مقالاتمقالات سیاسی

داگ فورد احتمال نخست وزیری كانادا را رد نکرد

 

به گزارش هافینگتون پست، سابقه کاری سیاسی داگ فورد از عضویت در شورای شهر تا نخست وزیری دولت استانی انتاریو رشد داشته و او احتمال اقدام برای رسیدن به پست نخست وزیری دولت فدرال را هم رد نمی کند. 

فورد که در گزارش روزانه خود از کووید-19 به سوالات خبرنگاران پاسخ می داد، توسط یک خبرنگار فرانسوی سی بی سی، کامیل فیریسن، با عنوان نخست وزیر خطاب شد. زمانی که این خبرنگار حرف خود را این طور شروع کرد: سوال من از نخست وزیر فورد این است که… در اینجا فورد حرف او را قطع کرد و گفت: هنوز نه! او سپس با لبخند رضایت به بقیه سوال خبرنگار که درباره برنامه حمایتی دولت استانی از خدمات حمل و نقل در دوره پاندمی بود، گوش داد. به نظر می رسد پاسخ او لبخندی هم به لب کریستین الیوت و جف یورک وزرای کابینه که در کنارش ایستاده بودند آورد. 

هرچند فورد فورا به لفظی که این خبرنگار به کار برد، واکنش نشان داد، اما می توان آن را بیشتر به حساب ترجمه غلط گذاشت تا یک اشتباه واقعی. زیرا ترجمه پست فورد در دولت انتاریو در زبان فرانسه معادل نخست وزیر انتاریو است. 

این اولین بار نیست که فورد خبرساز می شود. او درباره اقداماتی که برای کنترل بیماری کووید-19 انجام می شود در مرکز توجه قرار دارد و در بیان نظرات خود هم بسیار رک و صریح است.

 

 

مثلا زمانی که از او درباره معترضان به قرنطینه سوال شد، فورد آنها را یک مشت وحشی خواند.

این عبارت فورد هم، مانند جمله ترودو که به مردم گفته بود برای جلوگیری از انتشار ویروس سعی کنید پُر تف صحبت نکنید، به تاریخ جملات مشهور دوران پاندمی پیوست و حتی برای آن یک ترک آهنگ ساخته و در یوتیوب آپلود شد. 

هرچند سیاست های فورد در جای خود قابل انتقاد است، اما اگر چیزی بتواند او را به مقام نخست وزیری دولت فدرال نزدیک کند، همین عملکرد او در دوران پاندمی است. لحن آرام و دیپلماتیک او در این دوران حتی تحسین مخالفانش را هم برانگیخته است.

او در سخنانش قدردانی کافی از کادر درمان و کسانی که در خط مقدم مبارزه با کووید-19 قرار دارند به عمل می آورد و حتی از مترجمی که حرف هایش را برای ناشنوایان ترجمه می کند و، در کمال تعجب، از خبرنگاران و اصحاب رسانه، تشکر کرده است. او در مصاحبه خود در 19 مارچ درباره رسانه ها گفت: شما در کمک به ما نقش مهمی ایفا می کنید. 

با توجه به سیاست های پیشین فورد قبل از پاندمی، این روزها تغییر زیادی در رویکرد او دیده می شود. دولت محافظه کار او از بودجه آموزش، مشاوره حقوقی، نگهداری کودکان، و بهداشت و درمان کم کرد تا کسری بودجه 11.7 دلاری استان را جبران کند. 

اما با شروع شیوع ویروس، او با تغییر لحنی آشکار، قوانین حمایت از اشتغال و مسکن را اعلام کرد و تا جایی پیش رفت که به مردم استان پیام داد تهیه غذا را نسبت به پرداخت اجاره در اولویت قرار بدهند. رابطه پرفراز و نشیب او با شورای شهر نیز، که قبلا سعی کرده بود نقش آنها را هم کمرنگ کند، رو به بهبود است. او در مصاحبه با کندین پرس گفت: اختلاف ها را کنار می گذاریم و در کنار هم پیش می رویم. این چیزی است که مردم انتظار دارند.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!