صفحه اصلی / علم و دانش / درمان فلج حرکتی با سلول های بنیادی

درمان فلج حرکتی با سلول های بنیادی

bahman-azimi-gif

کریستوفر (کریس) بوسن، مارچ 2016 در سانحه رانندگی دچار آسیب نخاعی شده و از گردن به پایین فلج شد. پزشکان به والدین او هشدار دادند که ممکن است کریس تا آخر عمر فلج بماند. آنها در عین حال یک روش درمانی آزمایشی با سلول های بنیادی را پیشنهاد کردند که در صورت موفقیت می توانست بخشی از آسیب را ترمیم کند.

آوریل گذشته، دکتر چارلز لیو، رئیس مرکز عصب شناسی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی (USC) پس از دریافت رضایت کریس و خانواده اش و با همکاری مرکز بازپروری ملی Rancho Los Amigos و مرکز درمانی Keck (وابسته به دانشگاه مورد اشاره)، کار درمان را آغاز کرد. او دز حاوی 10 میلیون سلول AST-OPC1 را مستقیما به داخل نخاع گردنی کریس تزریق کرد.

دکتر لیو می گوید: مصدومین نخاعی بطور معمول تحت عمل جراحی قرار می گیرند، اما این عمل تاثیر چندانی در بازگرداندن عملکرد حرکتی و حسی بیمار ندارد. ما در طرح مطالعاتی مان، روشی را آزمایش کرده ایم که ضمن تقویت عملکرد عصبی، قادر است قدرت حرکت دادن دست ها را به فرد فلج بازگرداند.

خوشبختانه دو هفته پس از تزریق، نشانه های بهبودی نسبی در کریس مشاهده و بعد از دو ماه توانست بدون کمک خود را تغذیه کرده، از تلفن همراه استفاده کند، نام اش را بنویسد، صندلی چرخدارش را حرکت بدهد و دوستان و اعضای خانواده اش را در آغوش بگیرد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *