صفحه اصلی / مقالات / دردسرهای فرمان ترامپ برای شهر کوچک مرزی کانادا

دردسرهای فرمان ترامپ برای شهر کوچک مرزی کانادا

شهر کوچک 600 نفره امرسون در منی توبا یکی از نقاط مرزی کشور ما با آمریکا است. بسیاری از ساکنان آن نیز، در امور در پیوند با این موقعیت شهر خود سرگرم کارند. کمااینکه یا در گمرگ کانادا، یا شرکت های حمل و نقل کالا بین دو کشور، و یا مناطق تجاری مرزی خرید بدون مالیات، اشتغال دارند. بسیاری از پناهجویانی که از کشورهای دیگر خود را به آمریکا رسانده و بعدا به هر دلیل مایل بوده اند به کانادا پناهنده شوند، معمولا این شهر کوچک را به عنوان گذرگاه برمی گزیده اند.

در برهه های گوناگون شمار اینگونه افراد تا سالی 14 هزار تن نیز افزایش یافت. اما پیش از 2011 به 2 هزار و 500 نفر رسید. ولی به ریاست جمهوری رسیدن دانلد ترامپ دوباره سبب افزایش زیاد این افراد شد. چراکه از جمله شمار زیادی از کسانی که سال ها در آمریکا زندگی کرده، خانواده تشکیل داده، و دارای شغل هستند، اما مدارک اقامتی معتبر ندارند، با وحشت اخراج از این کشور روبرو می باشند. مسلمانان آن هم، از افزایش جنایات نفرت مدار نگرانند. در نتیجه شمار درخواست کنندگان پناهجویانی از این دست که در 2015  – سال انتخاب  دانلد ترامپ- 550 تن بود، در سال جاری سر به هزار و 335 نفر (بیش از دو برابر) زد.

البته میزان اینگونه افراد در همه استان های کشور ما یکسان نیست. کمااینکه در برهه یادشده این افزایش در استان انتاریو -احتمالا به سبب دریاچه های بزرگ مرزی که عبور پیاده ها از مرز را مشکل تر می کنند-، 200 نفر بوده است. اما در استان بریتیش کلمبیا از 205 به 505 نفر افزایش یافت. در کبک نیز شمار پناهجویان تنها در شش ماه نخست سال جاری به اندازه کل سال 2016 بود. در مونترال در ماه اوت ورزشگاه المپیک را به محل اسکان موقت صدها پناهجویی اختصاص دادند، که روزانه پای پیاده و از طریق جاده روکسهام در نزدیکی شهر کوچک همینگفورد وارد استان کبک شده اند. این در حالی است که پلیس سواره سلطنتی کانادا/ آر سی ام پی هم تنها در ماه ژوئیه سال جاری راه را بر تقریبا 3 هزار نفر بست، که می خواستند به طور غیرقانونی از مرز بین دو کشور نامبرده وارد کانادا شوند.

بااینهمه روند موجود بیش از هر جای کشور، در پیرامون امرسون قابل مشاهده است. کمااینکه این میزان از 45 نفر در سال 2015 به 375  نفر در 2016 افزایش یافت، و تا سپتامبر سال جاری سر به 525 نفر زد. حال آن که هنوز چهار ماه تا پایان سال باقی مانده بود. این امر دلایل جغرافیایی دارد. زیرا امرسون درست با داکوتای شمالی و مینه سوتا هم مرز است/ تا مینیا پولیس که جامعه سومالیایی هایش بزرگ می باشد، فاصله چندانی ندارد/ و در فاصله تنها یک ساعتی گرند فورک واقع شده است.

اما از دیگر سو برخی دلایل جغرافیایی عبور پناهجویان مورد اشاره را سخت تر می کند. مثلا در زمستان شدت سرما در کشتزارهای گسترده که در دو سوی جاده مورد استفاده این پناهجویان قرار دارند، تا 46 درجه سانتیگراد زیر صفر هم می رسد. بگونه ای که تمام این کشتزارها یخ می زنند، و سفر پناهجویان را به شدت مخاطره آمیز می کنند. کمااینکه از جمله در زمستان گذشته انگشت دو پناهجو چنان یخ زد، که پزشکان برای سلامتی آنها به ناچار انگشتان شان را قطع کردند. بااینهمه پناهجویان همچنان به کارشان ادامه می دهند. کمااینکه برغم تلاش ماموران آر سی ام پی برای سد کردن راه شان، اغلب خود را به این شهر کوچک مرزی می رسانند.  

این کار برای مسوولان و ساکنان امرسون دردسرهایی هم به وجود آورده است. مثلا گرگ جانزن کدخدای آن می گوید: اینگونه نیست، که ما پناهجو نخواهیم. اما دوست نداریم از طریق دشت و دمن ها بیایند، و آسیب ببینند.  

در عین حال ساکنان گشاده رو و مهمان نواز امرسون نیز، برغم این ویژگی خود از شمار زیاد پناهجویان راضی نیستند. کمااینکه به نظر برخی از آنها، پناهجویان دارند از وضعیت موجود سوء استفاده می کنند. زیرا افرادی هستند که وقت و بی وقت به صورت گروه های کوچک و بزرگ به شهرشان وارد می شوند، و باید برغم محدودیت منابع لازم، نیازهای شان را برآورده کرد. کمااینکه داگلاس جانسون عضو شورای شهر و آتش نشان داوطلب خاطرنشان می کند: گرچه آنان غیرقانونی از مرز می گذرند، اما من نمی توانم مشاهده کنم مادر و فرزندی از سرما یخ بزنند و بمیرند.

بعضی از اهالی امرسون نیز دانلد ترامپ را به دلایل گوناگون از جمله فرمان هایش در پیوند با پناهجویان و یا ساخت دیوار مرزی با مکزیک، مسوول وضعیت کنونی می دانند.

از دیگر سو پناهجویان با این کار خود اظهارات توئیتری جاستین ترودو پس از نخستین فرمان ترامپ در مورد منع سفر شهروندان برخی از کشورها به آمریکا را محک می زنند، که نوشت کانادا از کسانی که از مجازات و جنگ می گریزند، استقبال می کند. البته او نیز، اخیرا موضعش در این مورد را سخت تر کرد. کمااینکه گفت: کانادا کشوری آزاد و خوش استقبال است…. اما اگر کسی غیرقانونی وارد آن شود، برایش مزیت نخواهد بود.

نظرسنجی اخیر نیز نشان داده که نیمی از مردم کانادا بر این باورند، که باید پناهجویانی را که به صورت غیرقانونی وارد کشورشان می شوند، اخراج کرد.

بنابراین با توجه به جمیع جهات که به برخی از مهم ترین آنها اشاره شد، هجوم پناهجویان از آمریکای ترامپ، مقامات و مردم شهر کوچک امرسون منی توبا را وادار می کند، با روش دورویانه کشور ما در مورد پناهجویی روبرو شود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *