اخباراخبار کانادا

درس هایی که کانادا از واکنش خود به کووید-19، برای رویارویی با موج دوم، باید بیاموزد

به گزارش نشنال پست، بیست و سوم ژانویه بود که مرد 56 ساله ای را که روز قبل از چین باز گشته بود، با علائم تب و سرفه خشک به مرکز درمانی سانی بروک رساندند. وضعیتش خیلی زود پایدار شد و مشکلش چیزی بیشتر از یک سرماخوردگی به نظر نمیرسید اما پزشکان با دیدن عکس ریه در حیرت فرو رفتند. تغییراتی که در ریه دیده می شد دکتر جروم لیس را به این فکر انداخت که این باید همان ویروس کرونای جدید باشد که در ووهان شیوع پیدا کرده است.

حالا 16 هفته از آن زمان گذشته و هنوز پزشکان در تلاش هستند آنچه را می بینند، توصیف کنند.

جاستین ترودو وعده داده است پس از پشت سر گذاشتن بحران گزارش کاملی از آنچه در این دوران انجام شد به مردم بدهد و نظرات آنها را درباره آنچه دولت می توانست بهتر انجام بدهد دریافت کند تا در صورت بروز مجدد، با استفاده از این نظرات، کشور را برای رویارویی بهتر با آن آماده کند. بروز مجدد بیماری تقریبا به همان اندازه قطعی است که از راه رسیدن دوباره زمستان. پس باید به درس هایی که از این دوران گرفتیم برای استفاده از آنها در بازگشت بیماری دقت کنیم.

اول اینکه بحران در ابتدا کوچک نمایی شد. تا هفته دوم مارچ، علیرغم هشدار دانشمندان و خبرهای وحشتناکی که از وضعیت شیوع در ایتالیا به گوش می رسید، مقامات بهداشت و سلامت همچنان بر این نظر بودند که خطر چشمگیری کانادایی ها را تهدید نمی کند. داگ فورد نیز به مردم گفت در تعطیلات مارچ بیرون بروند و خوش بگذرانند.

محدودیت سفرها خیلی دیر اعلام شد، انجام تست به کندی صورت می گرفت و نتیجه ها دیر اعلام می شد، کیت های آزمایش به میزان نگران کننده ای کم بود، و پس از سال ها عدم توجه به وضعیت اورژانس بیمارستان ها، برای افزایش ظرفیت دیگر خیلی دیر شده بود.

 

 

جالب اینکه در شرایطی که همه کشورهای مرزهای خود را بسته بودند، در کانادا فقط به مسافران تازه وارد پیام داده می شد در صورتی که علائم آنفلوآنزا را در خود احساس می کنند به ماموران خدمات مرزی اطلاع داده و خود را در قرنطینه قرار دهند. مسئولین بهداشت و سلامت کانادا ضرورتی برای قرنطینه افراد بدون علائم نمی دیدند زیرا معتقد بودند شواهد کافی برای احتمال انتقال ویروس از این افراد به دیگران وجود ندارد. بالاخره از هفته سوم مارچ مرزهای به روی هرگونه سفر غیر ضروری حتی از آمریکا بسته شد.

پزشکان معتقدند کوتاهی دولت در بستن مرزها و اعمال قرنطینه اجباری برای مسافران باعث شد که ویروس جای پایش را در کشور محکم کند. این اقدام کلیدی بالاخره از اواخر مارچ اجرایی شد و تازه 7 آوریل بود که دکتر تم در توییتی تائید کرد ویروس پیش از بروز علائم در فرد مبتلا هم می تواند به دیگران منتقل شود.

به دلیل کمبود تخت در بخش مراقبت های ویژه بسیاری از بیماران از جمله سالمندان مبتلا، در مراکز اقامتی محصور باقی ماندند و با رفت و آمد کارکنانی که برای امرار معاش نیاز به کار در چندین مرکز داشتند، ویروس به جان بخش عمده ای از خانه های سالمندان افتاد به طوری که امروز بیش از 80 درصد جانباختگانکووید-19 متعلق به ساکنان و کارکنان خانه های سالمندان و مراکز شبانه روزی است.

با شروع آوریل، دولت از ترس کمبود تجهیزات محافظت شخصی برای کادر درمان دست به خرید های عجولانه زد. هواپیماهایی که از چین برمی گشتند یا خالی بودند و یا میلیون ها ماسک و کیت آزمایش خراب و غیر قابل استفاده همراه آورده بودند. کار به جایی رسید که یک بیمارستان در تورنتو از مردم درخواست کرداگر ماسک استفاده نشده در خانه دارند به بیمارستان اهدا کنند. در بیمارستان ها نیز از پزشکان و پرستاران خواسته شد، برخلاف همه آموزش های بهداشتی، ماسک خود را تا زمانی که کاملا خیس یا آلوده نشده عوض نکنند.

در همین اوضاع، و با وجود همه سردرگمی ها، همه مسئولان بهاتفاق مردم را تشویق به ماندن در خانه و حذف همه کارهای غیر ضروری خارج از خانه می کردند. اما در همین روزها داگ فوردبرای سر زدن به لوله کشی ویلای خود به موسکوکا، و نخست وزیر ترودو برای دیدار خانواده اش در روز عید پاک به کبک سفر کرده و مردم را بیش از پیش دچار سردرگمی کردند.

دکتر آپشور، پزشک خانواده، می گوید: ما تا زمانی که ویروس در چین بود شیوع را جدی نگرفتیم بلکه وضعیت در ایتالیا بود که تهدید واقعی را به ما نشان داد. جمعیت کانادا مانند ایتالیا سالخورده است و بیماری های زمینه ای مانند فشار خون و چاقی به وفور دیده می شود.

البته رویه کنترل شیوع در کانادا نقاط روشنی هم داشت. سیاست فاصله گذاری اجتماعی و همکاری خیره کننده مردم به بیمارستان ها فرصت داد همگام با پیشروی ویروس، خود را آماده کنند.

به گفته دکتر تم در حال حاضر تعداد مبتلایان و همچنین آمار مرگ و میر ناشی از کووید-19 در بیشتر استان ها رو به کاهش است.

از حالا به بعد، به عقیده دکتر آپشور، مهم ترین اقدام دولت باید تربیت و به کار گیری نیروی انسانی برای انجام سریع تست و ردیابی فوری همه افراد مرتبط با مبتلایان باشد. به اعتقاد پزشکان زمان از هر چیزی مهم تر است. وقتی یک نفر مبتلا شده و در قرنطینه نیست، هر لحظه می تواند دیگران را آلوده کند.

همچنین دولت باید هرچه زودتر برای فراهم کردن تجهیزات محافظت شخصی به میزان کافی و همچنین دستگاه های تنفس مصنوعی اقدام کند. با از سر گیری انجام عمل های جراحی عقب افتاده، و در صورت بروز موج دوم بیماری، بیمارستان ها ظرفیت کافی برای پذیرش نخواهند داشت.

دکتر آپشور می گوید: بهترین حالت این است که با کاهش محدودیت ها شاهد افزایش تعداد مبتلایان نباشیم. اما باید بسیار محتاط و آماده بود چون هیچ کس نمی داند چه خواهد شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!