صفحه اصلی / مقالات / دانلد ترامپ فرمانده سردرگمی آمریکا

دانلد ترامپ فرمانده سردرگمی آمریکا

به جز حمله هسته ای کیم جون اونگ رهبر کره شمالی به کره جنوبی، تهاجم هماهنگ به اسرائیل از سوی حزب الله از شمال و حماس از جنوب، جدا شدن کالیفرنیا از ایالات متحده آمریکا، و یا گردباد عظیمی که مغازه هدیه فروشی برج ترامپ را از بین ببرد، بدترین چیز دیگری که می تواند در سال نخست ریاست جمهوری دانلد ترامپ رخ دهد، چیست؟ دانشمندان حوزه سیاست در سراسر آمریکا متفق القول پاسخ این پرسش را چنین می دهند: ما نمی دانیم.

جالب اینکه معمولا کارشناسان در مورد مسایل اتفاق نظر ندارند. اما اینک همگی در یک مورد متفق القولند. اینکه هیچ کس نمی تواند، عملکردهای دانلد ترامپ را پیش بینی کند. کمااینکه کری کاوینگتون استادیار دانشکده علوم سیاسی دانشگاه آیوا می گوید: مقوله سخت درباره پیش بینی هر چیزی در مورد دانلد ترامپ این می باشد، که در بررسی عملکرد گذشته اش هیچ تداومی به چشم نمی خورد. مثلا یک روز درباره فردی بدترین چیزها را به زبان می آورد. اما روز بعد سخنانی کاملا برعکس می گوید. پیشینه سیاسی اش نیز کمکی نمی کند، که انسان بفهمد گام بعدی اش چیست. چراکه هم دمکرات، هم جمهوریخواه، و هم مستقل، بوده است. بنابراین به نظر می رسد شخصی می باشد که هر چه را لازم بداند می گوید، تا به هدفی که در پیش دارد برسد. بدون اینکه به پیامدهای آینده آن اهمیت بدهد. زیرا برای انجام هر چیزی این احساس را دارد، که فایده آن برای خودم چیست؟ یعنی اگر چیزی برای من ندارد، پس با آن مخالفم.

باب شرام مشاور درازمدت نامزدهای ریاست جمهوری حزب دمکرات و رئیس کنونی گروه سیاست های عملی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی نیز، خاطرنشان می کند: آیا او در هنگام بحران ها برای ملت ما مناسب است؟ ما نمی دانیم. زیرا در تاریخ آمریکا هیچ رئیس جمهوری را به خاطر نمی آورم، که بتوانیم کمتر از او در موردش اطمینان داشته باشیم.

این عدم ثبات و ضد و نقیض گویی های دانلد ترامپ در حوزه مسایل بین المللی نیز، خود را نشان داده اند. کمااینکه در مورد داعش اعلام کرد: پیامی ساده برای آنها دارم. روزهای حیاتشان به شماره افتاده است، و رو به پایان دارد. اما به آنها نمی گویم کجا، و به آنها نمی گویم چگونه! ما باید به عنوان یک ملت غیرقابل پیش بینی تر باشیم…. اما آنها زود نابود می شوند. آنها خیلی خیلی زود نابود می شوند.   

دو ماه بعد هم قول داد: ما یک دیوار بلند مرزی می سازیم، تا جلوی مهاجرت غیرقانونی، گروه های خلافکار، خشونت و سرازیر شدن موادمخدر به جوامع مان را بگیریم…. در مورد توافق وحشتناک ما با چین و بسیاری از کشورهای دیگر، دوباره مذاکره کامل می کنیم. این شامل مذاکره مجدد در مورد نفتا هم می شود، که بتوانیم امتیازهای بهتری برای آمریکا بگیریم.

اما از هنگامی که برای احراز سمت ریاست جمهوری انتخاب شده، تقریبا از همه گفته های خویش عقب نشینی کرده است. لتی وولپ استاد رشته حقوق دانشگاه کالیفرنیا در برکلی در این مورد می گوید: او خیلی درهم برهم و مغشوش می باشد. کمااینکه از وی اظهارات به شدت ترسناکی شنیده ایم. اما از هنگام انتخاب شدنش، هیچ سخنی از اخراج جمعی، ساخت دیوار در مرز مکزیک، و برخی برنامه های ثبت هویت برای مسلمانان، به گوشمان نخورده است. بنابراین مشکل بتوان دانست، که رخداد بعدی چیست.

کری کاوینگتون نیز در مورد اینگونه بی عملی دانلد ترامپ خاطرنشان می کند: از دیدگاه من ترامپ نمی تواند، در حوزه سیاست داخلی به کشورمان هیچ صدمه درازمدتی بزند. زیرا به بنیان هایمان به حدی ایمان فراوان دارم، که می توانیم از برهه تصدی مقام وی جان به در ببریم…. ترس من از دوران ریاست جمهوری او به سیاست های امنیت ملی اش پیوند دارد. یعنی اینکه ما را به راهی ببرد، که به یک صخره منتهی می شود. اما تا هنگامی که از این صخره پرت نشده ایم، از این امر آگاه نباشیم. البته مشکل بتوان ابعاد وجودی تهدیدی برعلیه آمریکا را اندازه گیری کرد. اما امکان دارد از سوی کشورهایی که برای چند نسل همپیمانمان بوده اند، منزوی و بدنام شویم. مثلا بیشتر مسلمانان طبقه متوسط در سراسر جهان عرب چیزی بیش از یک زندگی صلح آمیز نمی خواهند. اما اگر ترامپ کاری کند که آنها از ما دور شوند، چنین چیزی می تواند برایمان پیامدهای خطرناکی داشته باشد.

باب شرام با این دیدگاه کری کاوینگتون موافق است. کمااینکه می گوید: در حوزه سیاست خارجی، کسی چه می داند؟ او در برهه ای مشاوران بسیار تندرویی داشت. اما حالا خاطرنشان می کند، می خواهد از دامادش جرد کاشنر برای ایجاد صلح در خاورمیانه استفاده نماید. همچنین سخن گفتن در مورد مذاکره دوباره درباره نفتا، و نه پاره کردن این پیمان، را آغاز نموده است. توافق (هسته ای) با ایران؟ او نمی تواند، به طور یک جانبه آن را لغو نماید. این توانایی را هم ندارد، که کاری کند که روسیه و چین دوباره تحریم بر علیه ایران را از سر بگیرند. حتی ممکن است نداند، که هفت کشور دیگر اجزای این موافقتنامه می باشند. اما فرای همه این چیزها، نمی توان از آیت الله ها انتظار اقدامات عاقلانه داشت. کیم جون اونگ نیز می تواند، با هر کسی سر جنگ داشته باشد. زیرا اگر بخواهیم در مورد شخصی دیوانه با سلاح های هسته ای سخن بگوییم، این فرد نه دانلد ترامپ، که کیم جون اونگ می باشد.

در ماه نوامبر که رئیس جمهور منتخب در یوتوب سرفصل های فوریت های دوره اول کار خود را بیان کرد، هرگز اشاره ای به کنگره نداشت. بنابراین به نظر می رسد، پیشنهاد زیربناسازی تریلیون دلاری اش در واقع باید از سوی اعضای تندروی حزبTea Party  مورد موافقت قرار بگیرد، که ظاهرا هنوز در چنین جایگاهی نیستند.

امکان دارد ایده تلاش در جهت ترکیب ریاست جمهوری با ارتباط همچنان مداوم وی با سازمان انتفاعی ترامپ نیز، تضاد منافع بزرگی بشود. کمااینکه در همان ماه به نیویورک تایمز گفت: در تئوری، من می توانم کار و بارم را به شکلی کامل اداره کنم. همچنین کشورم را هم به نحوی کامل اداره نمایم.

اما ممکن است این همان صخره ای باشد، که ترامپ تا زمانی که به بالایش نرسیده، هرگز نتواند آن را ببیند. بنابراین به نظر می رسد که دانلد ترامپ که با انتخاب شدن به سمت رئیس جهمور آمریکا به خودی خود فرمانده کل قوای این کشور نیز خواهد شد، در واقع فرمانده سردرگمی آمریکا شود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *