صفحه اصلی / اخبار / درگذشت استیون هاوکینگ، فیزیک دان نابغه در 76 سالگی

درگذشت استیون هاوکینگ، فیزیک دان نابغه در 76 سالگی

 

انگلستان- استیون هاوکینگ، فیزیک دان نظری برجسته انگلیسی که به دلیل دست آوردهای علمی بزرگ در زمینه سیاه چاله ها و نسبیت عام مشهور بود و چند کتاب و رساله علمی را به زبان ساده نوشته بود، صبح چهارشنبه 14 مارچ در خانه اش در کمبریج چشم از جهان فروبست.

 

هاوکینگ در 22 سالگی به نوع نادر بیماری نورون حرکتی مبتلا شد. پزشکان تصور می کردند که این بیماری در مدتی کوتاه سبب مرگ او بشود. دانشمند برجسته به مرور فلج شد و توانایی تکلم را از دست داد. با این حال سال ها بعد با کمک دستگاه صوت ساز دوباره موفق به سخن گفتن شد. بیماری نورون حرکتی یا motor neuron disease به هر یک از پنج اختلال عصبی که به طور انتخابی نورون های حرکتی را تحت تاثیر قرار می دهد، یعنی سلول هایی که کنترل فعالیت عضلانی داوطلبانه از جمله صحبت کردن، بلع، راه رفتن و حرکت کلی بدن را به عهده دارند، گفته می شود. اختلال در آنها باعث افزایش ناتوانی و در نهایت مرگ می شود.

 

کتاب تاریخچه زمان که مشهورترین کتاب اوست، به مدت 237 هفته به عنوان پرفروش ترین کتاب در انگلستان باقی ماند. کتاب <طرح بزرگ> او که اواخر 2010 منتشر شد، پس از چند روز به یکی از پرفروش ترین کتاب های آمازون تبدیل شد. موضوع این کتاب به زبان ساده پیرامون منشاء جهان و قانونمندی ها است.

 

زمینه پژوهشی هاوکینگ، کیهان شناسی و گرانش کوانتومی بود. او در کتاب اش نوشت: ما در دنیایی حیرت انگیز و گیج کننده زندگی می کنیم. می خواهیم معنای آنچه را که در پیرامون خویش می یابیم بدانیم و دوست داریم بپرسیم: سرشت جهان چیست؟ جایگاه ما در آن کجاست؟ از کجا آمده ایم و دلیل آمدن مان چه بوده است؟ جهان چگونه به پایان خواهد رسید؟ آیا جهان دیگری وجود دارد؟

 

هاوکینگ یک بار گفته بود: هدف من ساده است. درک کامل کیهان، چرا به این شکل است که هست و اصلا چرا وجود دارد.

 

او 8 ژانویه 1942 در آکسفورد انگلستان به دنیا آمد و در سال 1959 برای مطالعه علوم طبیعی در دانشگاه آکسفورد پذیرش گرفت و بعد برای دریافت مدرک دکترا به کمبریج رفت. هاوکینگ در سال 1974 نظریه اش دایر بر اینکه سیاه چاله ها ساطع کننده <پرتو هاوکینگ> هستند را تشریح کرد. سرگذشت زندگی این دانشمند نابغه موضوع فیلم < نظریه همه چیز> محصول سال 2014 با بازی ادی دمین در نقش هاوکینگ بود.

 

او همچنین در سال 2010 هشدار داد که احتمال وجود موجودات فضایی تقریبا قطعی است، اما انسان باید از برقراری ارتباط با آنها خودداری کند. او گفت: این فرض که در دیگر نقاط عالم هم حیات هوشمند وجود دارد، بسیار منطقی است. اما ما باید توجه مان را فقط به خودمان معطوف کنیم تا از تکامل حیات به آنچه که مطلوب ما نیست جلوگیری کنیم.

 

با این حال او هشدار داد که احتمال دارد این موجودات بیگانه برای تامین منابع مورد نیاز خود به کره زمین حمله و سپس آن را ترک کنند. هاوکینگ گفت: اگر موجودات فضایی به زمین بیایند، نتیجه آن مشابه سفر کریستف کلمب به قاره آمریکا خواهد بود که برای ساکنان بومی این قاره پیامد مثبتی نداشت.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *