صفحه اصلی / فرهنگ و هنر / دردسر درجه بندی؛ چطور هالیوود فیلم‌ها را سانسور می‌کند!

دردسر درجه بندی؛ چطور هالیوود فیلم‌ها را سانسور می‌کند!

هفته‌ پیش، دونالد ترامپ در واکنشی به تیراندازی فلوریدا، خشونت در فیلم‌ها و بازی‌های ویدیویی را از دلایل این حادثه دانست. او پرسید که آیا سیستمی در کشور وجود دارد که با آن، بتوان فیلم و گیم‌ها را از نظر خشونت درجه‌بندی کرد.

پاسخ سوال این است که بله، و اسم آن نهاد، سازمان تصاویر متحرک آمریکا (یا M.P.P.A) است؛ گرچه حتی شما که این را می‌دانستید، واقعا نمی‌دانید که این سازمان مخوف و سری چطور کار می‌کند. عضوگیری سازمان، آمیخته با پنهان‌کاری و روش کار آن غیرشفاف است و در درجه‌بندی‌هایش از عباراتی گیج‌کننده و نامشخص (و گاهی حتی بی‌معنی) استفاده می‌کند مثل: دارای تصاویر خشونت (که منظور فیلمی ست که تصاویر خون‌آلود زیادی دارد)… یا دارای عناصر تماتیک (که هیچ معنایی ندارد!).

آنچه از اعضای MPPA می‌دانیم نیز بیشتر مدیون مقاله‌ای در روزنامه‌ Daily Herald سال 1986 هستیم که ویژگی‌های اعضاء را برای نخستین بار شرح داد. اکنون می‌دانیم اعضا باید از میان والدین، و اهل ایالت کالیفرنیا باشند؛ گرچه برای جلوگیری از رشوه و یا تهدیدهای احتمالی، هویت آنها آشکار نمی‌شود. این اعضا هر کدام برای دو سال در سازمان حضور می‌یابند.

سازمان MPAA در سال 1922 تاسیس شد و نام اول آن سازمان تولیدکنندگان و توزیع‌کنندگان تصویر متحرک در آمریکا بود. گرچه سازمان درجه بندی سنی فیلم‌ها را از سال 1930 آغاز کرد، ولی نخستین سیستم یکپارچه برای این منظور در سال 1986 پایه‌گذاری شد که بر پایه چهار گروه اصلی می‌باشد: درجه‌ G (مخصوص نمایش عمومی – تمام سنین)، درجه‌ M (مخصوص بینندگان بزرگسال – این درجه نهایتا با PG جایگزین شد)، درجه R (تماشای محدودشده)، و X (اشخاص زیر 16 سال اجازه ورود ندارند). گرچه این سیستم تغییرات کوچکی هم کرده، از آن جمله اضافه شدن درجه‌ PG-13 در سال 1984 است که حضور افراد زیر 13 سال را در سالن سینما مشروط به حضور یکی از والدین می‌کند.

آنچه همچنان مبهم است، این است که این سازمان از چه نشانه‌هایی برای این درجه‌بندی استفاده می‌کند. آن طور که برخی کارگردانان معترض مطرح کرده‌اند، اعضای سازمان بیشتر روی سکس تمرکز دارند تا خشونت. بر این اساس، به گفته‌ بزرگان حرفه‌ سینما، این سازمان با عریانی کامل بخش جلویی بدن بازیگران (مرد یا زن)، صحنه‌های طولانی حرکات جنسی کمر بازیگران و نزدیکی‌ جنسی بین دو نفر که هنوز ازدواج نکرده‌اند؛ مشکل اساسی دارد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *