املاک و مسکنمقالات

در بازار مسکن آمریکا و  کانادا برنده و بازنده کیست؟

پاییز امسال، دهمین سالگرد ورشکستگی بانک سرمایه‌گذاری Lehman Brothers است، که آغازگر یک بحران اقتصادی جهانی بود؛ بحرانی که اثرات آن، تا سال‌ها بر چهره‌ اقتصاد جهان باقی ماند. این بحران، تا میزان بالایی در نتیجه‌ فرو ریختن ساختاری بازار وام مسکن در ایالات متحده، روی داد. در پیامد این فروریزی، بازار مسکن این کشور به بدترین وضعیت خود، در تاریخ معاصر جهان سقوط کرد.

اما این سقوط سنگین، در کانادا اتفاق نیفتاد. قیمت‌های مسکن در کانادا، پس از یک افت مختصر در سال 2008، کم کم به جای نخست بازگشت و سپس به رشد ادامه داد. به این ترتیب، پرسش اینجاست که حالا، پس از گذشت 10 سال از بحران اقتصادی، آیا می‌توان گفت که کانادا برنده‌ این رقابت بازارهای مسکن است؟ پاسخ، بستگی به زاویه دید شما به این موضوع دارد. یک گزارش تحلیلی از سوی سایت Point2 Homes ، بازارهای مسکن این دو کشور را، در طول دهه‌ گذشته با هم مقایسه کرده، تا پاسخ این پرسش را بیابد.

 

بر اساس این داده‌ها، در طول این دوره‌ 10 ساله، قیمت متوسط مسکن در کانادا، یک جهش 56 درصدی را تجربه کرده؛ موضوعی که بی‌شک، به سود صاحبان خانه تمام شده است. اما، برای خریداران، در این دوره، قدرت خرید همچنان در حال کاهش بوده، چرا که متوسط درآمد ماهیانه در این دوره، تنها 15 درصد افزایش را نشان می‌دهد.

در بازار مسکن آمریکا، با وجود سقوط سنگینی که پس از سال 2008 آغاز شد، قیمت‌ مسکن، شاهد یک روند افزایشی شش ساله بوده است. بر اساس یافته‌های Point2 Homes، اکنون متوسط قیمت مسکن در این بازار، 24 درصد بالاتر از جایگاه آن در 10 سال گذشته است. افزون بر این، در آمریکا و در این یک دهه، متوسط درآمد ماهیانه نیز 18 درصد افزایش داشته است. این بدین معنی است که قدرت خرید خریداران آمریکایی، بر خلاف کانادا، تنها اندکی کاهش یافته است.  

اما کاهش قدرت خرید، در بازار مسکن کانادا به صورت برابر توزیع نشده است. به این ترتیب، در حالی که قدرت خرید در تورنتو و ونکوور، بسیار کاهش یافته، در سایر شهرها، این میزان تقریبا ثابت مانده است. در ونکوور، قیمت پایه‌ خانه‌های غیرآپارتمانی، در طول این ده سال دو برابر شده و از حدود 725 هزار دلار در پاییز 2008 به یک میلیون و 500 هزار دلار، در پاییز امسال رسیده است. افزون بر این، قیمت متوسط یک خانه در این شهر، اکنون 3/17 برابر متوسط حقوق ماهیانه است، و این موضوع، مسکن ونکوور را به گران ترین بازار قاره، تبدیل کرده است.

در تورنتو نیز، قیمت متوسط انواع مسکن، تقریبا دو برابر شده و در این دوره‌ 10 ساله، از 368 هزار دلار به 786 هزار دلار رسیده است. اما در سایر شهرها، مانند کلگری، موضوع صورت متفاوتی دارد. در این شهر، قیمت‌ها در سال 2007 افزایش یافتند و سپس سقوط کردند و امروز، قیمت مسکن تنها چهار برابر قیمت آن در سال 2007 است.

بر اساس این گزارش، در هر دو کشور، شمار افرادی که صاحب خانه هستند، از سال 2008 تا کنون، کاهش یافته است؛ گرچه این کاهش، در آمریکا، با شیب بیشتری روی داده است. البته دلایل این موضوع در دو کشور متفاوت است:

در کانادا، پایین آمدن قدرت خرید، باعث دودلی و تاخیر در خرید آن هایی شده که برای نخستین بار خانه‌دار می‌شوند. در آمریکا اما، بسیاری در دوره‌ بحران اقتصادی، به دلیل بدهی از خانه‌های شان رانده شدند، و در کنار آن، بالا بودن نرخ بیکاری، بسیاری از جوان ترها را، از خرید خانه منصرف کرد.

و سرانجام، این حقیقت که امسال بازارهای مسکن کانادا و آمریکا، هر دو سقوط را تجربه کردند نیز قابل ذکر است. در کانادا، سختگیرانه شدن قوانین وام مسکن، و در پی آن افزایش نرخ بهره‌ این وام، از مقصرین اصلی این اتفاق به شمار می‌روند. اما، این موضوع مخصوص کانادا نیست و افزایش نرخ بهره وام مسکن در آمریکا نیز، فروش را کاهش داده و در ایالت‌هایی مانند کالیفرنیا این کاهش تا 18 درصد نیز، رسیده است.

به این ترتیب، گرچه برنده و بازنده را نمی‌توان بر اساس بازار این دو کشور تعیین کرد، اما می‌توان به جرات گفت، آنها که در شرایط حاضر قصد ورود به این بازار را در کانادا دارند، یقینا، از بازندگان این بازی خواهند بود.

Behnam Marfou
برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0