مقالاتمقالات اجتماعی

درخواست گروه های حقوق بشری از دولت پس از قتل فجیع یک مسلمان در اتوبیکو: اقدام ملی علیه گروه های برتری طلب 

 

به گزارش استار، در حالی که هنوز اعضای جامعه مسلمان رکسدیل از شوک قتل فجیع محمد اسلیم زفیس بیرون نیامده اند، ده ها گروه حقوق بشری خواستار یک حرکت ملی در جهت انحلال گروه های نئونازی و برتری طلب شدند.

در نامه سرگشاده ای که روز دوشنبه شورای ملی مسلمانان کانادا خطاب به جاستین ترودو، نخست وزیر، منتشر کرد، آمده است: این حمله نه یک حمله انفرادی، که حلقه ای از زنجیره حملات هولناک به نژادهای مختلف در کانادا است.

 این نامه به امضای 25 گروه مدافع حقوق بشر و آزادی های مدنی از جمله عفو بین الملل، سازمان جهانی سیک ها، کنگره کارگران کانادا، و مرکز امور اسرائیل و یهودیان رسیده است.

زفیس، پدری 58 ساله بود که 12 سپتامبر بیرون مسجد سازمان بین المللی مسلمانان به ضرب چاقو کشته شد. او بیرون در مسجد، ورود نمازگزاران و رعایت اصول بهداشتی برای پیشگیری از شیوع کووید-19 را کنترل می کرد. در این رابطه، گیلهرم ویلیام وون نوتجم، 34 ساله، توسط پلیس تورنتو دستگیر و متهم به قتل درجه یک شده است.

چند ساعت پس از دستگیری فرد مظنون، شبکه ضد نفرت کانادا گفت ارتباطاتی بین صفحات نوتجم در شبکه های اجتماعی با یک ایدئولوژی نئونازی پیدا کرده که به پیروان خود دستور قتل می دهد.

 

 

شبکه ضد نفرت کانادا اعلام کرد حسابی با نام وون نوتجم و با آدرس او در یوتیوب آهنگی را با محتوای مرگ از دیدگاه ایدئولوژی نئونازی دانلود کرده و در توییتر نیز یک رسانه متعلق به یک گروه سفیدپوست برتری طلب را دنبال کرده است.

این حادثه واکنش هایی را نیز از سوی سیاستمداران از جمله جاستین ترودو برانگیخت، و همچنین موجی در حمایت از یک حرکت ملی برای متلاشی کردن گروه های نئونازی و برتری طلب به راه انداخت.

ائتلاف گروه های مدافع حقوق بشر در این نامه آورده است: جوامع مذهبی و نژادی مختلف در این کشور بارها به دست سازمان های برتری طلب مورد حمله قرار گرفته اند.

ماه گذشته، ماری لیز پاور، سخنگوی بیل بلر وزیر امنیت عمومی، گفت متاسفانه خشونت گروه های برتری طلب در کانادا یک واقعیت تلخ است و هرچند ما به عنوان دولت اقدامات مهمی برای جلوگیری از این خشونت انجام داده ایم اما می دانیم که هنوز کارهای زیادی باقی مانده است.

او گفت دولت خود را متعهد به رسیدگی به این موضوع می داند.

پاور همچنین افزود در این راستا دولت لیبرال نام برخی از این گروه ها را به عنوان گروه های تروریستی ثبت کرده است. او گفت با این اقدام می توان با قدرت بیشتری جرائم آنها را پیگیری و دارایی های آنها را مسدود کرد.

سال گذشته دو گروه برتری طلب به فهرست گروه های تروریستی کانادا اضافه شدند.

در نامه گروه های حقوق بشری، ضمن تقدیر از اقدامات دولت، بر نیاز به انجام اقدامات بیشتر تاکید شده است.

هنک ایدسینگا، رئیس پلیس جنایی تورنتو و بازپرس پرونده قتل زفیس، ماه گذشته گفت بررسی نفرت به عنوان انگیزه قتل در دستور کار بررسی پرونده قرار دارد. 

باربارا پری، مدیر مرکز مقابله با نفرت، تعصب و افراط گرایی نیز گفت متاسفانه در چند سال گذشته کانادا شاهد افزایش چشمگیر فعالیت های مرتبط با افراطی گری بوده است

برچسب ها

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
نیازمندیهای ایران جوان 

Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست