا دچار سانحه نشویم؟

در فصل زمستان چگونه رانندگی کنیم تا دچار سانحه نشویم؟

بسیاری از رانندگان، آنچنان از مهارت خود در رانندگی مطمئن هستند که اصول رانندگی بر روی برف و یخ را نادیده می گیرند. در اینجا به چند اشتباه رایج نزد رانندگان اشاره می شود:

 

رانندگی با سرعت زیاد

مربیان رانندگی توصیه می کنند که با آگاهی کامل از وضعیت جوی و شرایط خیابان ها و معابر، پشت فرمان بنشینید. شرایط آب و هوایی در فصل زمستان، ممکن است هر لحظه تغییر کند. به همین دلیل با سرعت پایین حرکت کرده و اگر قرار است سر موعد مقرر در مقصد حاضر بشوید، اندکی زودتر راه بیفتید تا مجبور نشوید با سرعت رانندگی کنید.

 

اطمینان کاذب به مهارت در رانندگی

همانطور که گفتیم، بسیاری از مردم خود را در رانندگی استاد تلقی کرده و با اطمینان کاذب پشت فرمان می نشینند. این اطمینان کاذب باعث می شود، فکر کنند که در صورت مواجه شدن با مانع می توانند، با عکس العمل سریع از بروز تصادف جلوگیری کنند.

 

عدم رعایت فاصله مناسب با اتومبیل جلویی

عدم رعایت فاصله مناسب بین اتومبیل خود و اتومبیلی که در جلوی شما حرکت می کند، در هر زمان و تحت هر شرایط  خطرناک می باشد. فاصله شما بایستی به حدی باشد که بتوانید در صورت ترمز ناگهانی اتومبیل جلویی، تغییر مسیر یا سر خوردن آن، اتومبیل خود را متوقف کنید.

 

گاز دادن در حین سر خوردن اتومبیل روی یخ

اگر احساس کردید کنترل اتومبیل از دست تان خارج شده و روی یخ سر می خورد، پا را بلافاصله از روی گاز بردارید.  

 

گاز دادن در سراشیبی

در سراشیبی از گاز دادن خودداری کرده و بگذارید اتومبیل بدون گاز دادن حرکت کند.

 

 

نکات مهمی که در هنگام رانندگی در فصل زمستان بایستی به آنها توجه کنید:

 

  1. برف و یخ در دمای صفر درجه سانتیگراد لغزنده تر از دمای 20 درجه سانتیگراد یا پایین تر می باشند.

 

  1. متوجه یخ زدن سطح آسفالت باشید. در دمای بین 4 درجه سانتیگراد و منهای 4 درجه، سطح جاده با لایه نازکی از یخ پوشیده می شود که اصطلاحا به black ice معروف است. آسفالت در این حالت، سیاه و براق دیده می شود.

 

  1. ماشین های برف روب عظیم، معمولا با سرعت 50 کیلومتر در ساعت در بزرگراه ها حرکت می کنند. سبقت گرفتن از آنها بسیار خطرناک می باشد، چون نمی دانید که چه چیزی پیش روی شماست، بنابراین جدا از انجام آن خودداری نمایید.

 

  1. استفاده از لاستیک زمستانی توصیه می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *