مقالاتمقالات پزشکی

در دسترس بودن فنتانیل با فشار تکمه موشواره

کلر برانل- مک لینز

ری کسینگسا ساکن وینی پگ پیش از قانونی شدن ماری جوانا دست اندرکار خرید و فروش این ماده بود. ولی وقتی یکی از ماموران پلیس با لباس مبدل به عنوان مشتری به او مراجعه کرد، بازداشت، و کارش هم تعطیل شد. او چند ماه بعد در پی داد و ستد فنتانیل (ماده ای در اصل دارویی و با قدرت اثر ضددرد 100 برابر مرفین و80 برابر هروئین، که در چند سال گذشته به شکل غیرقانونی وارد بازار موادمخدر، و باعث مرگ شمار بسیار زیادی از مصرف ‌کنندگانش از جمله در کانادا و آمریکا شده است. ایران جوان) رفت. زیرا از پیشتر به آن معتاد شده، و روش سفارش دادن غیرقانونی اش از طریق تارنمای موسوم به تیره را یاد گرفته بود. اینگونه تارنماها بخشی از اینترنت هستند، که نمی شود آنها را با جستجو در گوگل یافت. بلکه تنها از راه های خاص می توان، به آنها دسترسی پیدا کرد. او با اسم مستعار تامس گرین حدود 10 گرم فنتانیل از چین سفارش داد، که برای ساخت 11 هزار اندازه لازم برای یک بار مصرف/ دوز کافی بود. البته انجام چنین کاری ابدا ساده نیست. بلکه به چیزهایی بیش از ارتباط اینترنتی نیاز دارد. مثلا باید فردی را شناخت که خودش با فردی دیگر آشنا، و… تا اینکه آخرین نفر دست اندرکار جرایم سازمان یافته باشد. همچنین مستلزم شکیبایی و خطرپذیری فراوان است. با اینهمه پلیس می گوید بازار مواد مخدر در تارنماهای تیره از جمله داد و ستد فنتانیل در کانادا، از بسیاری از جهات مانند فروشگاه های بزرگ آمازون عمل می کنند. یعنی می توان فنتانیل را از طریق تارنماهای مورد اشاره سفارش داد، و سپس  آن را فروخت. بنابراین داد و ستد این ماده با یک تیک زدن بر موشواره، در دسترس افرادی مانند کسینگسا قرار دارد. 

البته کسینگسا در این راه موفق نشد. زیرا شخصی که پاکت مقوایی حاوی سفارش مورد اشاره را دم در خانه اش به او تحویل داد، از وی خواست رسید را امضاء کند. گرچه او از این درخواست اندکی شگفت زده شد، اما زیاد در موردش فکر نکرد. ولی بعدا معلوم شد، که تحویل دهنده یک مامور دیگر پلیس با لباس مبدل است. کسینگسا دستگیر، و دو سال بعد یعنی در 2018 به عنوان نخستین فرد واردکننده فنتانیل به استان منی توبا به ده سال زندان محکوم گردید. تا پیش از آن هنگام آشکار شده بود این ماده از زمان شیوع آنفلونزای کشنده اسپانیولی در سال 1918 به بعد، بدترین بحران تهدیدکننده سلامت جامعه است. کمااینکه شمار قربانیان مصرف بیش از اندازه/ اوردوز آن، همه ساله سر به بیش از قربانیان خودکشی و تصادف زده بود. به همین سبب قاضی به او گفت از آنجا که با دادن مقداری از این ماده به دیگران در واقع سند مرگ شان را به آنها داده، وی را به این مدت طولانی زندان محکوم می کند، تا کسان دیگری هم که احتمالا تمایل به انجام اقدامی مشابه دارند، بدانند بازی با زندگی مردم عاقبتی این چنینی خواهد داشت.

کسینگسا که در زندان استونی مانتین با خبرنگار مک لین مصاحبه نمود، گفت هرگز فکر نمی کرد با خطر چنین حبسی طولانی روبرو باشد….. اما دیدگاه او هرچه که بود، ماجرایش نشانگر چگونگی تغییر روند داد و ستد مواد مخدر است، که پلیس و مسئولان مربوطه به سختی در تلاشند از آن جلو بیفتند. زیرا برخلاف پیشترها که مقدار زیاد اینگونه مواد حجم قابل توجهی داشتند، امروزه یک پاکت تقریبا 40 سانتیمتری می تواند، بالقوه حاوی هزاران واحد از مواد مخدر خطرناک ترکیبی مانند فنتانیل باشد/ آزمایشگاه های خارجی می توانند سریع تر از اینکه سیاستمداران توانایی تصویب قانون برای منع اینگونه مواد را داشته باشند، انواع جدید آنها را بسازند/ و به جای اینکه مواد مخدر با کامیون، وانت و… از مرزها قاچاق شوند، از طریق پست فرستاده می شوند. بله ماجرای کسینگسا موردی روشنگر برای روند موجود است. زیرا به دام افتادن وی در پی دریافت محموله پستی فنتانیل، نتیجه سابقه دار بودنش به دلیل داد و ستد ماری جوانا بود. در غیر این صورت آن بسته به گونه ای نبود، که سبب شک پلیس شود. کمااینکه افزایش ارسال مواد مخدر از طریق پست کانادا، همچنان برای پلیس مشکلی عمده به شمار می رود. 

کسینگسا اینک ضمن پشیمانی از اقدامات پیشین خود، بر این باور است که دولت باید مواد مخدر را قانونی کند. اما همزمان در پی راهی برای کاهش آسیب آنها باشد. کمااینکه سفت و سخت تر کردن قوانین مربوطه سبب کاهش بحران مصرف بیش از اندازه این مواد نشده است. همچنین امید دارد سرگذشتش سبب گردد افرادی که احتمالا می خواهند دست به کاری مشابه بزنند، از تصمیم خود منصرف شوند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0