املاک و مسکنمقالات

درخواست ایجاد تغییرات در آزمایش توانایی پرداخت وام مسکن

اتحادیه کارشناسان وام مسکن کانادا در گزارش سالانه اش در مورد بازار مربوطه، به قلم ویل دانیینگ اقتصاددان ارشد خود، درخواست پیشین مبنی بر ایجاد تغییرات در آزمایش های توانایی پرداخت اقساط وام مسکن را تکرار کرد. آزمایش هایی که انجام شان از سوی دولت مرکزی مقرر شده است. سبب تکرار این درخواست مخاطرات جدی چنین آزمایش هایی برای بازار مسکن، و کل اقتصاد کشور می باشد. پیش از این گزارش، نگرانی ها در مورد آزمایش های مذکور نیز، منتشر شده بود.

در گزارش اخیر از جمله آمده که در سال 2018 آزمایش دقیق تر توانایی پرداخت اقساط وام مسکن، افزایش بهره این وام، و سایر تغییرات به وجود آمده در خط مشی های مربوطه، به شکلی چشمگیر سبب کندی بازارهای مسکن در سراسر کشور شدند. کمااینکه در سال 2018 فروش متوسط سالانه ملک واملاک دوباره معامله شده، کاهش 11 درصدی داشت. همچنین در مقایسه با سال 2016 که شاهد پررونق ترین بازار در کل تاریخچه مربوطه بود، 15 درصد کم شد.
آقای دانیینگ در بخش دیگری از این گزارش ضمن اشاره به اینکه کاهش قیمت ملک و املاک بدان سبب که اعتماد مصرف کنندگان را کم می کند، یکی از بزرگترین تهدیدها برای اقتصاد مدرن به شمار می رود، نوشته: آزمایش های وام مسکن دارند، مخاطرات بهای مسکن و اقتصاد کشور را افزایش می دهند.
وی در ادامه نیز افزوده مقررات ایجاد شده با هدف از بین بردن این مخاطرات، درواقع نتیجه عکس به بار آورده اند. چراکه شمار زیادی از متقاضیان وام مسکن را به سوی سایر وام دهندگانی سوق می دهند، که مقررات شان در سطح کشوری نیست. همزمان اغلب میزان بهره دریافتی آنها بیشتر می باشد.
براساس برآوردها، آزمایش های مربوطه تا اکتبر 2019 بر 200 هزار خانوار کانادایی تاثیر خواهند داشت، و توانایی خرید مسکن شان را کاهش خواهند داد و به همین سبب از دست زدن به چنین خریدی منصرف خواهند شد.

پیشنهادهای کارشناسانه
بااینهمه موضع اتحادیه مورد اشاره الزاما لغو کامل آزمایش های مذکور نیست. اما خواهان تغییراتی به شرح زیر می باشد:
هر نوع آزمایشی از این دست برمبنای بهره مربوطه، و مدنظر قرار دادن افزایش درآمد و بازپرداخت اصل وام مسکن صورت بگیرد؛
تا هنگامی که وام گیرنده به طور منظم اقساطش را بپردازد، تمدید وامش مستلزم چنین آزمایش هایی نباشد؛
آسان کردن مقررات انتقال وام مسکن به مراکز دارای شرایط بهتر و بهره کمتر برای کسانی که از گزینه های دیگری برای اخذ چنین وامی استفاده کرده اند.
کمااینکه آقای دانیینگ اظهار داشته، که آزمایش های مورد اشاره به خودی خود مساله خاصی نیستند. اما روشی که برای انجام آنها صورت می گیرد، مشکل ساز می باشد. مثلا در حال حاضر این مورد را مدنظر قرار نمی دهند که احتمالا درآمد وام گیرنده در هر دوره از برهه 5 ساله مربوطه، سالانه 2 درصد افزایش پیدا می کند.

مسکن، مساله ای مهم در انتخابات
انتظار می رود در انتخابات سراسری پیش رو که در ماه اکتبر سال جاری برگزار می شود، مسکن مساله ای کلیدی محسوب گردد. کمااینکه بیل مورنو وزیر اقتصاد و دارایی دولت مرکزی در بیست و دوم ژانویه نخستین اشاره به این اهمیت را ابراز کرد. او که در رخداد در پیوند با طرح های پیش از تقدیم بودجه دولت متبوعش در مورد بررسی راه هایی جهت مقرون به صرفه تر کردن ابتیاع مسکن از سوی خریداران بار نخست سخن می گفت، خاطرنشان کرد این دولت با در نظر گرفتن آزمایش مورد اشاره از هم اینک تلاش برای عرضه مسکن با بهای مناسب در بزرگترین بازارهای کشور برای اینگونه خریداران را آغاز نموده است. کمااینکه افزود: بخش میانه- بخش بزرگ میانه-، مسکن با بهای مناسب برای نسل جوان است. این چالشی واقعی می باشد و ما چندین مقوله را مدنظر داریم، تا فکر کنیم چگونه می توانیم در این مورد یاری بدهیم.

سوال هفته:
آیا خرید کاندو و خانه های موجود سرمایه گذاری بهتری است یا پیش خرید آنها؟
همه چیز به شرایط خریدار بستگی دارد. اگر مقدار پیش پرداخت برای خرید کاندو و خانه های موجود کافی نباشد و یا خریدار نیاز به زمان بیشتری برای بهبود شرایط کردیتی خود داشته باشد، قطعا پیش خرید را توصیه می کنم.
ولی اگر میزان پیش پرداخت و شرایط کردیتی خریدار مناسب دریافت وام باشد خرید خانه های موجود تصمیم مناسبی خواهد بود.
به طور معمول در کانادا بابت پیش خرید مبلغ گران تری را نسبت به خانه های موجود خواهید پرداخت. به طور مثال پیش خرید یک واحد آپارتمانی که چند سال دیگر تحویل داده خواهد شد را می بایست حدود 1000 تا 900 دلار بابت هر اسکورفیت پرداخت نمایید در حالی که در همان منطقه می توان حدود 500 تا 750 کاندوی موجود خریداری نمود.
ضمن اینکه از هر مقدار که به طور ماهیانه اقساط پرداخت می نمایید بخشی از آن از بابت اصل وام کسر می گردد که در چند سال آتی رقم قابل توجهی خواهد بود.

در صورت داشتن هرگونه سوال با علیرضا صدیقی تماس حاصل فرمایید:
416-939-4646

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0