علم و دانش

دخترها بهتر از پسرها می خوانند و می نویسند

بر طبق نتیجه مطالعات اخیر که در نشریه American Psychologist  منتشر شده است، مهارت خواندن و نوشتن نزد دخترها در کلاس چهارم ابتدایی بهتر از پسرهای همسن و سال شان است. دانشمندان در اینکه پسران و دختران از لحاظ روانشناختی با یکدیگر متفاوت هستند، اتفاق نظر دارند.
نتایج به دست آمده از مطالعات جدید شواهد بیشتری را برای حمایت از این دیدگاه ارائه کرده است. دیوید رایلی، از اعضای گروه تحقیق و یکی از تنظیم کنندگان گزارش علمی که در مقطع دکترای دانشگاه Griffith استرالیا تحصیل می کند، می گوید که در طرح مطالعاتی این باور عمومی مبنی بر اینکه دخترها و پسرها تحصیل در مدرسه را با توانایی های شناختی یکسان آغاز می کنند، زیر سوال برده شد.

برای بررسی تفاوت سطح سواد دختران و پسران در آمریکا، تیم تحقیقاتی دانشگاه مورد اشاره نمرات امتحانی بیش از 3.9 میلیون دانش آموز مقطع چهارم، هشتم و دوازدهم در موضوعات درسی مختلف که در طول سه دهه از ارزیابی ملی پیشرفت تحصیلی جمع آوری شده است را مورد مطالعه قرار داد. مهارت خواندن و نوشتن دانش آموز بر اساس میزان درک دانش آموز از طیف وسیعی از پاراگراف ها و موضوعات مختلف، مانند گزارش ها، شعر و مقالات، اندازه گیری شد.

به طور کلی، دختران در کلاس چهارم ابتدایی در مقایسه با پسران همسن و سال، در آزمون خواندن و نوشتن عملکرد بهتری داشتند. این برتری تا کلاس هشتم و دوازدهم ادامه داشت. اما تفاوت در مهارت <نوشتن> بیشتر از <خواندن> بود.

اما چه چیزی باعث این تفاوت است؟ پژوهشگران می نویسند: <شواهد نشان می دهد مشکلات رفتاری، مانند برهم زدن نظم کلاس و یا تهاجمی بودن می تواند موثر باشد. تقسیم بندی وظایف مغز یا تمایل به انجام بعضی کارها با یک طرف مغز نیز می تواند در آن نقش داشته باشد. اعتقاد بر این است که پسران به هنگام خواندن و نوشتن از یک نیمکره استفاده می کنند، در حالی که دختران از هر دو نیمکره راست و چپ استفاده می نمایند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0