مقالاتمقالات اجتماعی

درس هایی که باید از روند سریع واکسیناسیون در اسرائیل و امارات آموخت

 

 

بنیامین نتانیاهو 19 دسامبر اولین دریافت کننده واکسن در اسرائیل بود، و این آغازی بود بر سریع ترین روند واکسیناسیون در جهان! در دیگر سو، وزیر بهداشت امارات متحده عربی چهار ماه قبل از نخست وزیر اسرائیل، با دریافت واکسن سینوفارم چین، که برای استفاده اضطراری در این کشور مورد تایید قرار گرفت، روند منظم توزیع واکسن در این کشور را آغاز کرد به طوری که تا امروز بیش از 4 میلیون دوز واکسن در این کشور تزریق شده است. هم اکنون اسرائیل و امارات با سرانه واکسیناسیون به ترتیب 71 نفر و 48 نفر از هر 100 نفر، موفق ترین عملکرد را در میان کشورهای جهان داشته اند. بریتانیا نیز در حالی در جایگاه سوم قرار گرفته که اخیرا برای تامین واکسن با اتحادیه اروپا دچار اختلافات جدی شده است. بحرین نیز در جایگاه پنجم قرار دارد و با سرانه واکسیناسیون 13 نفر از هر 100 نفر، 4 برابر کانادا در این زمینه سرعت داشته است.

کارشناسان معتقدند در عملکرد این کشورها درس هایی وجود دارد که می تواند برای سایر کشورها نیز مفید باشد.

به نوشته سی بی سی نیوز، اولین عامل کمک کننده، پذیرش واکسن های متنوع است. زمانی که امارات اجرای فاز 3 واکسن سینوفارم را در این کشور به عهده گرفته و حتی استفاده از آن را برای کارکنان خط مقدم مبارزه با پاندمی تایید کرده بود، و با شرکت آسترازنکا قرارداد خرید واکسن را به امضا رسانده بود، تنها اقدام کانادا برای واکسیناسیون، تایید دو واکسن فایزر و مادرنا بود. امارات پس از آن نیز به جز دریافت محموله های واکسن آسترازنکا، شروع به تولید واکسن سینو فارم در داخل امارت کرد، و انجام بخشی از فاز 3 واکسن اسپوتنیک روسیه را، که بر اساس مقاله چاپ شده در ژورنال پزشکی لانست، واکسنی ایمن و اثربخش است، به عهده گرفت. 

به عقیده یوان بارسلو، استاد دانشگاه نیویورک، کندی روند تایید واکسن های متنوع و عدم استقبال از واکسن های غیر غربی، منجر به از دست رفتن جان های زیادی در کشورهای غربی می شود. 

 

 

 این استاد دانشگاه معتقد است مهم ترین درسی که غرب باید از کشورهای موفق بگیرد استقبال از واکسن های متنوع فارغ از کشور تولیدکننده آنها است. او می گوید در حالی که کشورهای غربی به خاطر فقدان اطلاعات شفاف درباره واکسن سینوفارم از بررسی آن سر باز زده اند، در حال حاضر حداقل 17 کشور از جمله مصر، مراکش و اردن میلیون ها دوز از این واکسن را خریداری و توزیع کرده اند، عمان واکسن آسترازنکا تولید شده در هند را خریداری کرده و سوییس برای خرید واکسن ساخت ایران در حال مذاکره است. اما کانادا، کشوری که ماه ها صرفا به خاطر خرید بیشترین میزان واکسن به خود می بالید، با مشاهده تاخیرهای پی در پی در دریافت واکسن، به تازگی برای تولید داخلی واکسن شرکت نواوکس با این شرکت به توافق رسیده که آغاز تولید آن نیز به ماه ها زمان نیاز دارد. 

از دیگر دلایل موفقیت امارات در تسریع روند واکسیناسیون، تعداد زیاد مراکز انجام واکسیناسیون است به طوری که تنها در دو کلانشهر دبی و ابوظبی، 100 مرکز واکسیناسیون احداث شده است. این در حالیست که استان انتاریو، با جمعیتی معادل یک و نیم برابر جمعیت این دو شهر، تنها 23 مرکز برای انجام واکسیناسیون پیش بینی کرده است.

همچنین، اسرائیل با توافق درباره ارائه اطلاعات پزشکی دریافت کنندگان واکسن به شرکت فایزر، انگیزه مضاعفی در این شرکت برای ارسال واکسن ایجاد کرده است. این کشور با دارا بودن ذخیره کافی از واکسن، اخیرا پذیرفت 5000 دوز از واکسن خود را در اختیار کارکنان خط مقدم فلسطین قراردهد. 

به گفته دکتر سها کنج، دیدن این همه تفاوت میان کشورهای موفق در زمینه واکسیناسیون و کشورهایی که هنوز واکسیناسیون را آغاز نکرده اند، و همچنین میان افرادی که دسترسی رایگان به واکسن دارند و مهاجران بدون مدارک شناسایی که کسی به عدم دسترسی آنها به واکسن توجهی ندارد، ناراحت کننده است

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست