صفحه اصلی / اخبار / دانشگاه های کانادا در زمره صد و بیست دانشگاه برتر جهان

دانشگاه های کانادا در زمره صد و بیست دانشگاه برتر جهان

Leeza

تورنتو- بر اساس آخرین جدول رتبه بندی دانشگاه های جهان تحت عنوان Higher Education World University Rankings، موسسات آموزش عالی در کانادا امسال نیز جایگاه خود را حفظ کرده و در بین 120 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته اند. اما تهیه کنندگان گزارش معتقدند که دانشگاه های کانادا برای قابل رقابت باقی ماندن بایستی سرمایه گذاری های بیشتری را در بخش های تحقیقاتی خود انجام بدهند.

دانشگاه تورنتو، یک بار دیگر در میان موسسات آموزش عالی کانادا رتبه اول را کسب کرد. اما مکان بیست و دوم جدول جهانی را از آن خود نمود. پس از آن دانشگاه بریتیش کلمبیا با دو پله ارتقاء نسبت به سال قبل در مکان سی و چهارم جدول جهانی قرار گرفت و مک گیل نیز رتبه چهل و دوم جهانی را حفظ کرد. دانشگاه مک مستر رتبه خود را از یکصد و سیزدهم در سال تحصیلی 17-2016 به رتبه هفتاد و هشتم در سال 18-2017 ارتقاء داده است. اما دو دانشگاه  مونترال و آلبرتا به ترتیب از رتبه 103 به 108 و 107 به 119 تنزل کردند.

دکتر اتریم دین، رئیس دانشگاه مک مستر (همیلتون – انتاریو) ارتقای رتبه این دانشگاه را تا حدی مرهون صرف هزینه برای استخدام محققین برجسته ای دانست که نتایج تحقیقات خود را در جهان منتشر کرده و در کلاس های درس آن را تشریح می کنند. وی در عین حال  سرمایه گذاری هرچه بیشتر در بخش تحقیقات را ضروری اعلام کرد.

دانشگاه های برتر جهان که رده های اول تا دهم را اشغال کرده اند، به ترتیب عبارتند از: آکسفورد و کمبریج در انگلستان، انستیتوی تکنولوژی کالیفرنیا (CIT)، استنفورد، انستیتوی تکنولوژی ماساچوست (MIT)، هاروارد و پرینستون در آمریکا، کالج سلطنتی در انگلستان، دانشگاه شیکاگو در آمریکا، دانشگاه ETH در زوریخ – سوئیس و دانشگاه پنسیلوانیا.

جدول رده بندی جهانی، همزمان با کمپین گروهی از دانشمندان کانادایی تحت عنوان #SupportTheReport منتشر شده است. محققین کانادایی،از دولت لیبرال خواسته اند که به توصیه های کارشناسان در مورد لزوم تامین بودجه تحقیقات بنیادین علمی، عمل کنند. کارگروه مورد اشاره، به ریاست دیوید نایلور، رئیس سابق دانشگاه تورنتو، افزایش بودجه فدرال طی 4 سال آینده را ضروری اعلام کرد. اما دولت فدرال خود را متعهد به رعایت مهلت تعیین شده نمی داند.

در عین حال دولت لیبرال، بودجه استخدام 15 تا 35 محقق کانادایی را تعیین کرده است. در حالی که این بودجه قبلا تنها به محققین خارجی و پژوهشگران کانادایی در خارج از کشور، اختصاص داده می شد.

قابل ذکر است که جدول رتبه بندی جهانی دانشگاه های جهان، مشابه گزارشی است که اوایل تابستان از سویWorld University Rankings  QS منتشر شد. جدول رتبه بندی دانشگاه های جهان به ابزار کلیدی موسسات آموزش عالی جهت جذب دانش آموز و استاد تبدیل شده است.  


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *