صفحه اصلی / اخبار / دردسر تازه برای ترودو؛ دوستان ثروتمند نخست وزیر مشکل ساز می شوند!

دردسر تازه برای ترودو؛ دوستان ثروتمند نخست وزیر مشکل ساز می شوند!

banner-niazmandiha2

اتاوا- به نقل از CBC: همانطور که پیش بینی می شد، مخالفان دولت لیبرال، نگرانی خود را در مورد ارتباط نخست وزیر با یک شخص ثروتمند که در جزایر کیمن حساب بانکی دارد، ابراز کردند. این فرد استیون برونفمن، از یکی از ثروتمندترین خانواده های کانادا، یکی از دوستان نزدیک ترودو و همچنین یکی از مسوولین مالی اصلی حزب لیبرال کانادا می باشد.

بر اساس اسناد جنجالی Paradise Papers که از فعالیت های دو شرکت خدماتی خارج از کشور و حساب های هزاران نفر در 19 بهشت مالیاتی پرده برداشت، برونفمن زمانی 5 میلیون دلار وام به یک صندوق قرض الحسنه خارج از کشور اعطا کرده و سپس شرکت سرمایه گذاری متعلق به او و خانواده برونفمن، به این صندوق مشاوره ارائه کرده و با آن کار کرد.  

پیر پولیور، نماینده مجلس از حزب محافظه کار و منتقد وزارت دارایی کانادا، در سخنان روز دوشنبه در مجلس فدرال، گفت: استیون برونفمن، یکی از مشاوران مالی اصلی نخست وزیر است. نخست وزیر تعطیلات اش را با او می گذراند و حتی با نقض پروتکل های داخلی، برونفمن را به میهمانی شام با باراک اوباما در دوران ریاست جمهوری وی، دعوت کرد. حال می دانیم که 60 میلیون دلار به یک بهشت مالیاتی منتقل کرده تا سهم عادلانه مالیاتی اش را نپردازد. اگر نخست وزیر می خواهد ادعایش درباره لزوم حاکم کردن عدالت در سیستم مالیاتی را ثابت کند، باید سریعا به حزب لیبرال دستور بدهد که تمام پولی که استیون برونفمن برای لیبرال ها جمع آوری کرد، عودت داده شود.

همانطور که انتظار می رفت، این پیشنهاد بلندپروازانه از سوی دولت نشنیده گرفته شد. اما واقعیت این است که دوستان ثروتمند نخست وزیر، هر روز مشکل تازه ای برای ترودو ایجاد می کنند.

ابتدا مساله تعطیلات کریسمس ترودو و خانواده اش در جزیره خصوصی آقا خان و سپس مساله میهمانی هایی که برای جذب سرمایه گذاران خارجی برگزار شده بود، مطرح شد. اخیرا هم بیل مورنو، وزیر دارایی فوق العاده متمول تورودو خبرساز شد. زیرا معلوم شد که او مالکیت مجتمع ویلایی در فرانسه را به اداره مالیات اعلام نکرده و همچنان سهام چند میلیون دلاری خود در شرکت خانوادگی اش را حفظ کرده بود.

لیبرال ها پس از چند ماه صرف وقت و نیرو برای بازنویسی قوانین مالیاتی برای شرکت ها و بیزنس های کوچک، به ریاکاری متهم شده اند. اندرو شیر، رهبر حزب محافظه کار کانادا گفت: حال که از مشاوران نزیک لیبرال ها در Paradise Papers نام برده شده است، نخست وزیر چه خواهد کرد؟ اینها افرادی هستند که از راه گریزهای مالیاتی برای حفظ ثروت خود استفاده کرده اند.

ترودو در پاسخ به انتقادات، به اختصاص 444 میلیون دلار در طول پنج سال برای جلوگیری از فرارهای مالیاتی و نتایج به دست آمده اشاره کرد.

پیر ترودو (نخست وزیر فقید و پدر جاستین ترودو)، در مصاحبه سال 1972 با CBC گفت: من هرگز در مورد ایده یک مرد و عملکرد او از روی حجم کیف پول اش قضاوت نمی کنم. بلکه به کاری که انجام می دهد توجه می کنم. انتظار دارم که در مورد رهبران سیاسی نیز همینگونه قضاوت بشود.

جاستین ترودو، مسلما خواهان قضاوتی اینچنینی در مورد خود و اطرافیان اش می باشد. اما واقعیت این است که باید نگران باشد. نگران اینکه ثروت و امتیازات ویژه، ایده هایی هستند که می توانند برای خنثی کردن اقدامات دولت وی مورد استفاده قرار بگیرند.

Behnam Marfou

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *