صفحه اصلی / فرهنگ و هنر / درگذشت مارتین لاندا، بازیگر پیشکسوت هالیوود در 89 سالگی

درگذشت مارتین لاندا، بازیگر پیشکسوت هالیوود در 89 سالگی

مارتین لاندا، ستاره ای که در سال 1994 به دلیل بازی فوق العاده اش در فیلم Ed Wood  جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل را دریافت کرد، شنبه گذشته پس از بستری شدن کوتاه مدت در مرکز درمانی وابسته به دانشگاه UCLA  کالیفرنیا، در 89 سالگی درگذشت.

لاندا با بازی در شوی تلویزیونی محبوب سال های 1960 به نام Mission: Impossible به شهرت فوق العاده دست یافت. پخش این شو تا سال 1973 ادامه داشت. اما لاندا و همسرش باربارا باین (یکی دیگر از بازیگران آن) پس از فصل سوم پخش به دلیل اختلاف مالی با تهیه کنندگان برنامه، آن را ترک کردند. زوج بازیگر از سال 1975 تا 1977 در سریال تلویزیونی انگلیسی Space:1999 ظاهر شدند.

لاندا، فعالیت هنری اش را با برادوی آغاز کرد. اما اواخر سال های 1950، با بازی نقش یک سرباز در فیلم Pork Chop Hill و نقش یک شخصیت خبیث در اثر کلاسیک آلفرد هیچکاک به نام North By Northwest به سینما وارد شد.

او در طول دوران بازیگری اش، سه بار برای دریافت جایزه اسکار نامزد شده و بالاخره آن را برای بازی در فیلم Ed Wood دریافت کرد.

بد نیست بدانید که او در سال 1955، به همراه صدها متقاضی دیگر برای تحصیل در Actors Studio درخواست داد. اما آن سال تنها دو نفر به این مدرسه هنری راه یافتند: لاندا و استیو مک کوئین.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *