Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / علم و دانش / در سوئد رابطه جنسی بدون رضایت صریح تجاوز تلقی می شود

در سوئد رابطه جنسی بدون رضایت صریح تجاوز تلقی می شود

bahman-azimi-gif

سوئد- با به اجرا در آمدن قانون جدید از اول جولای 2018، سکس بدون رضایت در سوئد، حتی در صورتی که بدون تهدید یا استفاده از زور باشد، تجاوز محسوب می‌شود.

دولت سوئد این لایحه را در سال 2017 به مجلس معرفی کرد. دولت در توجیه این اقدام تاکید می کند که رابطه جنسی بایستی داوطلبانه باشد، در غیر این صورت جرم تلقی می شود. با اجرایی شدن قانون جدید، دیگر در پرونده های مربوط به تجاوز به اثبات این که قربانی در شرایط آسیب پذیری بوده، نیاز نخواهد بود. فرد برای برقراری رابطه جنسی باید رضایت صریح خود را به صورت کلامی یا با اشاره غیرکلامی ابراز کند. طبق این قانون، انفعال یکی از طرفین در هنگام اعلام رضایت به نشانه توافق برای برقراری رابطه جنسی نیست.

این کشور اسکاندیناوی، در حال حاضر نیز قوانین سختگیرانه ای برای مجازات جرایم جنسی دارد و دوران محکومیت تجاوز و تجاوز به فرد زیر سن قانونی را از 4 سال به 5 سال افزایش داده است. بر اساس آخرین آمار رسمی، طی سال 2017، حدود 7 هزار جرم جنسی در سوئد رخ داد. این میزان در مقایسه با سال 2016، افزایش 10 درصد را نشان می دهد.

فعالان مدنی از تغییر در قوانین استقبال کرده‌اند اما منتقدان می ‌گویند این قانون تعداد محکومان تجاوز را افزایش نخواهد داد.

این قانون، دو جرم تازه به فهرست جرایم جنسی افزوده است؛ تجاوز از سر اهمال و آزار جنسی از سر اهمال که هر کدام از این جرایم با مجازات حداکثر تا 4 سال زندان رو‌ به‌ رو می‌ شوند. دولت سوئد می گوید منظور از اهمال در این جرایم این است یکی از طرفین در رابطه جنسی، داوطلبانه مشارکت نداشته است.

سوئد با تصویب این قانون، به جمع کشورهای اروپایی از جمله انگلستان، ولز، اسکاتلند، ایرلند شمالی، بلژیک، لوکزامبورگ، آلمان و قبرس پیوست که  رابطه جنسی بدون رضایت را تجاوز محسوب می کند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *