علم و دانش

 دانشمندان می‌ گویند خورشید به گونه ‌ای غیرمعمول آرام است

بر اساس یافته‌ های تحقیقی جدید، ستاره منظومه شمسی ما در مقایسه با سایر ستارگان مشابه در کهکشان به شدت ساکن و غیر فعال است.

تحقیق جدید از داده‌ های تلسکوپ فضایی کپلر بهره جست تا میزان روشنایی خورشید ما را با سایر ستارگان مشابه در مناطق دیگر کهکشان مقایسه کند. بر اساس این تحقیق و در زمینه میزان روشنایی، فعالیت خورشید ما در مقایسه با صدها ستاره مشابه دیگر بسیار کمتر است.

وقتی دانشمندان آن را با 369 ستاره مانند خورشید مقایسه کردند، دریافتند تمام آن ستاره‌ها در طول 140 سال گذشته تقریبا 5 برابر بیشتر از خورشید ما فعال بوده ‌اند.

با این وجود، محققان همچنین 2500 ستاره مانند خورشید دیگر را هم بررسی کردند که طول مدت چرخش آنها در مدار خود معلوم نیست. این بررسی‌ ها نشان داد که سطح روشنایی آنها بسیار کمتر از 369 ستاره در تناوب بوده است.

دکتر الکساندر شاپیرو، از موسسه ماکس پلانک، برای تحقیقات منظومه شمسی گفت: برای ما هم خیلی غیرمنتظره بود که اکثر ستاره‌ های شبیه خورشید بسیار بیشتر از خورشید ما فعال هستند.

 

 

دانشمندان اولین دسته از ستارگان مورد تحقیق را، از بانک اطلاعاتی گسترده و داده‌ های ثبت شده تلسکوپ فضایی کپلر ناسا انتخاب کرده و در این انتخاب ستارگانی را برگزیدند که دمای سطح آنها، طول عمر و مدت چرخش در مدارشان شبیه خورشید بود.

آنها ستارگانی را مورد بررسی قرار دادند که یک دور چرخش‌ شان در مدار به دور خود حدود 20 تا 30 روز طول می‌ کشد. اما مشکل اینجا بود که داده‌ های موجود طول مدت چرخش تمام ستارگان را نداشت و این تیم مجبور شد عناصری دیگر را مورد بررسی قرار دهد، مانند پدیدار شدن سقوط‌ هایی در منحنی نور ستاره [وقتی نور ساطع شده از ستاره کاهش می‌ یابد].

پیش از این، دانشمندان به طور عمده به تاریخچه اخیر خورشید متکی بودند تا روشنایی آن را مورد مطالعه قرار دهند. اکنون اما با استفاده از طیف متنوعی از تکنیک‌ ها ما قادریم اطلاعات بیشتری درباره تاریخ خورشید در طول 9 هزار سال گذشته به دست آوریم، ولی این زمان نیز در مقایسه با طول عمر خورشید که چیزی حدود 6/4 میلیارد سال است، بسیار ناچیز است.

پژوهش جدید به دانشمندان اجازه داد به جای مطالعه مستقیم خورشید، آن را با ستارگان مشابه مقایسه کنند که به آنها کمک می ‌کند بفهمند رفتار خورشید چقدر عادی است. دانشمندان هنوز هم دقیقا نمی‌ دانند چرا رفتار خورشید ما این قدر غیرعادی است.

دکتر تیمو رینهولد، نویسنده اول این تحقیق جدید که یافته‌ های آن را در ژورنال ساینس منتشر کرد، توضیح داد: قابل تصور است که خورشید اکنون هزاران سال است که وارد مرحله ‌ای از سکوت و سکون شده است و به همین خاطر تصویر و درک ما از ستاره خود تحت تحریف قرار گرفته است.

دانشمندانی که این تحقیق را انجام دادند همچنین اشاره کردند که ممکن است تناوب فعالیت‌ های خورشید در مدت زمانی طولانی در آینده بیشتر شود، یا این که شرایط خورشید به نحوی کامل، که هنوز برای ما مشخص نیست، از سایر ستارگان متفاوت است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

Don`t copy text!