مقالاتمقالات سیاسی

درخواست ترودو از مسلمانان: خود را برای محافظه کاران مهم کنید

پرمیلا دوسا- پایگاه اینترنتی ام اس ان

در ضیافت شام در پیوند با جشن عید فطر سازمان موسوم به مسلمانان کانادایی رأی می دهند، بلندپایه ترین سیاستمداران کشور، صاحبان کسب و کار، رهبران جامعه مسلمانان، و هزار و 500 مسلمان کوشنده در عرصه سیاسی حضور داشتند.

در این ضیافت که در شامگاه بیست و یکم ژوئن برگزار شد، از جمله نخست وزیر جاستین ترودو، جان توری شهردار تورنتو، جگمیت سینگ رهبر ملی حزب نیودمکرات و لیسا رایت معاون حزب محافظه کار در سطح کشور، سخنانی ایراد کردند.

آقای ترودو در بخشی از بیاناتش گفت گرچه کمک مسلمانان محافظه کار به نامزد حزب محافظه کار حوزه انتخابیه شان کار را برای خودش به عنوان رهبری لیبرال اندکی مشکل تر می کند، اما از حضار خواست اینگونه مسلمانان را برای چنین کمکی تشویق نمایند. یعنی از آنها بخواهند برای جلب نظر مردم به نامزد محافظه کار موردنظرشان به در خانه ها بروند، به حزب محافظه کار کمک مالی کنند، و در گردهمایی رهبر این حزب حضور به هم رسانند. وی از جمله افزود: از آن رو می خواهم داوطلبان مسلمان را برای محافظه کاران مهم کنید، که دیگر هرگز هیچ یک از احزاب کانادایی بر این تصور نباشند، که تقویت ترس از جامعه مسلمانان و ایجاد تفرقه برعلیه آنها دیدگاه درستی است. دولت ما همواره در محکومیت اسلام هراسی و همه انواع نفرت در داخل و خارج، در کنار شما و همه مسلمانان کانادایی می ایستد.

از آنجا که اندرو شیر رهبر ملی محافظه کاران در ایکالوئیت به سر می برد، معاونش لیسا رایت سخنانی ایراد کرد. وی در بیاناتش از گفته های آقای ترودو مبنی بر داوطلبان بیشتر برای حزب متبوع خود استقبال نمود. همچنین خطاب به مسلمانان افزود: ما با آغوش باز و لبان متبسم از شما استقبال می کنیم. 

جگمیت سینگ نیز از جمله به مصوبه اخیر مجلس کبک اشاره کرد، که بر اساس آن کارکنان دولت – آموزگاران، ماموران پلیس و قضات- این استان نمی توانند در هنگام انجام وظیفه از پوشش ها و علائم مذهبی استفاده کنند. او این قانون را آزاردهنده، غلط و تفرقه انداز، خواند. در ادامه نیز افزود: قرار است دولت ها از مردم به ویژه افراد در حاشیه قرار گرفته شده، محافظت کنند. اما (با این مصوبه) در واقع می گویند بله امکان دارد شما بر اساس آنچه می پوشید، مورد انتقاد و قضاوت قرار بگیرید. بله ممکن است، شما به خاطر ظاهر خود به اینجا تعلق نداشته باشید…

جان توری هم خاطرنشان نمود که امیدوار است و دعا می کند، انتخابات (سراسری پیش رو که در بیست و یکم اکتبر برگزار خواهد شد) کاملا از لفاظی ها و سیاست هایی که در سایر نقاط مورد استفاده قرار می گیرند، فاصله داشته باشد. بگونه ای که حتی اندکی هم به سوی تقسیم بندی کردن مردم تمایل پیدا نکند.   

راب ئولیفنتو و زیاد ابولطیف به ترتیب نمایندگان لیبرال و محافظه کار مجلس ملی، و مریم منصف نخستین مسلمانی که به عنوان وزیر به کابینه دولت ملی راه یافته، از دیگر سیاستمدارانی بودند، که در این ضیافت سخنرانی داشتند. آنها از جمله بر اهمیت و تاثیر رأی دادن مسلمانان، نقطه نظرات احزاب متبوع خویش، و (سوء)استفاده سیاسی احزاب رقیب از اهرم اسلام هراسی، تاکید کردند. 

برخی از نمایندگان مسلمان مجلس ملی و مدعوین هم گفتند، که جامعه مسلمانان کانادا تک صدایی و تک دیدگاهی نیست. بلکه اعضای آن اغلب دارای تمایلات متفاوت سیاسی، و دلمشغولی های اجتماعی گوناگون می باشند. به عبارت دیگر این اعضاء تنها به مسایل عقیدتی نمی پردازند. بنابراین اینکه سیاستمداری در برنامه های خود جایی برای دلمشغولی های آنان در نظر بگیرد، برایشان اهمیت دارد. ولی سیاستمداران عموما در مورد مسایل در پیوند با انتخابات پیش رو سخن گفتند. کمااینکه همانگونه که آمد جگمیت سینگ تنها سیاستمداری بود، که به مصوبه اخیر مجلس استان کبک اشاره کرد و…

بعضی از مدعوین نیز از بهای 110 دلاری بلیط گله داشتند. زیرا سبب شد که شماری از کسانی که مایل بودند در این ضیافت حضور یابند، دیدگاه های سیاستمداران منتخب خود را بشنوند، و احیانا مسایل شان را با آنها در میان بگذارند، نتوانند به این خواسته خود برسند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0