علم و دانش

درک صحیح از فاکتورهای عامل ابتلا به زوال عقل وجود ندارد 

بسیاری از آمریکایی های سالمند به اشتباه ریسک ابتلا به زوال عقل را ارزیابی کرده و کارهای غیر ضروری برای جلوگیری از آن انجام می دهند. 

تقریبا نیمی از بزرگسالان شرکت کننده در یک پروژه مطالعاتی باور داشتند که به آلزایمر مبتلا خواهند شد. این افراد درک صحیح از ارتباط بین سلامت جسمی و مغزی و همچنین نقش نژاد در ابتلا به زوال عقل نداشتند. نکته جالب توجه اینکه تعداد قابل توجه از افرادی که وضعیت سلامتی خود را خوب یا ضعیف توصیف کردند، ریسک ابتلا شدن به زوال عقل را پایین و در مقابل افرادی که ادعا کردند از سلامتی کامل برخوردارند، ریسک آن را بالا ارزیابی کردند. 

بسیاری از آنها تاکید کردند که حداقل یکی از 4 روش اثبات نشده برای تقویت و محافظت از حافظه را آزموده اند. از جمله مصرف مکمل غذایی روغن ماهی و حل کردن جدول کلمات متقاطع! 

تحریک ذهن می تواند به پیشگیری از ابتلا کمک کند، اما شواهد علمی نشان می دهد که به فعالیت های ذهنی چالش برانگیزتر از حل جدول نیاز می باشد. از جمله بازی شطرنج، شرکت در کلاس های مختلف و مطالعه درباره موضوعات جدید. 

تحقیقات اخیر نشان می دهد که ورزش و تحرک روزانه، رژیم غذایی مناسب، کاهش میزان الکل مصرفی و اجتناب از استعمال دخانیات احتمال ابتلا را کاهش می دهد. در مقابل مصرف مکمل ها تاثیر چندانی ندارد. 

 

 

نتیجه تحقیقات که با شرکت 1 هزار فرد 50 تا 64 ساله انجام شده است، در نشریه JAMA Neurology منتشر شده است. پژوهشگران در نظرسنجی خود احتمال ابتلای شرکت کنندگان به زوال عقل و اینکه آیا در مورد راه های پیشگیری با یک پزشک مشورت کرده بودند یا خیر، را شرح دادند. تعداد کمی از شرکت کنندگان با پزشک مشورت کرده بودند. نتیجه به دست آمده این نگرانی را سبب شد که اکثر مردم درک صحیح از عوامل ابتلا ندارند.

نکته جالب دیگر اینکه شرکت کنندگان سفیدپوست در نظرسنجی بیشتر از سیاهپوستان و لاتینی تبارها احتمال ابتلای خود را بالا ارزیابی کردند. در حالی که دو سوم از سیاهپوستان احتمال آن را صفر تلقی می کردند. 

به گزارش انجمن آلزایمر، یک نفر از هر 3 سالمند آمریکایی در اثر ابتلا به این بیماری فوت می کند. با اینکه دارویی برای پیشگیری از ابتلا وجود ندارد، مطالعات پژوهشگران اروپایی نشان می دهد که می توان با پیروی از سبک زندگی سالم ریسک ابتلا را کاهش داد. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

  • 9
  • 0