مقالاتمقالات پزشکی

درس بزرگ پاندمی برای کانادا: زمان توجه جدی به مراقبت از سالمندان فرا رسیده است

 

بعد از ساخته شدن واکسن کووید-19 و بازگشت زندگی به حالت عادی، این کشور کتک خورده و کبود چه درس هایی آموخته است؟

به گزارش گلوب اند میل، جای تردید نیست که پاندمی ناکارآمدی سیستم مراکز اقامتی شبانه روزی مانند خانه های سالمندان را آشکار کرده است. طبق گفته دکتر ترزا تم، افسر ارشد سلامت کانادا، تا کنون بیش از 80 درصد آمار مرگ و میر ناشی از کووید-19 مربوط به مراکزی است که آسیب پذیرترین افراد جامعه را در خود جای داده است. یعنی 3466 نفر از کسانی که در این مراکز اقامت داشته یا مشغول به کار بوده اند بر اثر این بیماری جان باخته اند.

واضح است که با عده زیادی از سالمندان جامعه ما رفتار مناسبی صورت نگرفته است. شاید با حیوانات خانگی بهتر رفتار می شود. ما بسیاری از آنها را از شأن و احترامی که لایق آن بودند محروم کرده ایم. بسیاری از نمونه هایی که می شنویم واقعا شرم آور است.

حالا می خواهیم چه کنیم؟

 

 

گلن کلارک، نخست وزیر سابق بریتیش کلمبیا و رئیس فعلی مجموعه بزرگ شرکت های گروه جیم پتیسون، ایده جالبی دارد. این دوران باعث شده او به مشکلات عمیق و سیستمیکی فکر کند که پاندمی آشکار کرده و نگهداری از سالمندان یکی از اصلی ترین آنها است. آقای کلارک می گوید درست است که این مشکلات در همه خانه های سالمندان وجود ندارد، اما به طور کل کاملا روشن است که در این زمینه بد عمل کرده ایم و باید فورا کاری کرد.

او معتقد است با بازگشت اوضاع به حالت عادی، توجه به این مساله باید یکی از اولویت های دولت فدرال باشد. کلارک فکر می کند رهبران سیاسی کشور باید درباره اشاره به موضوع نگهداری از سالمندان و خانه هایی که آنها اکثرا در آن اقامت دارند، در قانون سلامت کانادا، به بحث و مذاکره بپردازند. 

آقای کلارک می گوید: زمانی که بحث مراقبت های پزشکی مطرح شد تمرکز بر بیمارستان ها بود. هرچند بیمارستان ها از اهمیت زیادی برخوردارند اما مراقبت های بهداشتی به آنها محدود نمی شود. فکر می کنم باید در قانون سلامت نگاه گسترده تری داشته باشیم به طوری که مسایلی مانند مراکز شبانه روزی را نیز شامل شود. 

به نظر آقای کلارک، کمک های دولت فدرال به دولت های استانی برای نگهداری از سالمندان باید مشروط به ایجاد محیط کاری مناسب در خانه های سالمندان از جمله حقوق مکفی برای کارکنان، نسبت مناسب تعداد کارکنان به تعداد سالمندان و اندازه مناسب اتاق ها باشد.

نظر فوق العاده ای است. با مشاهده شرایط وحشتناکی که بر زندگی و کار در این مراکز حاکم است، به نظر می رسد اکنون زمان ایجاد تغییر در این بخش از سیستم بهداشت و سلامت فرا رسیده است. که اگر اکنون نه، پس کی؟

البته قطعا رویای زیبای آقای کلارک به داستان همیشگی کمبود بودجه ختم می شود. دولت فدرال و دولت های استانی بودجه چند میلیاردی مورد نیاز برای اجرای این طرح را از کجا باید تهیه کنند؟ در شرایطی که دولت میلیاردها دلار هزینه سرپا نگه داشتن جامعه می کند، چگونه می توان سیستم بهداشت را نیز به شکلی ساماندهی کرد که به میلیاردها دلار دیگر بودجه نیاز پیدا کند؟

به ویژه اینکه یکی از اقدامات مهم دولت ها در 5 تا 10 سال اخیر، مهار هزینه های بخش بهداشت و درمان بوده است، و بیشتر دولت ها در این زمینه موفق عمل کرده اند. اضافه کردن بودجه لازم برای خانه های سالمندان به بودجه بهداشت و درمان ضربه ای جدی به تمام آن تلاش ها است. در این صورت، شاید مردم کانادا موافقت کنند این بودجه از افزایش مالیات بر خدمات و کالاها تامین شود. 

حداقل باید در مورد این موضوع گفتگو کرد؛ هرچه زودتر، بهتر. اگر اجازه بدهیم چند ماه از پاندمی بگذرد، نسبت به اضطراری که امروز احساس می کنیم سرد می شویم. تصاویر تکان دهنده ای که این روزها از وضعیت این مراکز اقامتی به ویژه مراکز درگیر شیوع می بینیم در ذهن مان کمرنگ شده و از اولویت های مان کنار می رود.

آقای کلارک می گوید: من فکر می کنم از ایده اضافه شدن مساله نگهداری سالمندان به سیستم بهداشت و سلامت حمایت خواهد شد. و این اولین و مهم ترین توسعه در سیستم سلامت در طی چند دهه اخیر خواهد بود. من فکر می کنم مراقبت و نگهداری از کسانی که با سختکوشی این کشور را ساخته اند، ارزش جنگیدن را دارد.

پاندمی اگر هیچ نکته مثبتی نداشت، حداقل به ما نشان داد سیستم بهداشت و سلامت، عده ای را فراموش کرده است. اکنون زمان آن رسیده که این نقطه ضعف را جبران کنیم.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!