صفحه اصلی / اخبار / درخواست نماینده مجلس از دیوان کیفری بین المللی برای بررسی سوء رفتار کانادا با اسرای افغان

درخواست نماینده مجلس از دیوان کیفری بین المللی برای بررسی سوء رفتار کانادا با اسرای افغان

Leeza

اتاوا- نماینده سابق مجلس فدرال از حزب نیودموکرات از دیوان کیفری بین المللی می خواهد که در مورد سوء رفتار احتمالی کانادا با اسرای افغان و همچنین احتمال ارتکاب جنایت جنگی در آن کشور، تحقیق کند. دیوان کیفری بین‌المللی یاInternational Criminal Court  که مقر آن در لاهه – هلند قرار دارد، اولین دادگاه دائمی بین المللی برای رسیدگی به جرایم نسل کشی، جنایت علیه بشریت، جنایات جنگی و غیره می باشد.  

کریگ اسکات، استاد حقوق در دانشکده Osgoode Hall که در انتخابات سال 2015 شکست خورد و از کسب کرسی نمایندگی بازماند، گزارش 90 صفحه ای خود را به دادگاه بین المللی، تقدیم خواهد کرد. اسکات می خواهد از فاتو بنسودا که از سال 2012 به این سو، مقام دادستان ارشد ICC را به عهده دارد، درباره سیاستمداران و نظامیان ارشد کانادایی تحقیق کند.

لازم به ذکر است که بنسودا، هفته گذشته خبر انجام تحقیقات در باره جنایات جنگی احتمالی در افغانستان توسط نیروهای آمریکایی و CIA را اعلام کرد. وی می گوید که دلایل موجه برای اثبات اینکه در افغانستان جنایت جنگی و جنایت بر علیه بشریت رخ داده، وجود دارد.

در مورد نیروهای امنیتی افغانستان، طالبان و همچنین اعضای گروه حقانی نیز تحقیق خواهد شد.

اسکات می گوید: اطمینان داریم که عده ای در سازمان ها و نهادهای دولتی کانادا وجود دارند که مایل به ادای شهادت و به اشتراک گذاشتن اطلاعات شان هستند، اما تا حصول اطمینان از وجود فرایند رسیدگی دقیق به ادعاهایشان، به مطرح کردن آنها علاقمند نیستند.

هارجیت ساجان (وزیر دفاع فعلی کانادا)، که قبلا به عنوان افسر اطلاعاتی، 3 ماموریت نظامی در افغانستان را انجام داد، از نیروهای کانادایی در افغانستان دفاع کرده و مدعی شد که کانادا در برخورد با اسرا، از مقررات کنوانسیون ژنو پیروی کرده بود. اما دفتر وزیر دفاع، از اظهار نظر در مورد رویدادهای اخیر، از جمله اقدام اسکات، خودداری کرده و پاسخگویی را به وزارت امور خارجه واگذار کرد.

سخنگوی کریستیا فریلند، وزیر امور خارجه کانادا نیز اعلام کرد که کانادا یکی از حامیان اصلی ICC است. وی از قول وزیر، شکنجه را غیرقانونی و ناقض قوانین کانادا و همچنین قوانین بین المللی و مغایر ارزش ها و اصول کانادایی دانست.

در سال 2006، و در آغاز ماموریت نظامی کانادا در قندهار، دولت لیبرال وقت به ریاست پاول مارتین موافقتنامه ای را با دولت افغانستان به امضاء رساند که بر اساس آن می بایست اسرا و زندانیان افغان به مقامات أفغان تحویل می شدند. نیروهای کانادایی، بر خلاف همتایان انگلیسی و هلندی خود، از پیگیری وضعیت اسرای تحویل شده، منع شده بودند. دولت محافظه کار استیون هارپر، پس از فاش شدن گزارش های متعدد در مورد آزار و شکنجه اسرا، برای اصلاح موافقتنامه اقدام کرده و سیستمی را برای نظارت و پیگیری تعیین کرد. این سیستم مدت ها پس از پایان ماموریت نظامیان کانادا در افغانستان در سال 2011، پایدار بود.

بر اساس قوانین بین المللی، هر کشوری که با اطلاع از شکنجه شدن اسرا در صورت تحویل به مقامات محلی، چنین اقدامی را انجام بدهد، جنایتکار جنگی تلقی می شود.

اسکات پس از ناکامی در وادار کردن دولت جاستین ترودو به تحقیق در مورد نحوه برخورد با اسرا و زندانیان، مورد را به دیوان بین المللی کیفری ارجاع خواهد کرد.

hamidreza-safipour

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *